Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Kuran Dualarindan Bir Demet
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 1060
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Kuran Dualarindan Bir Demet  (Okunma sayısı 1060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  çoban

 • Özel Üye
 • *

 • İleti: 1494
 • Rep: +89/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • AH MİNEL AŞKİ VE HALATİHİ AHRAKA KALBİ ...........
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Kuran Dualarindan Bir Demet
« : 29 Eylül 2007, 04:19:40 »


 
1-Hz. Âdem ve Havva’nın tevbe duası:“Rabbena zalemna enfusena Ve in lem tağfirlena ve terhemna lenekunenne minel hasirin.” Meali: “Ey Rabbimiz! Biz nefsimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve merhamet etmezsen, elbette büyük ziyana uğrayanlardan olacağız.”(Araf-23)
2-Hz.İbrahim’in bir duası “Rabbic’alni mukimessalati ve min zürriyeti. Rabbena ve tekabbel dua. Rabbenağfirli veli valideyye velil muminine yevme yekumul hisab”Meali: Rabbim beni namazı dosdoğru, mükemmel şekilde kılan bir insan yap. Zürriyetimden de böyle insanlar yarat. Ey Rabbimiz! Dualarımızı kabul et. Rabbimiz, Kıyametin kopacağı günde, beni ana ve babamı ve müminleri bağışla.-İbrahim–40–41 (Not: Beş vakit namazda okunmalı)
3-Hz.Musa’nın bir duası:Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli”Meali: Ey rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni”(Taha:25-28)(Not: Bir davetçinin sık sık etmesi gereken bir dua, özellikle bir sohbete girişte)
4-Hz.Musa’nın bir duası:Rabbi inni zalemtü nefsi fağfirli”Meali: Ey Rabbim, ben nefsime zulmettim. Beni bağışla.”(Kasas-16)
5-Zekeriyya(as)’ın duası:Rabbi hebli min ledünke zurriyetten tayyibeten.İnneke semiüddua” Meali: Rabbim bana kendi katından tertemiz ve mübarek bir zürriyet ihsan et. Şüphe yok ki, sen duaları işitensin.(Âl-i İmran-38)
6-Talut’un askerlerinin düşmanla karşılaştığında ettikleri dua: Rabbena efriğ aleyna sabren ve sebbit akdemena vensurna alel kavmil kâfirin Meali: Ey Rabbimiz üzerimize sabır yağdır. Ayaklarımızı sabit kıl. Kafirlerden meydana gelen topluluğa karşı bize yardım et.(Bakara-250)
7-Kurban keserken veya bir ibadete başlarken:İnnes salati ve nusuki ve mahyaye ve memati lillahi rabbil alemin.”Meali: Hiç şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin rabbi olan Allah’a aittir.(Enam–162)
8-Şeytan ve cinlerden korktuğunda:Rabbi euzu bike min hemezatişşeyatin. Ve euzu bike rabbi en yahderun. Meali: Ey Rabbim şeytanların vesvese vermelerinden sana sığınırım. Rabbim onların yanımda olmalarından sana sığınırım.”(Muminun-97-98)
9-Evlenme niyetinde olanların okuyacağı dua: Rabbena heblena min ezvacina ve zürriyatina kurrete ayunin.Vecalna lil muttekine imama” Meali: Rabbimiz bize eşlerimiz ve çocuklarımızdan gözümüzün nuru iyi kimseler ihsan et.Ve bizi takva sahiplerine imam kıl.(Furkan-74)
10-Dinde sebat için:Rabbena la tuziğ kulubena bade iz hedeytena ve heblena min ledünke rahmeh.İnneke entel vehhab.”Meali: Rabbimiz hidayete erdikten sonra kalplerimizi batıla meylettirme. Şüphesiz sen ziyadesiyle bağışlayansın.”(Âl-i İmran–8,9)
Not: Ahmed Lütfi Kazancı’nın Dualar ve Zikirler adlı eserinden(Tuğra neşriyat) derlenmiştir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
940 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2007, 21:16:37
Gönderen: YigitCan
15 Yanıt
2341 Gösterim
Son İleti 23 Mart 2008, 21:40:48
Gönderen: sevde34
0 Yanıt
757 Gösterim
Son İleti 06 Mayıs 2008, 20:36:34
Gönderen: hayat güzel
1 Yanıt
909 Gösterim
Son İleti 21 Mayıs 2008, 01:06:36
Gönderen: ђ๏Ŧєєz
0 Yanıt
1370 Gösterim
Son İleti 02 Temmuz 2011, 14:50:30
Gönderen: leydi

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.