Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Mybb ve Diğerleri / Müzik İle İlgili Her Türlü Ürün
« Son İleti Gönderen: dean534 20 Ocak 2019, 16:53:28 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap, dünyada konusundaki dört büyük portaldan bir tanesidir.


Gerek Türkiye’de sahibinden ikinci el, gerekse ithalatçısından Müzik seti, müzik sistemi,
amfi (amplifikatör) hoparlör (kolon) cd okuyucu, pikap ve elektronik konusunda diğer her türlü
 ürünü uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir sitedir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap da
ilan vermek ücretsizdir

İkinci el müzik setlerinizi kredi kartına 12 ay takside kadar
amatörce satabilme ve güvenli teslimat seçeneği ile Türkiye’nin her yerine güven
içinde yollama imkânınız vardır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
2
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Ücretsiz Php,Asp Scriptler Ve Ücretsiz Wordpress Tema Paylaşım Sitesi


Merhaba arkadaşlar herkes web tasarım yapamayabilir veya bir siteyi baştan kodlamak zor gelebilir. Peki ne yapmamız lazım bir web sitemiz olması için . Birazda web bilginiz var ise !

İlk önce Script Nedir?

Uygulama bölümlerinin tüm kodlarını içeren ve herhangi bir programlama dilinde yazılmış olan koda script adı verilir.

Bizde türkce ve yabancı tüm scriptleri ve blogger , wordpress temaları tek bir sitede topladık toplam 2000 bin paylaşım tema ve script. Giderekde bu sayı artmakta.

Site Adresi : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap farklı ücretsiz script indir , php script indir , asp script indir , nulled script indir.
3
Site Tanıtımı ve Hostingler / Makyajın basamakları nelerdir?
« Son İleti Gönderen: Laplace 19 Ocak 2019, 09:06:52 »
Bu adımlara ek olarak, alternatif bir kuruluş yolu var. Son zamanlara kadar en sevdiğim ürünler bb kremlerdi. BB kreminin günlük kullanımı güvenlidir ve hafif bir temeldir. Aslında, Amerikan Dermatoloji Akademisi, günlük kullanım için onları tavsiye eder. BB kremleri güzellik kremi ya da leke kremi için kısa . İlk olarak Almanya'da cildi koruyacak ve lazer tedavisinden sonra koruma sağlayacak tek bir krem isteyen bir dermatolog tarafından geliştirilmiştir.

Yaşlanma karşıtı bileşenler, nemlendirme; Meyan kökü ve arbutin gibi cilt tonunu düzelten bileşenler. Ayrıca, tüm işlevselliği tek bir üründe paketlemenin ve hafif bir doku oluşturmanın çok zor olması nedeniyle kısıtlamaları vardır. Ayrıca nemlendirmede etkili değildirler.

Son zamanlarda BB Glow Treatment adlı yeni ve etkili bir Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap tedavisidir.

Cilt bakımında Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sitesinin paylaşımları çok popüler oldu. BB kızdırma cilt tedavisi Kore'de ortaya çıkmıştır ve çok hızlı bir şekilde tüm dünyada popülerlik kazanmaktadır. Cildin dış tabakasına daha iyi nüfuz etmesini ve ardından dermis tabakasına yavaşça emilmesini sağlayan BB kremlerinin ve mikro-iğneleme terapisinin faydalarını birleştirir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap da terapi sonrası iyileştirilir.

Tedavinin, 4 aya kadar 2-3 seanstan sonra parlayan, parlak, görünüşte porselen bir cilde ulaşılmasını sağlayan yarı kalıcı bir temel prosedür olarak kabul edilir. Kolajen üretimini teşvik eder, serbest radikalleri nötralize eder, cilt tonunu ve ışıltılı tenini bile geri kazandırır, etkili cilt parlatma, cilt beyazlatma ve kırışıklık iyileştirme sağlar.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ve Makyajın temeli veya BB kremleri uygulamaktan farklı olarak gözenekleri tıkamaz. İşlem güvenlidir ve uzun süreli bir etkiye sahiptir, bu nedenle her gün fondöten veya bb krem uygulamak zorunda kalmazsınız. Doğal olarak parlayan ve pürüzsüz bir cilt elde etmenin şaşırtıcı değil mi? BB Glow Academy'de kesinlikle öyle düşünüyoruz.
4
Site Tanıtımı ve Hostingler / Şifa Manuel Terapi merkezi
« Son İleti Gönderen: Laplace 18 Ocak 2019, 21:17:43 »
"Bel ve boyun fıtığı ağrıları çoğu zaman hayat standartlarınızı düşüren dayanılmaz ağrılara sebebiyet veren, ayaklarda bacaklarda ve kollarda üşüme uyuşma his kaybı güç kaybına neden olan, genellikle  Uzun süre tedaviye devam etmenize rağmen hala sonuç alamadığınız çağımızın en sıkıntılı hastalığıdır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yapnde boyun ve bel fıtıklarından ameliyatsız, iğnesiz, ilaçsız ve acısız manuel terapiyle kalıcı olarak kurtulmanız mümkündür.

Çoğu zaman birkaç seansta hastalarımızı eski sağlıklı günlerine kavuşturuyoruz.
Ayrıca Şifa Terapi merkezinde ameliyat olmuş hastalara da manuel terapi uygulayabiliyoruz.

MR sonuçlarını inceleyerek her hastaya ayrı özel terapi programı hazırlıyor ve yalnızca şifa bulacağına inandığımız hastayı kabul ediyoruz. Bu sebeple Muayene Ücreti Almıyoruz.

Bel ve boyun fıtığı ağrılarınıza kalıcı olarak hoşça kal demek ve Ayrıntılı bilgi için bize ulaşın.

Telefon: 0212 579 29 55 - 0552 379 29 55

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
5
Kaynaşma Alanı / MethBox Torrent
« Son İleti Gönderen: kevser25 18 Ocak 2019, 16:44:24 »
MethBox Torrent

Günümüzde internet kullanımı o kadar yaygın bir hale geldi ki artık istediğimiz zaman istediğimiz video oyun, film, müzik dosyalarını çok kısa sürelerde bilgisayarımıza indirip kurulumu da yaptıktan sonra kullanımı rahat bir şekilde yapabiliyoruz. Sadece uğraştığımız tek nokta hangi site daha güvenli ve gelişmiştir diye araştırmak oluyor.

Kurulum açısından ve sorunsuz indirmek istediğimiz için güvenli ve kolay kullanımı olan bir uygulama arıyoruz. Özellikle MethBox Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap oyun alanında uzmanlaşmış ve bu indirme platformunun bizlere sağladığı kolaylıklar dışında güvenli bir hizmet de sunmaktadır.

Torrent Güvenli Midir?

İnternet deyince çoğu zaman iyi şeyler de düşünmemek gerek. Günümüz yapısından ötürü artık kim ne iş yaparsa yapsın basit kod bilgileri yada hazır click dosyalar sayesinde saniyeler içerisinde karşı tarafı zarara uğratabilmektedir. Bu yüzden insanlar internetten bir dosya ya da belge indirirken iki kere düşünmektedirler. Fakat MethBox Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bu konuda sağladığı güvenlik ile bizlere güven hissiyatını tekrar kazanmamızı ve sorunsuz bir şekilde işlemlerimizi halledebileceğimi göstermekte.

Sahip olduğu güvenlik sertifikaları ve indirim sırasında uyguladığı gizli prosedürler sayesinde dosyanın içinden bir virüsün çıkıp şahsi bilgisayarımıza bulaşması riskini ortadan kaldırmaktadır.

Bu yüzden torrent piyasada bulunan çoğu dosya indirme programları arasında en güvenilir ve en kolay kullanıma sahip bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Torrent indirme platformunun ücretsiz bir hizmet verdiğini de eklemekte fayda var.

methbox.com
6
Site Tanıtımı ve Hostingler / En iyi Ana Arı Hizmetlerimiz Sizlerle
« Son İleti Gönderen: Laplace 18 Ocak 2019, 10:19:40 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Profesyonel hizmetlerimiz arasında Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap olarak sunduğumuz kaliteli ürünleri sizlere en ucuz bir şekilde sunmaktayizdir neredeyse bir cok kişinin tercih etmiş olduğu arılar sizlere en iyi balları vermektedirler. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap olarakda bir cok arı modellerimiz bulunmaktadir ve bu sayede daha iyi bir şekilde kovanlarınız bal yapacak arılarımızı göndermekteyizdir. ve Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sayesinde daha keyifli bir bal üretimi yapa bilirsiniz
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Sizde eğerki korniyol ana arı ariyorsanız kesinlikle sitemiz tam sizlere göredir. Bir birinden farkli bir cok arılar ile birlikte istemiş olduğunuz arıya cok kolay bir şekilde sahip ola bilirsiniz. Ekip kadromuz en iyi arıları sizlere sunarak kaliteli hizmetlerimizi vermekteyizdir.
Bununlada bitmeyip arı çeşitleri olarak bir cok arı çeşitlerimiz bulunmaktadir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap , Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ve Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap en cok tercih edilen arı çeşitlerinden olarak bilinmektedir. Sizde eğerki arı almak istiyorsanız hiç durmadan sitemize giriş yapmanız yeterli olacaktır saygılarımızla
7
Site Tanıtımı ve Hostingler / Ankara Botoks
« Son İleti Gönderen: Laplace 18 Ocak 2019, 03:00:49 »
Cilt, zamana yenik düşer. Yaşın ilerlemesiyle birlikte özellikle yüz bölgesinde kırışma ve sarkmaların meydana gelmesi ise kaçınılmazdır. Genetik faktörler, sigara kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma, beslenme ve yaşam şekli gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak ciltteki kırışma ve sarkma erken yaşlarda da görülebilir. Her ne kadar cilt, zamana karşı direnç göstermese de, ilerleyen teknoloji sayesinde daha genç görünmek de mümkün.
Farklı cilt tiplerine uygulanabilen Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yapsayesinde kırışıklık görünümünü azaltmak, ince kırışıklıkları yok etmek ve ciltte belirli bir düzeyde yukarı çekme işlemini sağlamak artık çok kolay. Yaygın bir şekilde uygulanan ve sonuçları ile memnuniyet yaratan bu teknik, son yıllarda çok daha geniş kapsamlı bir uygulama alanına kavuştu. Peki, botoks nedir ve vücudun hangi bölgelerinde uygulanabilir?

Botoks Nedir?
Colustridium botulinium ismini taşıyan bir bakteriden özel bir yöntem ile toksin elde edilir. Bu nörotoksin tıp biliminde botoks olarak adlandırılıyor. Cilt üzerindeki etkisi ise sinir-kas kavşaklarında sinir iletimini bozmak şeklinde gerçekleşiyor. Bu durum kas üzerinde bulunan liflerin paraliz etkisine maruz kalmasına sebebiyet veriyor. Fakat Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap etkisi olarak adlandırılan bu etki geçici olmakla beraber ağrı duymayı, dokunma hissini ve sıcak ya da soğuk hissini önlemiyor. Yüz üzerindeki karakteristik ifadeyi de bozmuyor. Dolayısıyla ciltte botoks uygulamasının mevcudiyetini dışarıdan bir kişinin anlaması pek mümkün olmuyor.

Botoks Nerelerde Kullanılır?
Cildin pek çok bölgesinde bu uygulamanın gerçekleştirilmesi mümkün. En çok tercih edilen ve başarı oranı en yüksek olan ise yüz bölgesi oluyor. Vücudun dekolte bölgesinde, ellerde ve boyun bölgesinde de bu uygulamadan faydalanılabilir. Yüz üzerinde ise botoksun uygulanabildiği alanlar şöyle:
Alın bölgesi
Burun ucu
Burun kenarları
Kaş ve iki kaş arasında kalan bölge
Dudak çevresi
Göz altı ve göz kenarları
Mimik çizgilerinin olduğu tüm alanlar

Botoks Nerelerde Kullanılır?
Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışık cilt görünümünün giderilmesi, botoksun en yaygın kullanım alanıdır. Aynı zamanda yüzde yerleşmiş bir ifadenin ortadan kaldırılması için de tercih edilebilir. Örneğin çatık kaş görünümü sinirli bir yüz ifadesini doğurur. Zamanla iki kaş arasında oluşan çizginin yok edilmesi ya da görünümünün hafifletilmesi de mümkün olabiliyor. Alın çizgileri, boyun bölgesinde oluşan çizgi görünümü ya da kaz ayağı görünümünün ortadan kalkması için de bu uygulamadan faydalanılabilir.
Son dönemde botoks yaptıranlar arasına hafif kaş düşüklüğü görünümünden şikayet edenler de eklendi. Çünkü uygulama düşük kaş görünümünü de hafifletebiliyor. Sadece estetik amaçlı olarak kullanılmayan botoks, çene kilitlenmesi, diş gıcırdatma aşırı terleme gibi sorunların ortadan kaldırılması noktasında da son derece başarılı bir yöntem.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanmaz?
Hamilelik döneminde olan kadınlarda Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sonrası ortaya çıkabilecek problemler nedeniyle bu uygulama yapılamaz. Enfeksiyon yaşayan hastalarda da botoks yapılamaz.  Nöromüsküler rahatsızlıklar da (myasthenia gravis, amyotrophic lateral sclerozis vb.) botoksun yapılmasını engelleyebiliyor. Bunların dışında hemen her birey bu uygulamadan faydalanabilir.

Botoks Ne Zamandan Beri Kullanılıyor?
Bu teknik ilk olarak spastik ve paralitik sağlık sorunları yaşayanlar üzerinde uygulandı. 1987 yılında kozmetik amaçlı olarak kullanılmaya başlanan botoks uygulaması 1989 yılından itibaren daha geniş bir kullanım alanına kavuştu. Bu tarihte FDA'nın (American Food and Drug Administration) onayını alan botoks şaşılık, yarı yüz spazmı, blefarospazm sorunları üzerinde de kullanılmaya başlandı. Kozmetik alanında 1987 yılından bu yana kullanılmasına karşın FDA bu onayı 2002 yılında verdi.

Botoks Nasıl Uygulanır?
Bu uygulama, botoks adı verilen toksinin cilt altına enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Uygulamada son derece ince uçlu olan insülin enjektörü kullanılır. Enjeksiyon sırasında ciddi bir ağrı ya da sızı yaşanmaz. Sadece sinek ısırığı düzeyinde gayet hafif bir acı hissedildiğinden botoks uygulaması öncesinde anesteziye gerek duyulmuyor. Uygulamanın süresi yaklaşık olarak 10 dakika. İşlem sona erdiğinde kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor.

Botoksun Etkisi Ne Zaman Başlar?
Uygulamanın yapılmasının ardından 1 ila 2 gün içerisinde etki ortaya çıkıyor. Etkinin maksimuma ulaşması ise 1 ila 4 hafta içerisinde meydana geliyor. Yaklaşık olarak 3 ila 4 aydan sonra bu etki azalma evresine giriyor. 6 ila 8 ay içerisinde ise botoksun yarattığı etki tamamen yok oluyor.
Botoks Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Uygulamanın yapılmasından sonra 4 saat boyunca enjeksiyon yapılan bölgeye dokunulmaması, bu bölgenin asla masaj ya da ovma gibi hareketlere maruz kalmaması gerekir. Baş bölgesinin dik tutulması ve aşırı mimik kullanımından kaçınılmaz gerekir. Bunların dışında herhangi bir hususta dikkatli olmanızı gerektiren bir risk söz konusu olmaz.

Botoks Enjeksiyonunun Komplikasyonları Nelerdir?
Alın bölgesine uygulanan enjeksiyonda yüzde 1 düzeyinde tek göz kapağında hafif düşüklük olabilir. Ancak bu düşüklük de geçicidir. Enjeksiyon bölgesinde hafif kızarıklık ve geçici bir baş ağrısı oluşabilir. Ender durumda botoks beklenen etkisi yapmayabilir. Ender durumlarda da bu etki beklenenden kısa sürebilir.
Ankara Botoks hakkında daha fazla bilgi almak için Dr. Özgür Koldaş ile iletişime geçebilirsiniz.
8
Site Tanıtımı ve Hostingler / Facebook Beğeni Hilesi
« Son İleti Gönderen: Laplace 17 Ocak 2019, 23:39:06 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap günümüzdeki popüler olan / sık kullanılan sosyal ağlar ile ilgili açıkları, sıkca tercih edilen yöntemleri bulup kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunan bir sitedir.sitemizde bulunan tüm hizmetler ücretsiz olup zaman zaman çekilişler ile kullanıcılarına hediye çekleri / ücretler veren tek sitedir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 2011 yılında açılmış olup tam anlamıyla profesyonel bir şekilde 2013 yılında aktif bir şekilde hizmete girmiştir. 2011 yılından beri kullanıcıların güvenini kazanan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap günden güne güçlenerek kullanıcılarının bilgilerini korumak için en üst düzey güvenlik sistemleri kullanmaktadır. uzun zamandır fazla rekabet görmeyen bu tarz sosyal ağ hileleri son zamandır hesap çalma, şifre bulma gibi sahte uygulamalar ile çoğalmaya başladı. bunun üzerine Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 2011 yılındaki sistemini geri çevirerek kullanıcılarına eski güvenini kazandırdı. ve rekabetin çoğalması ile günden günden kullanıcıların ihtiyaçları üzerine farklı farklı sosyal ağ hilelerini kullanıcıya sundu. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap kullanıcıların çok fazla isteği ile Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ve facebok takipçi kasma hilesi ' ni aktif etti. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap kullanıcıların rahatlığına, çok fazla karmaşıklık ve istediğini bulamama üzerine yeni tasarımlar çizilmeye, yeni sistem kodlanmaya başladı. daha sonra bu sistemler aktif edildikten sonra facebook üzerinden id İle beğendirme devrini kapatan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap tamamen otomatik olarak, hesaplarında paylaştığı fotoğrafları / durumları / ilişki durumlarını / attığı yorumları / arkadaşları vs. listeletme yöntemi yaptı. artık kullanıcılar sadece beğendirmek istediği işlemi seçip başlat'a basmaları yeterli olacaktı. limitler sabit olarak 45'di. piyasada çok fazla Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap kopyası & sahtesi olduğu için hemen yeni bir sistem kodlanmaya başlandı. ve kullanıcıların "bu kadar, budur!" diyebilecekleri tamamen isteğe bağlı limit seçme özelliği getirildi. artık kullanıcı kaç beğeni gelmek istiyorsa kendisi seçip işlemini yapıyor, yorumunu attırıyor ve son olarak takipçisini kazanmaya başlıyordu. ve tüm bu işlemler yaklaşık 3-4 saniye içerisinde tamamlanıyordu.. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap olarak vazgeçilmez sistem!

Kısaca bahsetmek gerekir ise; Sistem havuz sayesinde çalışır. begenpost sosyal ağ hileleri tamamen ücretsiz ve kullanıcıdan birşey vaad etmeden çalışır. Sistemin tek geliri sitede aktif olarak görüntülenen reklamlar ve kısaltma linkleridir. Hiçbir şekilde kullanıcıdan sistemi kullandığı için ücret almaz! Peki token bilgilerinizi neden istiyoruz, token sistemi ne işe yarıyor? Facebook bilgilerinize erişmek için token sistemini facebook apisini kullanıyoruz (durumlarınıza - fotoğraflarınıza erişebilmek için) Kesinlikle şifre ile giriş yaptırmıyoruz 2011'den beri tanınmış tek güvenilir siteyiz. Bu yüzden şifre yerine token alt yapısını kullanıyoruz ve oldukça kolay bir sistem sunuyoruz sizlere. Sisteme token girdikten sonra tokeninizi kimseyle paylaşmayın. Tokeniniz sizin bir nevi şifreniz gibidir mesajlarınıza falan ulaşamaz ama hesabınıza spam yayabilir.
9
Site Tanıtımı ve Hostingler / web monitoring, monitoring , web performance
« Son İleti Gönderen: Codes 17 Ocak 2019, 22:53:12 »
Son senelerde özellikle Google üzerinde yapılan güncellemeler web sayfalarının performansını da etkilemiş bir durumdadır.  monitorics.com isimli web sayfası ise, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ve Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap detaylarını ölçerek izleme varlıkları konusunda size en iyi hizmeti vermeyi sürdürmektedir.

Web sayfanızın ya da internetinizin ne kadar hızlı ve doğru  bir durumda olup olmadığı konusunda merak içerisindemisiniz? bu site üzerinde Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  işlemleri ile birlikte tüm detayları açık bir şekilde ve herhangi bir yanıltıcı bilgi olmadan açıkça görebilmekteyiz.


10
Mybb ve Diğerleri / Hormon Düzensizliği Hipopituitarizm Nedeni Olabilir!
« Son İleti Gönderen: dean534 17 Ocak 2019, 15:53:40 »
Hipofiz bezinde meydana gelen hasar sonucunda gerekli hormonların salgılanamaması sonucu ortaya çıkan hipofiz yetmezliğine hipopituitarizm adı verilir.

Peki hipopituitarizmin belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, hipopituitarizm hakkında tüm bilinmeyenleri bizler için açıkladı.

Aynı zamanda hasara bağlı olmaksızın hipotalamustan salgılanan hormonların düzensizliği ya da hiç hormon salgılanmaması da hipopituitarizm nedeni olarak kabul edilir.

Hipofiz bezi yetmezliği olarak bilinen hipopituitarizm, son derece ciddi ve tedavisi aksatılmaması gereken bir hastalık çeşididir.

Hipopituitarizm hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hipofiz bezinde meydana gelen tümörler, doğum esnasında aşırı kanamalar, kafa travması, hemokromatoz ve sarkidoz gibi rahatsızlıklar hipopituitarizmin nedenleri arasında gösterilir.

Ayrıca hipofiz ile alakalı radyoterapi tedavisi gören hastaların iki yıl içerisinde hipopituitarizm riski oldukça yüksektir.

Hipopituitarizm Belirtileri Nelerdir?

Hipofiz bezi yetmezliğinde, hastalığın nedenine ve hastalıktan etkilenen hormonlara bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkar.

FSH ve LH hormonlarının eksikliğinde kadınların adetlerinde azalma ya da tamamen sona erme erkeklerde ise ereksiyon bozukluğu ya da sperm sayısında azalma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Büyüme hormonu eksikliğinde  ise ortaya çıkan belirtiler enerji azlığı, ciltte kuruma ve incelmedir. TSH eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler ise tiroit yetmezliğinde ortaya çıkan belirtilerin aynısıdır.

ADH hormonunun etkilendiği durumlarda ağız kuruluğu, sık idrara çıkma gibi etkiler ortaya çıkar. ACTH eksiliğinde ise iştahsızlık, yorgunluk, hızlı kilo kaybı gibi etkiler görülür.

Prolaktin eksikliğinin tek belirtisi vardır ve bu belirti aşırı kanamanın olduğu doğumların sonrasında anneden süt gelmemesidir.

Hipopituitarizm Tedavisi

Hipopituitarizm tedavisi de tıpkı belirtiler gibi nedene göre değişiklik gösterir. Bu aşamada eksik olan hormon yerine konur ve bu tedaviler genellikle ömür boyu sürer.

İlk olarak hipopituitarizme neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Eğer hipopituitarizm, tümör kaynaklı olarak ortaya çıktıysa bu durumda hipofiz bezinde yer alan tümörün alınması ya da radyoterapi ile küçültülmesi lazımdır.

Tümör tedavisi durumunda hastaların durumunda normale dönme görülmediği durumlarda genellikle yine hormon tedavisine başvurulur.

Hormon tedavisinde hastaların hormon seviyeleri dikkatli bir biçimde kontrol edilmeli ve bu şekilde doz ayarlamaları gerçekleştirilmeli. Özellikle hamile olan hastalarda doz ayarlaması büyük bir önem arz eder.

Op. Dr. Seval Taşdemir

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Facebook: @drsevaltasdemir
Instagram: @drsevaltasdemir
Sayfa: [1] 2 3 ... 10
web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.