Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Karanlığa Doğan Güneş
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 762
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Karanlığa Doğan Güneş  (Okunma sayısı 762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Karanlığa Doğan Güneş
« : 08 Ağustos 2007, 23:15:51 »


 
 

 “Rabbin sana ne darıldı, ne de seni bırak-tı.” İnsanı en çok etkileyecek âyetlerden biri:Diye-lim başınıza istemediğiniz bir olay geldi. Yıkık, peri-şansınız. Kimse ile görüşmek istemiyorsunuz. Ço-ğunluk size küsmüş gibi. Yalnızsınız. Herkes benden uzak, herkes bana kırgın düşüncesi içinde çöküntü yaşıyorsunuz. Yalnızlığınızın karanlık mağarasına şu ayet bir güneş gibi doğuyor: "Rabbin sana ne da-rıldı, ne de seni bıraktı.”(93 Duha, 3)
Kim kırılırsa kırılsın, kim darılırsa darılsın, kim terk ederse etsin. Rabbim terk etmiyor, kırılmıyor ya, ne gam! .. Bu ne büyük ferahlık değil mi? ..
Başınızda ağır bir dert var. Sanki hiç bitmeyecek gibi geliyor. Sanki bu sorun hayatınızın sonunu ha-zırlıyor gibi. İşte o an ayet yetişiyor imdadınıza: "De-mek ki, zorluğun yanında bir kolaylık mut-laka var! Zorluğun yanında bir kolaylık mu-hakkak var! " (94 İnşirah, 5-6)
Garantiyi veren Allah! .. Hem de ne garanti, her zorlukla beraber bir de kolaylık geleceği
"mutlaka" ifadesi ile pekiştirilip ikna olalım diye iki kere tekrarlanıyor. Ayet; kolaylığın zorluk içinde saklı olduğunu, çözümün sorunda gizli olduğunu da fı-sıldıyor. Bu manayı duymuş olan Niyazi Mısrî(k.s) şöyle demiş: "Derman aradım derdime, derdim ba-na derman imiş."
Yakup, oğlu Yusuf'u yitireli 40 yıl olmuş. Bedeni bu ıstıraba dayanamamış da gözleri kör olmuş. Ama hala ümit içinde evlâdını bekliyor. Kardeşler Mı-sır'dan kervanla dönünce: “Kervanda Yusuf kokusu alıyorum” demiş Yakup. Oğulları acı acı gülerek:
"Baba, 40 yıl geçti, hâlâ mı ümit, hâlâ mı Yusuf? Geç bunları geç." demişler.
Yakup'un cevabı ümit dolu: “Allah'ın rahmetin-den ümit kesmeyiniz; Ümitsizlik çukurundan çıka-mayacak gibi hissediyorsunuz kendinizi. İşte hem teselli hem ümit size: "Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir." (39 Zümer, 53)
Maddî sıkıntınız hat safhada. Yoksul düştüğünüzü hissediyorsunuz. İflas ettiniz. Sıfırı tükettiniz yani. Nasıl ayağa kalkarım düşüncesi içinde boğulurken ayet size yeni bir ümit veriyor: “Eğer yoksulluktan korkarsanız, Allah dilerse lütfuyla sizi zengin kılar. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hü-küm ve hikmet sahibidir.” (9 Tevbe, 28)
Bir yakınınız ölümcül hastalıkla yatağa düştü. Doktorlar fazlaca ümit vermiyorlar. Çoğu kere Onu nasıl teselli edeceğinizi dahi bilemiyorsunuz. Gerçek ortada iken moral vermeye çalışmak sanki sahte davranmak gibi geliyor size. Ciddi bir delil olmalı ki hastanıza siz de inanarak moral verebilesiniz. Eyyûb Nebi var Kur'an'da… Hastalıkların, dertlerin en ağı-rına müptela olmuş ama sıhhate kavuşmuş. Onun hali size dayanak oluyor: Kulumuz Eyyûb'u da an, o zaman Rabbine şöyle nida etmişti: "Bak bana, me-şekkat ve acı ile şeytan dokundu! Ve ona, bü-tün ailesini ve beraberlerinde bir misli daha tarafımızdan bir rahmet olarak bahşettik ki, temiz akıllılar için bir ibret olsun."(38 Sa'd, 41- 43)
Olayları, gelişmeleri yorumlamakta, tavır belir-lemekte zorlanıyorsunuz. Bazen her şey lehinize gi-derken, bazı dönemlerde de yığınla aleyhinize ge-lişmeler oluyor. Aslında Allah Sisteminde lehte yada aleyhte düzenlemeler söz konusu değil. Sadece ol-ması gereken; olması gerektiği en uygun vakitte ge-lişiyor. Ama yine de bazı şeyleri yediremiyorsunuz kendinize. Bir tutamak arıyorsunuz. Ayet el veriyor size: "Olur ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o, hakkınızda hayırlıdır. Olur ki, siz bir şeyi seversiniz; ama o, sizin hakkınızda bir fe-nalıktır. Allah bilir, siz bilmezsiniz."(2 Bakara, 216)
Rabbimiz Allah, Rasülümüz Muhammed(s.a.v), Kitabımız Kur'an, Yolumuz Sırat-ı Müstakim!...Biz-den bahtiyarı yok dünyada, her ne olursa olsun zafer ve başarı bizim .


Fadıl Özdemir 
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
693 Gösterim
Son İleti 19 Şubat 2008, 00:59:23
Gönderen: iğneci
2 Yanıt
1921 Gösterim
Son İleti 28 Haziran 2008, 16:30:50
Gönderen: Felex
0 Yanıt
1200 Gösterim
Son İleti 31 Ekim 2010, 19:54:31
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
416 Gösterim
Son İleti 22 Kasım 2012, 19:32:13
Gönderen: dj_ibo_g_h
0 Yanıt
1310 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2013, 20:08:28
Gönderen: sevdaligul

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.