Reklamlar
Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Atatürk ve KONYA (konya aktüel )
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 1853
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Atatürk ve KONYA (konya aktüel )  (Okunma sayısı 1853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Atatürk ve KONYA (konya aktüel )
« : 29 Şubat 2012, 08:59:25 »


 

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Atatürk

Atatürk: “Konya, çeşitli Türk Devletleri yaşamış; öz Türk vatanıdır. Konya, asırlardan beri tüten büyük bir nurun ocağıdır. Türk harsının esaslı, kaynaklarından biridir.” demiştir.

Atatürk'ün Soy Kütüğü
Yüzbaşı Bakir Tosun'un 'Tarihte Bozkır ve Çevresi Yelbeği' adlı çalışmasında, Atatürk'ün soy ağacı hakkında daha detaylı bilgi ve belgeler yer almaktadır.

Cumhuriyetimizin kurucusu, savaş alanlarının kahramanı ve büyük devlet adamı Atatürk'ün ailesi aslen Karamanlı'dır. Fatih'in zamanında Osmanlıların Karaman beyliğini ortadan kaldırıp, halkını sürgün ettiği yıllarda, Karaman'ın Taşkale Köyünden Rumeli'ye göç ettirilen yörük aşiretlerine mensuptur.

Atatürk'ün baba tarafından dedeleri Karaman yörüklerinden gelirken, anne tarafı Manisa'dan getirilerek Rumeli'ye iskan edilen ve “Evlad_ı Fatihan” olarak nitelendirilen ailelere mensuptur. Bu yörük aşireti Manisa'dan göç ettirildikten sonra Batı Makedonya'nın Sarıgöl Bucağı'na yerleştirilmiştir. Bu aile aşireti ilşe birlikte daha sonra Selanik'in Lagaza bölgesine göç etmiştir.Belgelerden anlaşıldığına göre Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın annesinin adı Ayşe, babasının adı Sofi-Zade Feyzullah efendidir. Feyzullah Efendi Karaman'dan Rumeli'ye sürgün edilen yörük aşiretindendir. Zübeyde Hanım'ın, Hasan Ağa ve Hüseyin Ağa isimli iki kardeşi bulunmaktaydı.

Atatürk'ün büyük dedesi (babasının babası) Kırmızı Hafız Efendi'nin annesi; “Gulalar” babası; “Pınarlar” ailelerinden gelir. Hafız Ahmet Efendi, kardeşi Hafız Mehmet Emin'le birlikte 1850 yıllarında ticaret amacıyla önce Manastır'a sonrada Selanik'e gelerek yerleşmiştir.

Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey, o dönemin Manastır vilayetinin Debre-i Bala sancağına bağlı Kocacık nahiyesinde dünyaya gelmiştir. Ali Rıza Bey büyüyüp, evlilik çağına gelince Manisa'dan göçen yörüklerden olan Sarıgöl Köyü'nden Zübeyde Hanım'la 1871 yılında evlenmiştir. Bu evlilikten altı çocuk olmuş , dördü ölmüştür.

Enver Benhan ŞAPOLYO'YA göre Mustafa Kemal'in kardeşlerinden biri 1871 yılında doğup 1875 yılında ölmüştür. Fatma isimli kız kardeşi ise Kuşpalazı hastalığından kurtulamamıştır. 1874 doğumlu Ahmet ile 1875 doğumlu Ömer isimli iki ağabeyleri de çok yaşamamıştır. Geriye kız kardeşi Makbule Hanım kalmıştır.

1881 yılında Selanik'te doğmuş, ilk ve orta öğrenimini Selanik'te Manastır Askeri İdadisi'nde tamamlamıştır. 13 Mart 1899 yılında İstanbul'a gelerek Harbiye Mektebi'ne kayıt yaptırmıştır.

Atatürk'ün TBMM kurulup ilk meclis oluşturulduktan sonra meclis başkanlığına verdiği hal fişi ile Ankara nüfusuna kayıt olduğu 18 Ekim 1922 tarihli belgede de doğuş yılı R 1296 olarak kayıt edilmiştir.R 1296 yılı; 13 Mart 1880 ile 12 Mart 1881 tarihlerini ifade etmektedir. “Tek Adam” isimli eserin yazarı .Şevket Süreyya Aydemir'de dahil bir çok tarihçi ve yazar bu belgelere, kız kardeş Makbule ATADAN ile Zübeyde Hanım'ın anılarına dayanarak Atatürk'ün doğum tarihini M 1881 yılı olarak kabul etmişlerdir.

Namık Kemal Zeybek'in bu günkü Kocacık'a yaptığı gezi ve gezi gözlemlerini yazdığı “Atatürk'ün Köyü Kocacık” isimli makaleden öğrendiğimize göre Kocacık halkı atalarının Konya'dan göç ederek bu bölgeye geldiklerini bilmekte ve yöre tarafından “Kocacık”ta yaşayan insanlar “Konyalılar” olarak tanınmaktadır.

Kocacık halkının Konya'dan geldiğini, çok eski tarihlerde köyün adının “Kocacenk” olduğu hatta bir ara köye “Konyacık” dahi denildiği , köy yakınlarındaki büyük çarpışmadan dolayı köyün adının bir ara Kocacenk, daha sonra da Kocacık olarak anıldığı bugünkü kocacık halkı tarafından bilinmekte ve köyün adı Makedonya resmi kayıtlarında da Kocacık olarak geçmektedir.

Bugün Kocacık'ta 200 kadar Türk yaşamaktadır. Kocacık yakınlarındaki dört köyde de aynı sayıda Türk yaşamakta, bu köylerdeki Türklerin nüfusu Novak köyündekiler ile birlikte 1260 kişiye ulaşmaktadır. Bu köyde bulunan ve eğitim dili Türkçe olan dört yıllık ilkokullarda , 475 Türk çocuğu öğrenim görmektedir. Yine bu okullarda 33 öğretmen görev yapmaktadır. En büyük okul Kocacık'ta, 8 yıllık eğitim vermektedir.Diğer köylerde beşinci sınıfa geçen öğrenciler taşımalı olarak Kocacık'a gelmektedir.

Kocacık üç mahalleden oluşuyor. Aşağı mahalle, Taşlı Mahalle ve Blato(Bataklık) Mahalle. Atatürk'ün baba ocağı, Ali Rıza Bey'in evi, Taşlı Mahalle'de . Ne yazıkki ev yıkılıp ve harabe durumuna gelmiş.

Atatürk atalarının Konyalı yörükler oluşundan çok mutluydu. Bir gün ilk Konya Milletvekillerinden Naim Hazım Onat'a “Konya benim dedelerimin öz vatanıdır. Onlar, Rumeli'ye Konya'dan göçmüşlerdir” demiştir.

Alıntı
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
1225 Gösterim
Son İleti 11 Nisan 2008, 21:15:55
Gönderen: orkide
0 Yanıt
1953 Gösterim
Son İleti 19 Şubat 2012, 11:31:37
Gönderen: sevdaligul
2 Yanıt
5097 Gösterim
Son İleti 09 Mayıs 2012, 15:26:08
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
1579 Gösterim
Son İleti 29 Şubat 2012, 09:03:14
Gönderen: sevdaligul
1 Yanıt
1429 Gösterim
Son İleti 03 Mart 2012, 23:30:33
Gönderen: sevdaligul

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.