Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Hz. Mehdi Döneminde Teknolojinin Tüm İmkanlarından En İyi Şekilde Yararlanılacak
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 661
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Hz. Mehdi Döneminde Teknolojinin Tüm İmkanlarından En İyi Şekilde Yararlanılacak  (Okunma sayısı 661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı


 
Hz. Mehdi döneminde yaşanacak büyük bolluk ve bereketin, insanların refaha kavuşmasının temelinde Hz. Mehdi'nin teknolojinin imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi olabilir. Bir hadis-i şerifte, Hz. Mehdi dönemindeki bolluk şu şekilde tarif edilmiştir:

İnsanlar bir ölçek buğday ektiklerinde karşılığında yedi yüz ölçek bulacak... İnsan BİR AVUÇ TOHUM ATACAK, YEDİ YÜZ AVUÇ HASAT edecektir... Çok yağmur yağmasına rağmen bir damlası bile boşa gitmeyecek.17

Bu rivayette ahir zamanda modern tarıma geçilmesi, yeni üretim tekniklerinin geliştirilmesi, tohum ıslahı çalışmaları ve yağmur sularının yeni barajlar, göletler yapılarak değerlendirilmesi gibi gelişmeler sonucunda oluşacak üretim artışına dikkat çekiliyor olması muhtemeldir. (Allah-u Alem - En doğrusunu Allah bilir.) Şüphesiz tüm bunlar, teknolojik gelişmelerin neticesinde elde edilen teknik ve yöntemlerdir.

İçinde yaşadığımız yüzyıl teknolojik gelişme açısından dünya tarihinde eşi görülmemiş bir hıza sahne olmuştur. Bundan 100 yıl önce ismi dahi bilinmeyen pek çok teknolojik araç, bugün insanların hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Hatta bundan 5 yıl öncesiyle bugünkü teknoloji arasında dahi büyük farklar vardır. Kuşkusuz tüm bunlar da, içinde bulunduğumuz dönemin özel bir dönem olduğuna işaret etmektedir. Hadislerde yer alan anlatımlardan da anlaşıldığı üzere Hz. Mehdi'nin zuhur etmesiyle birlikte, tüm bu gelişmeler daha da hız kazanacak, teknolojik imkanlar tüm insanların eşit olarak hizmetine sunulacaktır. Tıp, ulaşım, iletişim, tarım, enerji gibi alanlardaki teknolojik ilerlemeler sayesinde insanların en rahat, en konforlu, en güzel şekilde yaşamaları mümkün olacaktır.
Tüm bu bilgiler göstermektedir ki, Hz. Mehdi dönemi, tıpkı Peygamber Efendimiz (sav) döneminde olduğu gibi dünya tarihinin en huzurlu, en güvenli, en görkemli, en rahat ve en konforlu dönemlerinden biri olacaktır.

Sonuç

"Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." (Kamer Suresi, 49) ayetiyle de buyrulduğu gibi, Rabbimiz herşeyi belirli bir kaderle yaratmıştır. Tüm canlı ve cansız varlıkların kaderi gibi, Hz. Mehdi'nin de kaderi Allah Katında bellidir. Bu mübarek şahsın kimliği, alametleri, ortaya çıkışı, İslam Birliği'ni sağlayışı, İslam ahlakını yeryüzüne hakim kılışı Allah Katında yaşanmış ve bitmiştir.

Allah, zamandan ve mekandan münezzehtir. İnsanlar ise zamana ve mekana bağımlı olan bir boyutta yaşarlar ve hafızalarına verilen bilgiler olmadan hiçbir şey bilemezler. Örneğin insanların "gelecek" olarak nitelendirdikleri olaylar, Allah dünyadaki imtihan ortamı gereği bu olayları hafızamıza vermediği için "gelecek"tir ve biz bunları bilemeyiz. Ancak geleceğe dair olaylar, insanlar açısından yaşanmamıştır. Yüce Rabbimiz ise zamana ve mekana bağlı değildir ve bunların tümünü yoktan yaratan Kendisi'dir. Bu nedenle Allah için geçmiş, gelecek ve şu an birdir ve hepsi olup bitmiştir. Allah Katında zamanın tek bir an olduğunu, Allah için geçmiş ve gelecek olmadığını Kuran'da bildirilen üsluptan da anlarız. Ahirette insanların Allah'a verecekleri hesabın belirtildiği ayetlerde, geleceğe dair bu olaylar çoktan olup bitmiş gibi bildirilmektedir:

Sur'a üfürüldü; böylece Allah'ın diledikleri dışında, göklerde ve yerde olanlar çarpılıp-yıkılıverdi. Sonra bir daha ona üfürüldü, artık onlar ayağa kalkmış durumda gözetliyorlar. (Zümer Suresi, 68)

Dünya üzerinde yaşanmış ve yaşanacak olayların tümü, Yüce Allah'ın belirlediği kader doğrultusunda tek bir anda olup sona ermiştir. Dolayısıyla, Peygamberimiz (sav)'in gelecekte gerçekleşeceğini haber verdiği tüm ahir zaman alametleri aslında o dönemde olup bitmiştir. Yani, Peygamberimiz (sav) döneminde Hz. Mehdi dünyaya gelmiş, yaşamış, tüm faaliyetlerini gerçekleştirmiş ve vefat etmiştir. Hatta Hz. Mehdi'nin yaşamının her anı Hz. Adem zamanında yaşanmış ve bitmiştir. Hz. Musa döneminde, Hz. Yusuf döneminde, Hz. Nuh döneminde, Hz. İsa döneminde de Hz. Mehdi görevini yerine getirmiştir. Rabbimiz'in takdir ettiği vakit geldiğinde, ahir zamanda yaşayan insanlar da bu kutlu olayları izleyecek ve tüm bunlara tanıklık edeceklerdir.

Unutmamak gerekir ki, Rabbimiz kaderde kimi takdir etmişse Hz. Mehdi odur. Hz. Mehdi, Yüce Allah'ın Peygamber Efendimiz (sav)'e 1400 yıl önce bildirdiği, Peygamberimiz (sav)'in fiziksel ve diğer özelliklerini, faaliyetlerini, hizmetlerini ve dünyada bıraktığı etkiyi bildirdiği mübarek kişidir. Bu özelliklerin taklit edilmesi, çaba harcanarak kazanılması kesinlikle mümkün olmadığı gibi, Hz. Mehdi'nin çalışmalarının durdurulması da Allah’ın izni ile imkansızdır. Hz. Mehdi, Sevgili Peygamberimiz (sav)'in de haber verdiği gibi tüm hizmetlerini yerine getirecek ve Allah'ın izniyle Kuran ahlakını tüm dünyaya hakim kılacaktır. Bu, Allah'ın belirlediği bir kaderdir.

Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
744 Gösterim
Son İleti 29 Temmuz 2007, 20:37:26
Gönderen: çoban
0 Yanıt
524 Gösterim
Son İleti 25 Şubat 2011, 21:58:07
Gönderen: blacksite34
1 Yanıt
370 Gösterim
Son İleti 18 Haziran 2013, 19:02:34
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
220 Gösterim
Son İleti 01 Haziran 2014, 15:01:42
Gönderen: ultiox
0 Yanıt
135 Gösterim
Son İleti 19 Nisan 2015, 12:56:17
Gönderen: photoman

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.