Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Yanlış bilgilendirildiğimiz tarihsel olaylar
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 2 cevap var
OkumaGösterim: 1500
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Yanlış bilgilendirildiğimiz tarihsel olaylar  (Okunma sayısı 1500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  MAT_ROCK23

 • Sevdalı Üye
 • *****

 • İleti: 1966
 • Nerden: ELAZIĞ_23
 • Rep: +79/-5
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Yanlış bilgilendirildiğimiz tarihsel olaylar
« : 27 Mayıs 2008, 16:42:11 »


 
Profesör Doktor İlber ORTAYLI TARİHİ YALANLARIN, O ÜLKENİN İNSANLARINI OBJEKTİF DEĞERLENDİRMELER KARŞISINDA DAHA DA ZOR DURUMA DÜŞÜRECEĞİNİ SÖYLÜYOR VE TÜRK HALKININ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİĞİ TARİHSEL OLAYLARI ŞÖYLE DÜZELTİYOR:


KATERİNA - BALTACI MEHMET Olayı:


KATERİNA'NIN BALTACI MEHMET'İN OTAĞINA GELİP MÜCEVHERLERLE KENDİNİ SUNDUĞU SÖYLENMEKTEDİR. BU GENELİN HOŞUNA GİDEN BİR EFSANE. OYSA KAYITLARDA BÖYLE BİR ŞEY YOK.


HEZARFEN ÇELEBİ uçtu mu?


HEZARFEN'İN GALATA'DAN UÇUŞU EVLİYA ÇELEBİ'YE DAYANAN BİR HİKÂYEDİR. TÜRK HAVA KURUMU DA BU OLAYI ŞİŞİRDİ. TARİHSEL DOKÜMANLARDA BÖYLE BİR OLAY VE KİŞİ YOK.


ULUBATLI HASAN var mıydı?


ULUBATLI HASAN HİKÂYESİNİ YAZANLAR, SON DEVİR BİZANS - OSMANLI TARİHÇİLERİDİR. SANCAĞI DİKEN BİRİ VAR MUTLAKA. AMA BU ULUBATLI DEĞİL. KAYITLARDA ULUBATLI HASAN YOK.


AKDENİZ TÜRK gölü müydü?


HAYIR. AKDENİZ’DE SİCİLYA VE MALTA GİBİ ÇOK ÖNEMLİ ÜSLER VAR. AYRICA 'YEDİ ADALAR' DEDİĞİMİZ İYON ADALARI DA ELİMİZDE DEĞİLDİ. GİRİT VE MALTA VARKEN, AKDENİZ'DEN TÜRK GÖLÜ DİYE BAHSETMEMİZ ZOR.


FATİH SULTAN MEHMET'İN ANNESİ Srıp mıydı?


FATİH'İN ANNESİ TÜRK'TÜR. BİR DE SIRP ANALIĞI VARDIR.


FATİH AYASOFYA'YA Atla girdi mi?


NİYE ATLA GİRSİN? KORİDOR BÖLÜMÜNE TÖRENSEL ANLAMDA GİRMİŞ OLABİLİR. BİZANS İMPARATORLARI DA BUNU YAPARDI. MABEDE ATLA GİRDİĞİ DOĞRU DEĞİLDİR. HAÇLILARIN İSTANBUL'A YAPTIĞI İŞGALLE FETİH, BİRBİRİNE ÇOK KARIŞTIRILIYOR.


FATİH AYASOFYA'YI SATIN ALDI MI?:


TABİİ Kİ HAYIR. ŞEHRİN EN BÜYÜK MABEDİ, FETİH HAKKIDIR. CAMİYE ÇEVRİLİR. AYASOFYA, YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK, EN PARLAK, EN ŞÖHRETLİ MABEDİYDİ. FATİH, İSTESE ADINI FETHİYE CAMİİ YAPABİLİRDİ, YAPMADI


BİZANS İSMİNDE DEVLET VAR MIYDI?


BİZANS SONRADAN UYDURMA BİR İSİMDİR. BİZANS, DOĞU ROMA DA DEĞİLDİR. BİZANS DEDİKLERİ ROMA'NIN TA KENDİSİDİR. BAZI TARİHÇİLER, AVRUPA'DAKİ ROMA - GERMEN İMPARATORLUĞU'NU ROMA OLARAK YORUMLUYOR, ÖBÜRÜNÜ, BİZANS DİYE BİZE İTELEYİP KAKALAMAYA KALKTILAR.''


HÜRREM SULTAN SARAYIN HÂKİMİ MİYDİ?


HÜRREM, SARAYIN HÂKİMİ DEĞİLDİ. PADİŞAHIN ÜZERİNDE NE DERECE ETKİSİ VAR BİLİNMEZ. ŞEHZADE MURAT'IN KATLEDİLMESİNDE HÜRREM'İN NE KATKISI VAR, RÜSTEM PAŞA GELİŞMELERİ NE DERECEDE ABARTARAK PADİŞAHA NAKLEDİYOR, BUNLARIN TESPİTİ ÇOK ZOR.


AMERİKALI YAZAR RİCHARD SHENKMAN’DA DÜNYA TARİHİNE İLİŞKİN YALANLARI YAZMIŞTIR. DÜNYANIN TARİHİ PALAVRALARI DA ŞÖYLEDİR:


TRUVA SAVAŞI OLDU MU?


TRUVA SAVAŞININ OLMADIĞINI SÖYLEMEKTEDİR. TRUVA İLE YUNANLILAR ARASINDA HELEN ADINDA BİR KRALİÇE, TAHTA AT BULUNDUĞUNA DAİR KANIT YOKTUR. BUNU SAVAŞIN ON YIL SÜRMESİNİN MÜMKÜN OLMADIĞINA VE ORDU DİSİPLİNİNİN SAĞLANAMAYACAĞINA, DÜNYA TARİH UZMANI FİTZ ROY RAGLAN TARİHTE BİR KRALİÇENİN YABANCI BİR PRENSLE KAÇTIĞI KONUSUNDA BİR OLAYA RASTLANMADIĞINA BAĞLAMAKTADIR.


NERON ROMA’YI YAKTI MI?


NERON: NERON’UN ROMA’DAKİ YANGINLA İLGİSİ YOKTUR ÇÜNKÜ O SIRADA YANGINDAN ELLİ MİL UZAKTADIR. AYRICA NERON İYİ KALPLİ BİR İNSANDI. EVSİZ KİŞİLERE EV SAĞLAMIŞTI.


ASLAN YÜREKLİ RİCHARD GERÇEKTEN ASLAN YÜREKLİ MİYDİ?


İNGİLTERE KRALI I. RİCHARD, HAÇLI SEFERİ KAHRAMANI OLARAK BİLİNİR. KUDÜS'Ü ALAMAMIŞTIR. ZAMANINI İNGİLTERE DIŞINDA GEÇİRMİŞ VE İNGİLİZCE BİLE ÖĞRENEMEMİŞTİR. HAÇLI SEFERLERİNE PARA SAĞLAMAK İÇİN ÜLKEYİ SOYMUŞTUR.


ALMANLAR KIŞ YÜZÜNDEN Mİ YENİLDİ?


1812 DEKİ YENİLGİ RUS KIŞINA BAĞLANMIŞTIR. ASLINDA ASKERLERİ ÖLDÜREN HASTALIKTIR. ÇÜNKÜ BİRKAÇ YIL ÖNCE GEORGE WASHİNGTON'UN ASKERLERİ ÇOK DAHA SOĞUK HAVADAN SAĞ ÇIKMIŞLARDIR. NAPOLYON’UN ORDUSU SICAKTAN DA ETKİLENMİŞTİR. SAVAŞIN KAYBEDİLMESİNİN ASIL SEBEBİ 650 BİN KİŞİLİK ORDUNUN DÜŞMAN TOPRAĞINA SOKULAMAYACAK OLUŞU VE İKMAL YAPILAMAMASIDIR.


DRAKULA VAMPİR MİYDİ?


GERÇEK BİR İNSANDIR. EFLAK BEYLİĞİNİN VOYVODASI (PRENS) İDİ.VOYVODA III. VLAD DÜŞMANLARINI (ÖZELLİKLE ESİR ALDIĞI OSMANLI ASKERLERİNİ) KAZIKLARA ÇAKARAK İŞKENCEYLE ÖLDÜRMESİYLE TARİHE GEÇMİŞTİR. SONRADAN BRAM STOKER'IN DRAKULA ROMANINA VE DRAKULA FİLMLERİNE KONU OLMUŞTUR.


ARABİSTANLI LAWRENCE ARAPLARIN DOSTU MUYDU?


ARAPLARIN DOSTU DİYE BİLİNİR AMA ARAPLARI SATMIŞTIR. BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA ARAP İSYANININ SAVUNUCUSU DEĞİLDİR. BUNU MEKTUPLARINDAN ANLAMAKTAYIZ.


İSKOÇLAR TARİH BOYUNCA HEP ETEK GİYİP GAYDA MI ÇALDI?


İSKOÇYALININ GURURU OLAN ETEK 1727'DE İNVERNESS YAKINLARINDA THOMAS RAWLİNSON ADINDA BİR İNGİLİZ TARAFINDAN YARATILMIŞTIR. BUNU İCAT ETMESİNİN NEDENİ SIRADAN BİR İSKOÇYALI’NIN PANTOLON ALACAK PARASININ OLMAYIŞIDIR. 1745 İNGİLİZ PARLAMENTO BU ETEĞİ YASAKLAMIŞTIR. 1745’DEN ÖNCE ÜST SINIF ETEK GİYMEZLERDİ. 1745’DE ETEK İSKOÇ MİLLETİNİN MİLLİ GİYECEĞİ OLMUŞTUR. İSKOÇYA'DA GEZİCİ MÜHENDİSLER GAYDA DEĞİL ARP ÇALARLARDI

  sysyigit

 • Süper Üye
 • ***

 • İleti: 114
 • Nerden: İzmir
 • Rep: +14/-1
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle E-Posta
 • Çevrimdışı
Yanlış bilgilendirildiğimiz tarihsel olaylar
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2008, 20:12:11 »
Bizans tarihçilerin uydurduğu bir isimdir ama Doğu Romadır, Romanın ta kendisi değil
Edit:(Açıklamayı İlber Ortaylı Hocanın yaptığını okuyunca fikrim değişti demekki bana hocalarım yanlış öğretmişler )

Ayrıca Constantinapolis sözcüğünün latince, İstanbul sözcüğünün Yunancadan geldiğini biliyormuydunuz ?
Yunanlılar latincesini , Türklerde yunancasını kullanıyor, ilginç =)
( Stanpolis => Stanpol => İstanpol => İstanbul )
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2008, 20:47:13 Gönderen: sysyigit »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  kudret

 • Yeni Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 3
 • Nerden: ankara
 • Rep: +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Yanlış bilgilendirildiğimiz tarihsel olaylar
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2008, 20:42:36 »
bu bilgileri ilk defa duydum
emeğinize sağlık arkadaşlar


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
1376 Gösterim
Son İleti 02 Nisan 2007, 11:48:11
Gönderen: Sut@nesi
0 Yanıt
724 Gösterim
Son İleti 04 Haziran 2007, 19:29:18
Gönderen: sevdaligul
5 Yanıt
1045 Gösterim
Son İleti 15 Mayıs 2008, 17:33:26
Gönderen: edepli
0 Yanıt
1482 Gösterim
Son İleti 03 Haziran 2010, 22:58:18
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
396 Gösterim
Son İleti 06 Aralık 2013, 11:09:22
Gönderen: halukgta

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.