Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: İmam-ı Şafii (r.a)
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 1114
Google Özel Arama

Gönderen Konu: İmam-ı Şafii (r.a)  (Okunma sayısı 1114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
İmam-ı Şafii (r.a)
« : 14 Mart 2007, 19:39:33 »


 
Şafii mezhebinin kurucusu olan büyük İmam, Gazze’de doğdu. Babası Mekkeli ve Kureyş kabilesinin Haşimi ailesindendir. Babasının vefat etmesiyle yetim büyüyen imam, annesi tarafından, küçük yaşta Mekke’ye getirildi. Mekke getirildiğinde Kur’an'ı hıfz etmişti.
 

 Burada büyük üstatlardan hadis ve fıkıh öğrenmeye başladı. Müslim bin Halid ez-Zenci ve Süfyan bin Uyeyne üstad hocalarıdır. 20 yaşına geldiği zaman fetva verecek ve hadis rivayet edecek mertebeye ulaşmıştı. Fakat kendisini yeterli görmüyordu.

         İmam Malik bin Enes’in yanına Medine’ye gitti. Malik bin Enes’in yanında ve onun himayesinde 9 yıl yaşadı. 796’da İmam-ı Malik vefat edince Mekke’ye döndü. Yemen’de çıkan bir isyan münasebetiyle ilgisi olmadığı halde tutuklanan Şafii,9 kişilik bir grubun içinde kelepçeli olarak,  Rakka’ya Halife Harun Reşid’in yanına gönderildi. Bu olayda halifenin huzurunda Şafii hakkında Bağdad kadısı İmam Muhammed  bin el-Hasen eş-Şeybani lehte şehadette bulundu. Suçsuz olduğu anlaşıldı.

          Büyük bir fakih olan İmam-ı Muhammed eş-Şeybani, onu himayesine aldı ve yeniden ilmi çalışmalara dönmesini sağladı. Hicaz fıkhını İmam-ı Malik’ten okumuştu. Irak fıkhını da eş-Şeybani’den okudu. Daha sonra gittikçe olgunlaşan kemalatıyla Mekke’ye döndü ve kendi bağımsız sistemini kurmak üzere tefekküre çekildi. Yavaş yavaş 3. Sünni mezhebin temellerini kuruyordu. İmam-ı Şafii  usul-i fıkıh ilminin kurucusu sayılmıştır.  Ahmed bin Hanbel’de Bağdat’ta Şafii’den ders alanlardandır.

          814 – 815’te Mısır’a gitti. Buraya gidişinde zamanın Halifelerinin Mutezile’yi müdafaa etmeleri gibi bir takım sebepler olması gerekir. 820’de  Fustat (eski Kahire) de öldüğü zaman 54 yaşında idi. Şüphesiz bir dahi olan İmam-ı Şafii müçtehit bir imam olmanın bütün aklî-rûhî imkânlarına ve ahlaki faziletlerine sahipti.

          Sünni Müslümanların yaklaşık %29’u bu mezheptendir. Mısır, Doğu Afrika, Irak, Suriye taraflarında ve Güney Doğu Anadolu’da çoğunluk bu mezheptendir. Hindistan, Endonezya gibi ülkelere de yayılmıştır.

          Allah yaptığı hizmetlerden razı olsun.(amin)
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1101 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2007, 21:49:23
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
702 Gösterim
Son İleti 14 Nisan 2007, 17:14:32
Gönderen: çoban
0 Yanıt
768 Gösterim
Son İleti 30 Haziran 2008, 15:27:47
Gönderen: Felex
0 Yanıt
628 Gösterim
Son İleti 13 Kasım 2008, 19:21:43
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
595 Gösterim
Son İleti 02 Haziran 2010, 21:56:27
Gönderen: sevdaligul

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.