Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: YÜZ OKUMA SANATI NEDİR?
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 1 cevap var
OkumaGösterim: 947
Google Özel Arama

Gönderen Konu: YÜZ OKUMA SANATI NEDİR?  (Okunma sayısı 947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  ђ๏Ŧєєz

 • Özel Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 6692
 • Nerden: eksi25 - Erzurum
 • Rep: +586/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • MSN Messenger - hofeez@sevdaligul.com
  • Profili Görüntüle E-Posta
 • Çevrimdışı
YÜZ OKUMA SANATI NEDİR?
« : 05 Mayıs 2007, 22:32:56 »


 
YÜZ OKUMA SANATI NEDİR?


"Fizyognomi" [yüz okuma]terimi, Yunanca physis-doğa ve gnomon-yorum kelimelerinin birleşimidir. Giovanni Battista Della Porta (1535-1615)' ya göre gnomon, aynı zamanda yasa, kural anlamına gelmektedir; yani, fizyognomi "doğa yasası" demektir. Della Porta'ya göre, doğanın belli kurallarına uyarak "belli vücut biçimlerine göre belli ruh hallerini" öğrenebiliriz.

Çok eski dönemlerden başlayarak, bilginler insanın yüz yapısı ile karakteri arasında bir ilişki kurmağa çalışmışlardı. Bu yöntemin temelinde insanın beden yapısı ve psikolojisi arasında doğal bir bağlantının olduğu inancı yatmaktaydı. Bilimsel temelden yoksun olmasına rağmen fizyognomi, karakter özelliklerinin tipolojisi için önayak olmuştur.

Yüz okuma, yüzlerce yıllık gözlem ve istatistiki araştırmalara dayanan, insanı tanımaya yönelik, kullanan kişiye karşısındaki ile ilgili gerçekleri kontrol edilebilecek bazı ipuçları sağlayan bir araçtır.


İnsanlık tarihinde yüz şeklinin karakter çözümlenmesinde kullanılmaya başlanması en eski çağlara kadar uzanmaktadır. Milattan önceki yıllarda Çinlilerin yüz okumayı bir sanat haline getirdikleri belgelenmiştir. Eski Yunan uygarlığında da konuya ilişkin belirli kurallar geliştirildiği görülmektedir. Doğu kültüründe de kendine yer bulan yüz okuma, Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın, 1756 yılında yazdığı Marifetname' sinde de karşımıza çıkmaktadır.

Bugün, davranışlarımızın %85'inin genetik kodlamayla oluştuğu tahmin edilmektedir. Yüz üzerinde dikkati çeken yüzyirmi adet ayırdedici özellik olduğu bulunmuş, bunlar içerisinden altmışsekiz ana özellik ortaya çıkmıştır. Konunun en tanınmış uzmanları Robert L. Whiteside ve William F. Burtis binikiyüz denek üzerinde yaptıkları araştırmada insan karakterinin çözümlenmesinde istatistiki olarak %93 başarıya ulaşmışlardır.

Yukarıda bahsedilen ana ayırdedici özellikler; Alın, Kaşlar, Gözler, Burun, Ağız, Kulaklar, Yanaklar, Çene, Yüz Çizgileri, Yüz Şekli ve bunların kombinasyonları dır. İncelenen kişilerle ilgili; düşünce süreclerini nasıl belirledikleri, problemleri nasıl çözdükleri, iletişim kurma yöntemleri, iş hayatındaki davranışları, paraya verdikleri önem, öğrenmeye olan açlıkları ve cinselliğe bakış açıları gibi konularda, hayrete düşürücü ipuçları vermektedir.
BİLMEK NE KAZANDIRIR?


Yüz okuma fikri, konuyu incelememiş bir kişi için inanılması güç olsa da, General Electric, MCI ve American Airlines gibi bir çok tanınmış şirket, bu yeni iletişim destek aracını, İnsan Kaynakları, Kariyer Planlama, Satış Teknikleri Geliştirme, Motivasyon, İletişim Teknikleri, ve Koçluk gibi birçok alanda kullanmaktadı r.

Sadece iş dünyasında değil, insanın olduğu her yerde, insanla ilgili her konuda, uygulama alanları vardır.

Bir gün, 'Bütün yetenek ve becerilerinizin yanında, yay şeklindeki kaşlarınız insan ilişkilerinde iyi olduğunuzu gösteriyor' diyerek size iş teklifi yapan bir uzman, ya da burnunuzun şeklinin sizin yalnız çalışma eğiliminde olduğunuzu gösterdiğini, bu nedenle takım çalışmasına uyum sağlamakta zorlanabileceğ inizi söyleyen bir kariyer danışmanı ile karşılaşmanız mümkün. Belki de buna benzer kişilik çözümlemelerini siz de yapıyor olacaksınız.
YÜZ OKUMA NE DEĞİLDİR?


* IRKÇI
* ÖNYARGILI
* İNSANLARA ŞANS VERMEYEN
* KARŞISINDAKİNİ RAHATSIZ EDEN
* BURÇLAR GİBİ KESİN KURALLARI OLAN
* TAM ANLAMI İLE BİLİMSEL DEĞİLDİR.

Örnekler:

ALIN: Kişilerin düşünme şekillerini ve düşüncelerini geliştirme metodlarını

KAŞLAR: Düşünme ve karar verme ile ilgili süreçlerin nasıl çalıştığını

GÖZLER: Hayata bakış açılarını, yeni fikir ve kişilere açık olup olmamayı ve stres düzeyini

GÖZ KAPAKLARI: Samimiyet isteği veya isteksizliğini

BURUN: İş hayatındaki tercihlerini, finansal konulara duyarlılığını, iş tatmini ve güven konularına bakış açısını

KULAKLAR: Karşısındakini etkileme ve etkilenme düzeyini, bağımsız hareket etme isteğini, gerçekçilik dengesini, verileri algılama ve kabül etme seçimlerini

AĞIZ: İletişim kurma ve kendini ifade etme isteğini, kötümserlik/iyimserli k dengesini

DUDAKLAR: Düşüncelerini ortaya koyma biçimini, cinselliğe bakış açısını, duygularını gizleme duyarlılığını

DİŞLER: İnatçılık ve utangaçlık yönlerini

YANAKLAR: Kişisel kudreti, enerji kullanımı ve insanlara yardım edebilme becerisini

ÇENE: Gerektiğinde ağırlığını koyabilme yeteneğini, saldırganlık içgüdüsünü, eleştiriye açıklık isteğini

GAMZELER: Eğlenme isteğini, mizah yaklaşımını ve yardımseverlik isteğini

ÇİZGİLER: Doğuştan sahip olunan kabiliyetleri, hayatları boyunca karşılaştıkları zorlukları

YÜZ ŞEKLİ: Kendine güveni, sabırsızlığı, arabuluculuk isteğini

YÜZ TİPLERİ: Kişilerin hangi ağırlıkta yaklaşıma; zihinsel, fiziksel, duygusal, daha yatkın olduğunu

KAFA ŞEKİLLERİ: İhtiyatlı ya da baskıcı olup olmadıklarını

Detaylı açıklamalar:


ALIN
"Yuvarlak ve Dolgun Alın (Alın ileri doğru)"
Problemlerle karşılaştıklarında, yaratıcı ve orjinal çözümler arayışındaki kişilerdir. Çözüm yollarını kısıtlayıcı yöntem ve katı kurallara dayalı sistemlerden hoşlanmazlar. Herhangi bir probleme çözüm bulmaları istendiğinde, kendi inandıkları yollardan ve baskı altında kalmadan çözüme ulaşmayı tercih ederler.

Sizce, bu tip kişilerin rutin işlerde çalışmaları uygun mudur?KAŞLAR
"Yay Gibi Kaşlar"


Zihinsel odaklanma noktaları çoğunlukla insan ağırlıklıdır. Çevrelerini anlayabilmek için insan ilişkilerini doğru algılamaları gerektiğini düşünürler. Herhangi bir konu anlatırken kişisel deneyimlerle ilişkilendirilmesi, konunun anlaşılmasını hızlandıracaktı r. Bir fikir ya da teorinin teknik detaylarından çok gerçek hayatta nasıl bir etki yaratacağının ve nasıl uygulanacağının anlatılması ilgilerini çeker.

Sizce bilim adamı olabilirler mi?GÖZLER
"Gözler Arası mesafe"
Yakın Aralık (Bir göz büyüklüğünden az)

Detayların önem kazandığı görevler için çok uygun bir kişiliktir. Sadece detayları çok sevmekle kalmaz, onlarla ilgilenirken işlerindeki başarılarının da arttığı gözlenebilir. Muhasebe, teknik destek, analiz ve kontrol tipi görevlerde başarılı olabilirler. Konulara daha geniş bir bakış açısı ile bakabilme ve kendilerinden farklı diğer kişilikleri anlamakta zorlanabilirler.

Üst düzey yöneticilikten zevk alırlar mı?


"Gözlerin Açısı"
Aşağıya Doğru
Dünyaya pembe gözlüklerle bakmaktan hoşlanmayan ve her an bir problem çıkmasını bekleyen bir kişiliktir. Aslında bu bakış açısı problemlerin en çabuk şekilde tespiti konusunda avantaj sağlar. İnsanlar bu tip kişilere dertlerini anlatmaktan zevk duyarlar. Bunun nedeni de gözlerdeki açının içten bir şefkat göstermesidir. Hatalarını kabül etmekte ve düzeltmekte iyi niyetlidirler. Başkalarından da aynı yaklaşımı beklerler.

Her takımda olması gereken bir oyuncu...

"Gözlerin Derinliği"
Patlak Gözler
Doğal olarak katılmaya hazır ve hevesli bir kişiliktir. Baş rol oynamasına gerek yoktur, ama yine de her oyunda rol almayı istemektedir. Araya girildiği ve sözü kesildiği takdirde olayı kişiselleştirmekte ve tenkit olarak düşünmektedir. Bazen bu nedenle, kişilerle arasına duygusal duvarlar koyduğu görülebilmektedir.

Onların fikrini sormadan, gideceğiniz filmi belirlemeyiniz. ..BURUN
"Büyüklük ve Şekil"
Büyük Burun (Yüze oranla)

Yaptığı işin, bulunduğu ortamda önemli bir katkısı olması gerektiğine inanır. Bu nedenle, yönetici, iş adamlığı veya süpervizörlük gibi konumlarda verimli çalışabilmektedir. Destek pozisyonlarında çalışmak zorunda kalırsa, iş tatmini konusunda oldukça zorlanabilir.

Montaj hattında çalışırken ne kadar mutlu olabilirler?


"Burun ucu açısı"
Yukarı Doğru
İyi zaman geçirmekten hoşlanan ve anlık davranışlara yatkın bir kişiliktir. İnsanlara karşı genellikle açıktırlar ve dinlemekten hoşlanırlar. Çok sabırlı bir dinleyici olmalarının yanında dinlediklerini birilerine anlatmaktan da hoşlanırlar.

Bu kişilerle sır paylaşımından önce bir kez daha düşünmekte fayda vardır....


Burun Ucu Yuvarlak ve Şiş

Belki de çocukluk yıllarında finansal bazı zorluklar yaşadıkları için, özellikle düzenli bir para akışının olması konusunda oldukça hassastırlar. Tasarruf yapmak, ihtiyaç duydukları güven duygusunu arttırmaktadır. Para ile ilgili konulara sadece ilgi duymakla kalmayıp, bu konularda bir uzman gibi konuşmaktan da hoşlanırlar.

Borç istemeden önce biraz daha düşünmek gerekebilir. .


KULAKLAR
"Başa Yapışık Kulaklar"

Toplum tarafından kabul görmüş değerleri benimseyen ve kurallar çerçevesinde hareket etmeyi seven bir kişiliktir. Başkalarından farrklı olamaya çalışmak veya beklenilmeyen kararlar almaktan hoşlanmaz. Karşısındakinin ne düşündüğünü tahmin etmede başarılı olduğu için pazarlama faaliyetlerinde de iyi performans gösterebilir.


"Kulak - Kaş Birleşmeleri"

Kulaklar Aşağıda, Kaşlar Yukarıda

Uzun dönemli ve mantıklı planlar yapmayı seven iyi bir dinleyicidir. En doğruyu bulmak için ihtiyacı olan bütün bilgileri sabırla bekleyebilir. Bir konu hakkında çok acil fikir yürütmesinin istenmesinden hoşlanmazlar.YANAKLAR
"Dar Yanaklar"

Kısa süreli enerji kullanımları çok yoğundur. Ancak, sık sık da yenilenmeye ihtiyaç duyarlar. Kısa ve orta süreli toplantıların en enerjik katılımcılarıdır. Uzun süren çalışmalar ve ağır hareket eden insanlardan hoşlanmazlar. Belirli sürelerde durup, dinlenebilecekleri işlerde çok daha başarılı olabilirler.


ÇİZGİLER


"Alındaki Yatay Çizgiler"

Alında oluşan üç ya da daha fazla çizgi, bu kişilerin kendilerini geliştirmek üzere çok fazla uğraştıklarını göstermektedir. Çizgilerin boyu ve derinliği ilgilendikleri konularda ilerleme oranlarını göstermektedir. Bu çizgilere 'deha çizgisi' de denir. Çizgilerin bütün anlı kaplaması kişinin gerçek bir uzman olduğunu gösterebilir. Kesik çizgiler ise birden fazla uzmanlığı belirtmektedir.

Einstein'ın fotoğraflarında, alın çizgilerine dikkat ettiniz mi?
İNSANIN BEN HARİTASI

A-Yaşından olgun, düşünmeyi seven

B-Özellikle 50 yaşından sonra sindirim problemleri olasılığı; dudak yakınlarında herhangi bir yerde olabilir

C-Kararlı

D-Saldırgan, gerektiğinde acımasız

E-Dalgın, düşünceli; benler kaşların sonunda veya saç çizgisinde olabilir

F-Otorite eksikliğini gösteren doğal güzellik noktası

G-Yeteneklerinden fazlasını dahi isteyen aşırı hırslı

H-Aşırı cinsel arzuya sahip; benler burun üzerinde herhangi bir yerde olabilir

I-Maddiyattan çok entellektüel olaylarla ilgili

J-Dürüst ve açık

K-Tembel ve bencil; benler sol kaş içerisinde bulunur

L-Aşırı kararlı ve hırslı; benler sağ kaş içerisinde bulunur

M-Yetenekli ancak ispat etmekte zorlanan

N-Genellikle az güvenilir, başkalarını kullanmaya hevesli

  PATRON

 • Sevdalı Üye
 • *****

 • İleti: 883
 • Rep: +93/-5
  • MSN Messenger - anatolia-joy@hotmail.com
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Ynt: YÜZ OKUMA SANATI NEDİR?
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2007, 22:58:44 »
emeğine sağlık..çok güzel bilgi paylaşımı olmuş.teşekkürler.
GÜNEŞTE DEMLERİM
                     SENİN ÇAYINI...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1356 Gösterim
Son İleti 25 Aralık 2007, 21:46:10
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
513 Gösterim
Son İleti 16 Ekim 2008, 23:57:58
Gönderen: iğneci
0 Yanıt
633 Gösterim
Son İleti 17 Mart 2011, 19:16:02
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
298 Gösterim
Son İleti 02 Mart 2013, 17:02:18
Gönderen: alex57
0 Yanıt
252 Gösterim
Son İleti 25 Mayıs 2013, 15:08:40
Gönderen: sayginnlp

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.