Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: ÖSS ücretlerini yatırmak için yarın son gün
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 615
Google Özel Arama

Gönderen Konu: ÖSS ücretlerini yatırmak için yarın son gün  (Okunma sayısı 615 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  YigitCan

 • Sevdalı Üye
 • *****

 • İleti: 2456
 • Nerden: asdasf
 • Rep: +76/-10
 • Cinsiyet: Bay
  • MSN Messenger - asdasfg545@hotmail.com
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
ÖSS ücretlerini yatırmak için yarın son gün
« : 20 Mart 2007, 20:48:43 »


 
 Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) başvurmak isteyenlerin bankaya sınav ücretini yatırma süresi yarın sona eriyor.

Bu tarihe kadar sınav ücretini yatıranlar, okullardan randevu alarak 23 Mart'a kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler.
2007-ÖSS'ye, lise son sınıf öğrencileri, lise son sınıfta beklemeli durumda olanlar, orta öğretim kurumlarının dışardan bitirme sınavına girenler, lise mezunları ve orta öğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlar başvurabilecek. Ayrıca, durumları bu şartlardan birine uyan yabancı uyruklu veya uyruksuz adaylar da başvuru yapabilecekler. Ancak bu adaylar, ÖSS puanlarına göre 2007-ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alacak yüksek öğretim programlarına yerleştirilemeyecek.
Lise son sınıfta okuyan öğrenciler, okullarının bağlı olduğu başvuru merkezlerinden, mezun durumda olanlar herhangi bir başvuru merkezinden, içinde 2007 ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan 2007-ÖSYS Kılavuzu'nu 2 YTL karşılığında alabilecekler.
2007-ÖSS'ye başvurulara (sınavsız geçiş dahil) ilişkin başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler, 2007-ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor.

BAŞVURU MERKEZLERİ

Lise müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM büroları ÖSYS'de başvuru merkezi olarak görev yapacaklar. Ancak aynı adreste birden çok orta öğretim okulunun olduğu durumlarda, bu okulların hepsine hizmet veren bir başvuru merkezi bulunacak.
Sürekli yurt dışında bulunma, hastalık, tutukluluk gibi nedenlerle başvuru merkezine gitme imkanı bulunmayan adaylar, başvurularını postayla yapabilecekler.
Başvurularını mektupla yapacaklar dışındaki adaylar, başvuru merkezinden randevu alacaklar. Lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdakiler ise istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden randevu alabilecekler. Randevuyu aday ya da adayın bir yakını alabilecek. Adayların ÖSS için 40 YTL, ÖSS ve YDS için 50 YTL sınav ücretini mutlaka yatırmaları gerekiyor. Adaylar randevu gününden en az 2 gün önce sınav ücreti yatıracaklar. Ücretini yatırmayanların başvuru işlemi gerçekleştirilmeyecek.
Adayların, kılavuzla alacakları aday bilgi kontrol formunu da doldurarak okul müdürlüklerine onaylatmaları gerekiyor.
Mektupla başvuracaklar, aday bilgi formu ve eklerini bir zarf içine koyarak, başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştıracaklar.

FOTOĞRAFLA İLGİLİ KOŞULLAR

Adayların, başvuru merkezine giderken yanlarında doldurulmuş şekilde aday bilgi formu, fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi, diploma sureti (mezunlar için) ve banka dekontu bulunması gerekiyor.
Başvuru merkezi görevlisi, adayın aday bilgi formundaki bilgiler ile web kamerayla fotoğrafını çekerek elektronik ortama aktaracak. Bu fotoğrafın ”cepheden, başı açık ve adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde” çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu durumu dikkate almaları isteniyor. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmaması gerekiyor. Sınav günü salon başkanı fotoğraftan kimlik belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabilecek.
Meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş yapmak isteyen adayların da kılavuzda yer alan kurallara göre başvurularını yapmaları gerekiyor.

SINAV 17 HAZİRANDA

ÖSS'ye başvuru süresi, 23 Martta sona erecek. ÖSS, 17 Haziranda, il ve ilçelerdeki 159 merkezde gerçekleştirilecek.
Sınav, tek oturumda iki aşamalı yapılacak. Üniversitelerin ön lisans programlarını tercih edecek adayların sınavın ilk aşamasındaki soruları, lisans programlarını tercih etmek isteyen adayların da ilk aşamadaki soruların yanı sıra sınavın ikinci aşamasındaki soruları da yanıtlamaları gerekiyor.
Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar, ÖSS'nin yanı sıra 24 Haziranda yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) da katılacaklar. Bu yıl ilk defa ÖSS ve YDS başvuruları tek form üzerinden yapılacak.

KAYIT YAPTIRAMAYACAK ADAYLAR

Bir yüksek öğretim kurumundan disiplin suçu nedeniyle çıkarma cezası verilenler, Askerlik Kanunu hükümlerine ve bu konuda Milli Savunma Bakanlığınca yayınlanan prensip emirlerine göre askerlik hizmetlerini erteletme hakkını kaybedenler, iki veya üç yıllık bir yüksek öğretim programını bitirmiş olup 4 yıldan daha az süreli bir başka yüksek öğretim programına girmek isteyenlerden askerliğini yapmamış olanlar, dört yıl veya daha fazla süreli bir yüksek öğretim programını bitirmiş olanlardan askerliğini yapmamış olan adaylar, 2007 ÖSS'ye katılsalar bile yüksek öğretim programlarına yerleştirilmeyecekler.
Bu durumları bilinmediği için yerleştirme ve kayıt işlemi yapılanlar ise bundan doğan bütün haklarını kaybedecekler. Bu nedenle bu durumda olan adayların, Türkiye'deki bir yüksek öğretim programına kayıt amacıyla 2007-ÖSYS'ye girmelerinin anlamı bulunmuyor.
Ancak, iki veya üç yıl süreli bir yüksek öğretim programından mezun olup askerliğini yapmamış adaylar, dört yıl veya daha fazla süreli bir yüksek öğretim programına girmek için 2007 ÖSS'ye başvurabilecek.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
1103 Gösterim
Son İleti 15 Mart 2007, 14:34:21
Gönderen: BİTANEM
0 Yanıt
811 Gösterim
Son İleti 05 Temmuz 2007, 23:25:23
Gönderen: sevdaligul
8 Yanıt
994 Gösterim
Son İleti 30 Haziran 2008, 00:08:26
Gönderen: ђ๏Ŧєєz
0 Yanıt
772 Gösterim
Son İleti 24 Eylül 2008, 15:42:25
Gönderen: hayat güzel
0 Yanıt
698 Gösterim
Son İleti 05 Eylül 2011, 19:48:32
Gönderen: sevdaligul

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.