Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 7 cevap var
OkumaGösterim: 2817
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar  (Okunma sayısı 2817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« : 05 Eylül 2007, 07:34:50 »


 
İGARANIN YOLAÇTIĞI HASTALIKLAR - II
 
Sigaranın kadınlarda erken cilt yaşlanmasına, erken menapoza ve osteoporoza yol açtığı bilinmektedir. Erkekte ise dolaşım bozukluğu ve damar sertliği iktidarsızlığa yol açar.
 
SİGARANIN KALP VE DAMARLARA ETKİSİ
ENDOTEL TABAKASINA ZARAR VERİR Sigaradaki nikotin ve diğer zehirli maddeler tüm damarların iç yüzeyini pürüzsüz bir şekilde döşeyen endotel tabakasına zarar verir.Zarar gören endotel tabakası nedeniyle damar içinde kan akışı bozulur. Zedelenen yerde pıhtılaşma ürünleri birikmeye başlar, bunun üzerine kolesterol, kalsiyum vs maddelerin toplanmasıyla ateroskleroz (damar sertliği) oluşmaya başlar.Bu pıtı birikimi damarı tıkayacak boyuta ulaşırsa buna tromboz, eğer pıhtı yerinden kopup başka bir damarı tıkarsa buna da emboli denir.
KANIN AKIŞKANLIĞINI AZALTIR Sigaradaki maddeler kanın akışkanlığını azaltır ve pıhtılaşma eğilimini artırır. Bu özellikle kılcal damarları etkileyerek kan dolaşımının azalmasına ve organ ve dokularda beslenme bozukluğuna yol açar.
DAMARLAR ESNEKLİĞİNİ YİTİRİR Ateroskleroz nedeniyle damarların esnekliği bozulur. Buna bağlı olarak kan basıncı yükselmelerini esneyerek karşılayan damar sistemi görevini yapamayacağından yüksek tansiyon oluşur. Ayrıca esnekliğini yitiren damarlar gevrekleşir, basınç ve travma etkisiyle kolaylıkla yırtılabilir.

SİGARA VE KALP KRİZİ Sigara içenlerde kalbi besleyen koroner damarlar daralmaya başlar. Bunun yanında kanın akışkanlığı da azaldığından kalbin beslenmesi bozulur. Ayrıca akciğerlerdeki bozukluklar nedeniyle kandaki oksijen miktarı da azalmıştır. Tüm bunların sonucunda kalbin faaliyetini artıran her hangi bir neden kalp krizine yol açar. Çünkü kalbin artan oksijen ihtiyacı karşılanamayınca kalp hücreleri hasara uğrar, hatta ölür.Buna kalp krizi diyoruz. Kalp krizi sonucunda hasta kısa sürede iyileşebileceği gibi ölebilir de… Kapte oksijensiz kalan hücre miktarı ve oksijensiz kalma süresi ne kadar fazla ise kalp krizi o derece ciddi ve öldürücü olur. Hasar gören ve ölen hücreler nedeniyle hasta iyileşse de kalp eski durumuna kavuşamaz. Bu nedenle genellikle kişiler 2.-3. krizlerde ölürler.

SİGARA VE YÜKSEK TANSİYON Kan damarlarının esnekliğini yitirmesi sonucu kan basıncı dengelenemez ve yüksek tansiyon oluşur. Kan basıncının sürekli yüksekliği başta kalp, böbrek, beyin gibi organlar olmak üzere birçok organda hasara neden olur.Damarların esnekliğini yitirmesi, yüksek basınç ve kanın akışkanlığının azalması sonucu; felç, inme, beyin kanaması gibi öldürücü olabilen beyin damar hastalıkları ortaya çıkar.

DOLAŞIM BOZUKLUĞUNA BAĞLI DİĞER HASTALIKLAR

ERKEKTE CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU Erkek cinsel organı dolaşım bozukluğu ve damar sertliğinden ilk etkilenen organlardandır.Çünkü erkekte penis sertleşmesi tamamen kan basıncı ve damarların yapısına bağlıdır. Eğer erkekte cinsel işlev bozukluğuna bağlı değilse çoğunlukla dolaşımla ilgilidir. Bunun da %90 nedeni sigaradır. Yapılan araştırmalarda aynı yaş grubundan kişilerde sigara içmeyenlere göre içenlerde iki kat daha fazla sertleşme sorunu olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan sigara sperm yapısını bozarak erkekte çocuk yapmayı güçleştirir hatta kısırlığa yol açar.

SİGARANIN KADINLARA ETKİSİ Kadınlarda sigara gözle görülür derecede cilt yaşlanması ve kırışıklığa yol açar. Bunun sebebi kılcal damarlardaki dolaşım bozukluğudur.Diğer yandan sigaranın erken menapoza ve osteoporoza (kemik erimesi) yol açtığı bilinmektedir. Sigara kadında üreme sağlığını olumsuz etkiler.Sigara içen kadınlarda hamile kalma olasılığı azalır, sakat doğum erken doğum riski artar. Anne karnında beslenme bozukluğu nedeniyle düşük doğum ağırlıklı sağlıksız bebekler doğar. Tüm bu nedenlerden dolayı çocuk yapmak isteyen erkek ve kadının planlanan hamilelik tarihinden en az 4 ay önce sigarayı bırakması önerilmektedir.

BURGER HASTALIĞI Dolaşım bozukluğuna bağlı bacakların kesilmesine yol açabilen bir hastalıktır. Özelliği sadece sigara içen erkeklerde görülmesidir. Hastalık sırasında sigara içmekte ısrar edenlerin ayaktan başlayarak kalçaya kadar bacaklarının bölüm bölüm kesildiğini medyada da sıkça görüyoruz.

SİGARA VE DİĞER KANSERLER Sigaranın akciğer kanseri dışında; dudak, ağız, gırtlak, nefes borusu, yemek borusu ve idrar torbası kanserlerine neden olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca böbrek ve pankreas kanserlerinin oluşumuna katkıda bulunduğu, mide ve rahim ağzı kanserleriyle de ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI Sigara ağız hiyjenini bozar,ağız kokusuna yol açar.Diş çürümelerine, diş eti çekilmelerine ve buna bağlı olarak diş dökülmelerine neden olur.Sigara içenlerin tat ve koku alma duyuları zayıflar, yiyecek ve içeceklerden sigara içmeyenler kadar tat almazlar.

MİDE VE BARSAKLAR Sigara mide asit düzeyini artırır.Buna bağlı olarak mide, 12 parmak barsağında ülser ve GÖR (gastroözefagial reflü) hastalığı sık görülür. Bu hastalıklar tedavi edilse dahi sigara içildiği sürece sık sık tekrarlar. Bu hastalıkların uzun süre devamı mide-barsak delinmesi, mide kanaması gibi komplikasyonlara yol açar.
 
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2007, 07:35:12 »
Bir kanser hücresinin bölünerek 5-10 cm çapında bir büyüklüğe ulaşması, belirti vermesi 10-15 yıl alabilmektedir. Bu süre içide akciğer kanserinin erken teşhisi genellikle mümkün olmaz.
 
SİGARA VE SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI Solunum yollarının iç yüzü titrek tüylü epitel denilen üzerinde hareketli tüycükler bulunan bir hücre tabakası ile döşelidir. Bunun üzeri ise mukus denilen yapışkan bir salgı ile kaplıdır. Solunum yollarına giren mikropla bu mukus tabakası tarafından tutulur.Mikroplar mukusun içinde bulunan vücudun savunma sistemi elemanları tarafından parçalanır. Titrek tüylü epitelin tüycüklerinin tek yönlü hareketiyle sürekli yukarıya doğru ilerletilen mukus tabakası ağızdan balgam olarak atılır ve enfeksiyon önlenir.TİTREK TÜYLERDE FELÇ Ancak sigara dumanındaki zehirli maddelerin etkisiyle ilk aşamada titrek tüylerde felç gelişir. Titrek tüylü epitel balgamı ilerletemez hale gelir. Ama tipik olarak gece boyunca titrek tüyler kendini toparlar ve sabahları balgamlı öksürüğe yol açar. Ancak ileri aşamalarda titrek tüyler tamamen zarar olur. Sigara dumanındaki partiküller , tahriş edici madde ve gazlardan korunmak ve onları dışarı atabilmek için sigara içenlerde mukus salgısı artar.

BALGAM VE ÖKSÜRÜK ARTAR Mukus artışına bağlı olarak öksürük de artar. Ancak toksik maddeler nedeniyle kalitesi bozulan mukus salgısı mikropları öldürecek maddeleri içermez. Dolayısıyla mikrop üremesi için ortam bile oluşturur. Kuşkusuz sağlıklı kişiler de solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanır. Ancak sigara içenlerde akciğerin savunma mekanizmaları bozulduğu için enfeksiyona yakalanma sıklığı artar. Ayrıca sağlıklı kişilere göre iyileşme süresi çok daha uzar.

KOAH ( Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı) KOAH sigara içenlerde içmeyenlere göre çok sık görülen ciddi nefes darlığı, sık ve sürekli enfeksiyonlarla kişinin yaşam kalitesini düşüren ve ölüme yol açabilen bir hastalıktır. KOAH aslında tek bir hastalık olmayıp sigara içenlerde beraber bulunan Kronik Bronşit ve Amfizemin birlikte oluşturduğu bir durumdur.

KRONİK BRONŞİT Sürekli enfeksiyonlar ve sigaradaki zehirli maddelerin etkisi ile solunum yolları zarar görür. Kronik bronşitte titrek tüylü epiteldeki harabiyet ileri derecelere ulaşmıştır. Enfeksiyondan koruyucu mekanizmalar büyük ölçüde ortadan kalktığı için sürekli bir bronşit (solunum yolu iltihabı) söz konusudur. Hastalık sürekli aynı şiddette seyretmez.

YATIŞMA VE ALEVLENMELER Dönem dönem enfeksiyonun yatışmasıyla iyileşmiş görünen hastada bir süre sonra enfeksiyonun çeşitli nedenlerle şiddetlenmesiyle ortaya çıkan alevlenmeler olur. Alevlenme döneminde siddetli nefes darlığı, iltihaplı, kötü kokulu bol balgam, ateş ve sürekli öksürük gibi belirtiler görülür.İlerlemiş vakaları yılda birkaç kez hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir. Fakat hastalık tedavi ile yatışsa da her alevlenme döneminde ilerler ve ölüme kadar şiddeti artarak sürer. Tedavisi yoktur ve yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkiler.

AMFİZEM Amfizem ise akciğerlerin esas görevi olan oksijen ve karbondioksit değişiminin gerçekleştiği alveolleri ilgilendiren bir hastalıktır.Sigara dumanındaki toksik maddeler ince ve hassas yapıda olan alveol duvarını etkiler.Alveol havası ile kan arasındaki gaz alışverişini sağlayan ince zarlar kalınlaşır ve geçirgenliği azalmaya başlar. Alveollerin tomurcuklu yapısı zamanla düzleşmeye başlar. Öte yandan alveollerin girişinde oluşan daralma ve mukus tıkaçları alveole hava giriş ve çıkışını zorlaştırır.Alveollere hava girişi daha kolay olurken giren hava tam olarak çıkamaz.
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2007, 07:36:49 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim

  Avicenna

 • Özel Üye
 • *

 • İleti: 742
 • Nerden: Kayip Sehir
 • Rep: +73/-2
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2007, 10:56:57 »
Hep Beraber El Ele...

SIGARAYA HAYIR!!!
Kayip bir sehir,
su ömrüm neye esir,
ne olur yanimda kalsana...

Yalnizim, cok yalinizim,
yardimcim,sirdasim yok,
ne olur sesimi duysana...

  orkide

 • Özel Üye
 • *

 • İleti: 5263
 • Nerden: Almanya
 • Rep: +1521/-1
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« Yanıtla #4 : 11 Eylül 2007, 21:17:41 »
Merhaba,
Bu gün, sigaranin zararlarini bilmeyen yoktur. Üstelik, paketlerin üzerinde de yaziyor öldürücüdür diye. Ne var ki, bunu tinlayan yok. Gencligin cogunun elinde.Hatta sigara icenlerin yasi ilkokul yaslarina kadar indi geldi.
Anliyacagimiz:durum vahim.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

            AÇIK KALPLE KONUŞAN DÜŞMAN, İÇİNDEN PAZARLIKLI DOSTTAN DAHA iyidir.

  orkide

 • Özel Üye
 • *

 • İleti: 5263
 • Nerden: Almanya
 • Rep: +1521/-1
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2007, 15:19:32 »
 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Herkesten özür diliyorum. Forumlarda henüz yeni oldugum icin bu hatayi yaptim.Yani ayni mesaji iki kez yolladim.   Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

            AÇIK KALPLE KONUŞAN DÜŞMAN, İÇİNDEN PAZARLIKLI DOSTTAN DAHA iyidir.

  PERİ

 • Bayan Administrator
 • *

 • İleti: 4321
 • Rep: +323/-1
 • Cinsiyet: Bayan
 • evli ve çocuklu
  • Profili Görüntüle www.sevdaligul.com
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2007, 17:30:53 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Herkesten özür diliyorum. Forumlarda henüz yeni oldugum icin bu hatayi yaptim.Yani ayni mesaji iki kez yolladim.   Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

özüre gerek yok.biz gerekeni yaparız sen katılımlarına  devam et.

  armağan

 • Özel Üye
 • *

 • İleti: 617
 • Nerden: Ankara
 • Rep: +23/-1
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Sıgaranın Yol Actıgı Hastalıklar
« Yanıtla #7 : 06 Ekim 2007, 04:28:04 »
Biliyormusunuz ki içilen bir sigara nın neden olduğu nikotinin vücuttan atılması için 10 yıl geçmesi gerektiğini
Lütfen sigaraya H A Y I RRRRRRRRRRRRRRRR
İnşallah bu mesajları okuyup da içen arkadaşlar da bırakırlar. Böyle yapanları şimdiden can gönülden tebrik ediyorummmmmmm. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
533 Gösterim
Son İleti 08 Ocak 2008, 23:50:58
Gönderen: ђ๏Ŧєєz
0 Yanıt
1210 Gösterim
Son İleti 23 Nisan 2008, 20:30:59
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
610 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2010, 10:33:55
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
701 Gösterim
Son İleti 06 Mart 2011, 17:06:18
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
834 Gösterim
Son İleti 28 Ağustos 2011, 13:54:12
Gönderen: sevdaligul

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.