Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Bel Ağrısında Umut Verici Gelişme: Biyolojik Tedavi
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 995
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Bel Ağrısında Umut Verici Gelişme: Biyolojik Tedavi  (Okunma sayısı 995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı


 
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şiddetli bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri omurun üzerine binen yükün dağılımını sağlayan 'disk' denilen yapıların yıpranmasıdır. Genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve aşırı yorgunluğun bu yıpranmada rolü oldukça büyüktür.

Biyoteknolojideki gelişmeler tıbbın her dalında önemli buluşları beraberinde getirdi. Bunların bir tanesi de yıpranmış disklerin biyolojik tedavisi konusundaki çalışmalar.
Diskler nasıl yıpranır ve ağrı nasıl oluşur?

Diskler ağ şeklinde bir yapı oluşturan liflerden oluşmuşlardır ve omurganın üzerine yük binince bu ağ yapı, içinde su tutarak yükün dağılımını sağlayan su dolu bir yastıkçık haline gelir. Disklerin bu görevlerini sürdürebilmeleri için yıpranan ağ yapılarının ve hücrelerinin bir yandan yenilenmesi gerekir. Bir bakıma yıpranma ve yenilenmenin bir dengede olması gereklidir. Yaşlanma ve aşırı yüklenme ile yenilenmeyi sağlayacak hücreler azalır ve yıpranma artıp denge bozulur. Yıpranmanın artışıyla diskler, üzerine binen yüklere dayanamaz ve içinde yırtıklar oluşur. Vücudumuz ise bu bozulmaya ağrı ile tepki verir.

Yıpranmış disklerin biyolojik tedavisi nedir?

Biyolojik tedavinin esası yaşlanmış disklerin liflerinin yenilenmesi için gerekli olan, hücreler tarafından yeterli üretilemeyen miktarı azalmış büyüme faktörlerinin üretilmesidir. Bu faktörleri kodlayan genler, disk hücrelerine transfer edilerek eksik üretimin arttırılması sağlanır. Böylelikle bu proteinler sayesinde disk içinde bir tamir süreci başlar ve disk adeta yenilenir.

Biyolojik tedavi hangi aşamada?

Bu yöntem ABD de seçilmiş merkezlerde büyüme faktörleri ile tedavi uygulaması başlamış durumda. Bu tedavi yönteminin uygulanmasına önümüzdeki birkaç yıl içinde yurdumuzda da başlanacağına inanıyorum.

Biyolojik tedavinin cerrahi ve cerrahi olmayan tedavilere üstünlüğü ne olacak?

Cerrahi olmayan yöntemler çoğu zaman bel ağrısının giderilmesinde yeterli olabilir. Ancak diskin yıpranmasını durdurmaz veya engellemezler. Dolayısıyla yıpranma devam edeceği için bel ağrısı bazı hastalarda bu yöntemlerle geçmeyebilir ve tekrarlayan bel ağrıları görülebilir. Kullanılan ilaçların da yan etkileri unutulmamalıdır.

Cerrahi yöntemler nedene yönelik tedaviler değildir. Ağrıya neden olan diskin çıkartılması ve yerinin dondurulması ya da yerine başka bir yabancı materyal yerleştirilmesi ile ağrı giderilir. Bu bir bakıma vücudun arızalı bir organının çıkartılmasıdır. Ayrıca cerrahi tedaviler sonrası yan etki oranları yüksektir.

Biyolojik tedavi ile yapısı bozulmuş ve ağrıya neden olan disklerin tamir edilmesi ve orijinal şekline dönüştürülmesi mümkün olacaktır. Ayrıca biyolojik tedavi büyük kesiler yapılmadan biyomateryallerin enjekte edilmesi şeklinde yapılacağı için cerrahi tedavinin olası yan etkileri ve riskleri burada söz konusu olmayacaktır.
Ameliyat ve acı yok

Günümüzde ise bel ağrıları ve omurga problemlerinin tedavisinde yepyeni umutlardan söz edilebiliyor. Biyolojik tedavi adı verilen yeni yöntemde, hücreler tarafından yeterli üretilemeyen miktarı azalmış büyüme faktörleri gen teknolojisinin getirdiği imkanlar sayesinde yeniden üretilebiliyor. Ameliyatsız ve acısız yeni bu tedavinin hayatımıza girmesi ise hiç de uzak değil. Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç Dr. Ahmet Alanay, omurilik disklerindeki yıpranma ile birlikte ortaya çıkan bu yırtıkların bel ağrısının en önemli nedeni olduğunun düşünüldüğünü

belirtiyor. Ayrıca yırtık ile birlikte disk içindeki materyalin omurilik kanalına akması ve omurilik ile sinirlere baskı yapması ile birlikte bacak ağrısının (siyatalji) ortaya çıkabildiğinin de altını çiziyor. Bel ağrısı ve siyatalji için günümüzde uygulanan tedaviler ameliyat dışı yöntemler (ilaç tedavisi fizik tedavi, ağrı tedavisi) ve ameliyat olmak üzere iki grupta toplanıyor. Ancak tüm bu yöntemler yıpranmış disklerin yenilenmesini sağlayamadığı için ağrının giderilmesine yönelik geçici çözümler olarak kalıyor ve sonuçlar her zaman başarılı olmayabiliyor. Ayrıca bu yöntemlerin her birinin kendine özgü yan etkileri olabiliyor.


Yıpranmış disklere yenileme

Tedavi nasıl uygulanıyor?

İlk işlem büyüme faktörlerinin genetik yapısının taşıyıcı virüslere yüklenmesidir. Daha sonra bu virüsler bir enjektör yardımı ile yıpranmış disklerin içine verilir. Virüsler disk içindeki hücrelerin yapısına girerek taşıdıkları büyüme faktörü genlerini hücrenin gen yapısına eklerler. Hücreler yeni şifrelerine uyarak eksik proteinleri yapmaya başlarlar. Bu şekilde disk içindeki liflerin yapımı artar ve yeniden denge sağlanır, yıpranmış disk yenilenir.


Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
5 Yanıt
2494 Gösterim
Son İleti 18 Mart 2009, 19:48:31
Gönderen: klytie
0 Yanıt
412 Gösterim
Son İleti 04 Nisan 2009, 11:20:45
Gönderen: miss_depp
0 Yanıt
769 Gösterim
Son İleti 26 Ağustos 2011, 11:09:11
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
807 Gösterim
Son İleti 26 Mart 2012, 11:30:31
Gönderen: orkide
0 Yanıt
374 Gösterim
Son İleti 15 Haziran 2015, 19:31:52
Gönderen: b.a.f.

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.