Reklamlar
Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Mütekabiliyet Yasası Nedir?
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 349
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Mütekabiliyet Yasası Nedir?  (Okunma sayısı 349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mütekabiliyet Yasası Nedir?
« : 06 Aralık 2014, 10:59:07 »


 

MÜTEKABİLİYET YASASI NEDİR ?

Mütekabiliyet, karşılıklı diplomasi anlamına gelmektedir.Devletler arası ilişkilerde maruz kalınan davranışlara aynı şekilde karşılık verme anlamına gelmektedir.Bu nedenle devletler arasındaki zamanla gerginliğe yol açılırken; zamanla da karşılıklı dostluklar kurulmaktadır.

Farklı Ülke Vatandaşları Toprak Edinebiliyor.

Günümüzde her alanda çeşitli değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler genellikle çıkarılan yasalar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu nedenle herkesin uymak zorunda olduğu hukuk kurallarını kapsamaktadır. Geçmişten günümüze kadar olan, 42 ülke vatandaşının Türkiye’ den mülk edinmesini engelleyen yasa mütekabiliyet yasası ile ortadan kaldırılmış durumdadır. Mütekabiliyet yasası, çıkmadan önce Türkiye dışındaki diğer ülkelerin vatandaşları Türkiye’ den herhangi bir mal, mülk hakkında talep hakkında bulunabilme imkanları bulunmamaktaydı. Mütekabiliyet yasası ile artık bu durumun önüne geçilmiş durumdadır. Farklı ülkenin vatandaşları artık ülkemizden mal edinebilme hakkını kazanmışlardır. Bu ülkeler özellikle, Suudi Arabistan, Libya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Türk Cumhuriyetleridir. Mütekabiliyet yasasına göre, artık yabancı ülkelerin vatandaşları ülkemizden konut satın alabileceklerdir.

30 Hektardan fazlası İçin Bakanlar Kurulunun Kararı Önemli

Bu durum farklı ülkelerdeki vatandaşlara tanınan özelliklerden biri haline gelmiştir . Ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde, Bakanlar Kurulu’nca belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı kişiler ülkemizde taşınmaz mallar üzerinde mal, mülk sahibi olabileceklerdir. Yabancı ülke vatandaşlarının hak sahibi olabileceği taşınmaz mallar üzerinde ve sınırlı ayni hakların toplam alanı özel mülkiyete konu alanlar içerisinde ilçe yüzölçümünün yüzde 10´unu ülke genelinde ise, kişi başına 30 hektarını 2 katına çıkarabilecektir. Bu durumu Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleşen durumlar arasında kabul edilmektedir. Mütekabiliyet yasası ülkemizde yer almadan öncesinde, yabancı ülke vatandaşlarının ülkemiz içerisinde taşınmaz malların toplam yüzölçümü 2.5 hektarlık bir alanı geçme izni verilmemekteydi. Mütekabiliyet yasası ile birlikte, bu alan daha da artmış durumda seyretmektedir. Yabancı ülkelerin ticaret şirketleri ancak özel kanun ile birlikte taşınmaz ve sınırlı ayni hak elde edebilecektir. Yabancılar ile yabancı ülkelerdeki, kendi ülkelerin kanunları çerçevesinde kurulan ticaret şirketleri dışında kurulan ülkemizde taşınmaz mal elde edemeyecekler ve kendi lehlerine sınırlı ayni hak tesis edemeyecektir hükmü yer almaktadır. Bu durumda olan yabancı şirketlere sınırlama getirilmiştir.

Karşılıklılık İlkesi

Bakanlar Kurulu, yabancı ülkelerin vatandaşları ile kendi ülkelerindeki kanunlara göre kurulan yabancı ticaret şirketlerinin taşınmaz ve ayni hak edinebilecekleri yerleri : ülke , kişi, coğrafi bölge, süre, sayı, oran, tür, nitelik, yüz ölçüm ve miktar olarak belirleyebilecek sınırlandırılabilecek yasaklayabilme hakkını kullanmaktadır. Ülkemiz, her alanıyla tüm dünyanın gözdesi durumundadır. Bu nedenle ülkemize her yıl çok sayıda turist gelmektedir. Bu turistlerin gelmesi ile birlikte, ülkemizde ticari hayatta canlanma ve döviz bakımından ülke ekonomisinde iyileşmeler meydana gelmektedir. Bu nedenle ülkemize gelen turistler tatil için gelmiş oldukları bu yerleri beğenmekte, ve bu tatil yaptıkları yerlerden konut satın almak istemektedir. Bu durum daha önce engel ile karşılaşırken günümüzde mütekabiliyet yasası ile bu engelin de önü açılmış olmaktadır. Mütekabiliyet yasasının çıkması ile birlikte yabancı ülkelerdeki vatandaşların ülkemizden konut satışı artık mümkün olmaktadır. Yabancı ülkelerde yaşayan insanların, gayrimenkul edinmesini sağlayan , karşılıklık ilkelerinin yasalaşmış olması gayrimenkul sektörü için, atılan son derece önemli adımlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle gayrimenkul sektöründe de gelişmeler bu yasa ile gelişme göstermiş durumdadır.
Yabancıların ülkemizden konut satışını alarak ülkemize geldiği zamanlarda almış olduğu konut ile aynı zamanda Türk halkının geleneklerini, göreneklerini, Türk halkının kişiliklerini tanımış olacaklardır. Bu durum yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşların Türk halkı için olumsuz düşüncelerini de ortadan yaşayarak kaldırmış olacaktır.

Kaynak:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
835 Gösterim
Son İleti 17 Mart 2007, 13:17:15
Gönderen: YigitCan
1 Yanıt
1191 Gösterim
Son İleti 28 Aralık 2008, 03:29:49
Gönderen: PERİ
0 Yanıt
1162 Gösterim
Son İleti 23 Eylül 2010, 23:07:18
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
649 Gösterim
Son İleti 31 Mart 2012, 08:42:04
Gönderen: jacksp
0 Yanıt
1085 Gösterim
Son İleti 05 Nisan 2012, 22:03:33
Gönderen: nullsix

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.