Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Omega 3 Yağı ve Kuru İncir
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 3026
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Omega 3 Yağı ve Kuru İncir  (Okunma sayısı 3026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Omega 3 Yağı ve Kuru İncir
« : 16 Ocak 2008, 00:26:23 »


 
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İncirin İnsan Sağlığına Faydaları
İncir herhangi bir meyve ya da sebzeye göre en yüksek lif içeriğine sahiptir. Sadece 1 adet kuru incir 2 gram lif sağlamaktadır, ki bu tavsiye edilen günlük ihtiyacın %20'sidir. Son 10-15 yılda yapı-lan araştırmalar, bitkisel gıdalarda bulunan liflerin sindirim sisteminin düzgün olarak çalışması açı-sından çok önemli olduklarını ortaya koymuştur. Besin olarak alınan lifin sindirime yardımcı olduğu ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmada etkili olduğu bilinmektedir. Beslenme uzmanları lif alı-mını artırmanın ideal bir yolu olarak, lif açısından zengin olan incir tüketimini tavsiye etmektedirler.
Lifli yiyecekler çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılırlar. Çözünmez lif açısından zengin gı-dalar, vücuttan atılacak maddelere su kazandıra-rak bağırsaklardan geçişi kolaylaştırırlar. Böylece sindirim sistemini hızlandırarak, düzenli çalış-masını sağlarlar. Ayrıca çözünmez lifli besinlerin kolon kanserine karşı koruyucu olduğu da tespit edilmiştir. Çözünür lif açısından zengin besinlerin ise kandaki kolesterol seviyesini %20'den fazla düşürdükleri ortaya konmuştur. Bu nedenle kalp hastalıklarının riskini azaltmak açısından büyük önem taşırlar. Eğer kanda fazla miktarda ko-lesterol varsa, bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına yol açar. Kolesterol, hangi organın damarında birikirse o organa ait hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin, kalbi besleyen atardamarlarda kolesterol birikimi olursa, göğüs ağrısı, kalp krizi gibi sorunlar oluşur. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi ise, yük-sek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.
Ayrıca çözünür liflerin alımı mideyi boşalta-rak, kan şekerini düzenlemesi açısından da önem taşır, çünkü kan şekerindeki ani değişiklikler haya-ti riskler taşıyan rahatsızlıklarla sonuçlanabilir. Ni-tekim beslenmeleri lif açısından zengin olan top-lumların kanser ve kalp hastalıkları gibi rahatsız-lıklara daha az oranda yakalandıkları tespit edil-miştir
Çözünür ve çözünmez liflerin her ikisinin bir arada bulunması ise sağlık açısından ayrı bir avan-tajdır: Her iki lif türünün bir arada bulunmasının, kanseri engellemede, tek başına olduklarından daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. İncirde her iki lif türünün -hem çözünür hem de çözünmez lif-lerin- birarada bulunması bu bakımdan inciri son derece önemli bir besin maddesi kılmaktadır.
George Washington Üniversitesi Tıp Mer-kezi'nde Hastalıklara Karşı Korunma Enstitü-sü'nün başkanı Dr. Oliver Alabaster, incirden şu ifadelerle bahsetmektedir:
"Burada gerçek anlamda sağlıklı ve yüksek lif oranına sahip bir besini ekleme imkanı bulun-maktadır. İncirleri ve diğer yüksek lif oranına sahip besinleri sıklıkla tercih etmek, ömür boyu sağlığınız açısından önem taşımaktadır."
California İncir Danışma Kurulu'na (Califor-nia Fig Advisory Board) göre, meyvelerde ve seb-zelerde bulunan antioksidanların insanları birçok hastalıktan koruduğuna inanılmaktadır. Antioksi-danlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan alınan zararlı mad-deleri (serbest radikalleri) etkisiz hale getirirler ve hücrenin tahrip edilmesini engellemiş olurlar.
Scranton Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, kuru incirin, antioksidan bakımın-dan zengin fenol bileşimine diğer meyvelere göre çok daha fazla sahip olduğu belirlenmiştir. Fenol, mikroorganizmaları öldürücü-antiseptik-bir madde olarak kullanılmaktadır. Scranton Üni-versitesi'nde yapılan değerlendirmelere göre, İn-cirdeki fenol miktarı, diğer meyvelerle kıyaslan-dığında çok daha fazladır.
New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi tarafın-dan yürütülen araştırmada ise, kuru incirin içer-diği Omega-3, Omega-6 yağ asitleri (EFA: Essen-tial fatty acids: vücut için zaruri yağlar) ile fitos-terol (bitkilerde bulunan yağımsı madde) saye-sinde kolesterolü düşürücü olarak da önem taşı-dığı anlaşılmıştır. Bilindiği gibi Omega - 3 ve Omega - 6 yağ asitleri vücutta üretilemezler ve gıdalarla alınmaları gereklidir. Ayrıca bu yağlar özellikle kalp, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı şe-kilde işlev görmesi açısından vazgeçilmez öneme sahiptirler. Fitosterol ise, hayvansal gıdalardaki kalp ve damar sağlığı açısından tehlikeli olan ko-lesterolün yolunu tıkayarak kana karışmadan vü-cuttan atılmasını sağlar.
California İncir Danışma Kurulu tarafından "adeta doğanın en mükemmel meyvesi" olarak bahsedilen incir, insanoğlunun bildiği en eski mey-velerden biri olmasına rağmen, gıda üreticileri tarafından yeniden keşfedilmektedir. Çünkü be-sin değerinin yüksek olması, sağlık için faydaları, bu meyveye ayrı bir önem kazandırmaktadır.
İncir hemen hemen her özel diyetin parçası olabilir: İncir doğal olarak yağ, sodyum ve koles-terol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için, kilo vermeye çalışan kişiler için de uygun bir besindir. Aynı zamanda incir, bilinen tüm mey-velere göre en yüksek mineral içeriğine sahiptir. 40 gram incir, 244 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 7'si), 53 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %6'sı) ve 1.2 mg demir (günlük ihtiyacın %6'sı) içermek-tedir. İncirde kalsiyum oranı çok yüksektir; mey-veler arasında kalsiyum içeriği açısından por-takaldan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bir kase kuru incir, bir kase süt ile aynı miktarda kalsiyum sağlamaktadır.
İncir, uzun süreli hastalıklardan sonra hızlı şekilde iyileşmeye yardımcı olan, güç ve kuvvet veren bir ilaç olarak da düşünülmektedir. Fiziksel ve zihinsel zorlanmayı ortadan kaldırır ve vücuda enerji ve güç sağlar. İncirin en önemli besin öğesi, tüm meyvenin % 51-74'ünü oluşturan şekerdir ve tüm meyveler arasında en yüksek şeker oranını içermektedir. Ayrıca incir, astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da tedavi amaçlı tavsiye edilmektedir.
Burada çok sınırlı olarak yer verdiğimiz incirin faydaları, Allah'ın insanlar üzerindeki rahmetinin bir göstergesidir. Rabbimiz zevkle yenen bu mey-ve içinde, insanın ihtiyacı olan maddeleri, onun sağlığına uygun bir denge ile, adeta paketlenmiş şekilde yararına vermektedir.
Allah'ın bu özel nimetinin Kur'an'da zikredil-mesi de, incirin insanlar için önemine bir işaret olabilir. (En doğrusunu Allah bilir.)
İncirin besin değerinin, insan sağlığı açısından öneminin, ancak gelişen tıp ve teknolojik imkan-larla tespit edilebilmesi, kuşkusuz Kur'an'ın, her şeyin bilgisine sahip Allah'ın sözü olduğunun gös-tergelerinden biridir.

Dr. Abdurrahman Okuyan

Alıntı
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
367 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2011, 13:19:50
Gönderen: ozguraksoy9134
0 Yanıt
272 Gösterim
Son İleti 19 Nisan 2013, 15:32:33
Gönderen: hayatwebnet
0 Yanıt
84 Gösterim
Son İleti 24 Ekim 2015, 20:04:52
Gönderen: alpacino0092
0 Yanıt
108 Gösterim
Son İleti 04 Ağustos 2016, 15:36:23
Gönderen: kavazaki
0 Yanıt
46 Gösterim
Son İleti 15 Ağustos 2017, 15:29:10
Gönderen: alpacino0092

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.