Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: HANGİ BANKA NE KADAR SOYUYOR?
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 1 cevap var
OkumaGösterim: 820
Google Özel Arama

Gönderen Konu: HANGİ BANKA NE KADAR SOYUYOR?  (Okunma sayısı 820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  ђ๏Ŧєєz

 • Özel Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 6692
 • Nerden: eksi25 - Erzurum
 • Rep: +586/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • MSN Messenger - hofeez@sevdaligul.com
  • Profili Görüntüle E-Posta
 • Çevrimdışı
HANGİ BANKA NE KADAR SOYUYOR?
« : 06 Aralık 2007, 21:48:06 »


 
Bankalar, tüketiciler ve sivil toplum kuruluşlarından gelen tepkilere rağmen hesap işletim ücreti almaya devam ediyor. Sadece 4 banka şartlı olarak vazgeçti:
29 Ocak 2007 11:23
         

ERKAN ÇELEBİ'nin yazısı

Otomatik ödeme talimatı cazip geldi bankalar 250 milyon dolardan vazgeçti.


BANKALAR, vadesiz mevduat müşterilerinin otomatik ödeme talimatlarını kendi bünyelerine çekmek için, yıllık hacmi 250 milyon doları bulan hesap işletim ücretlerinden vazgeçmeye başladı.

Akbank, Oyak, İş ve Garanti Bankası, artık otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinden yıllık 20 YTL ile 114 YTL arasında değişen hesap işletim ücretlerini almıyor.

TAHSİLATI gerçekleştirilen fatura bedellerinin elektrik, telefon, su, doğalgaz işletmelerinin hesaplarında belli bir süre bloke edilmesi, bankalar arasında yaşanan rekabetin yeni yılla birlikte otomatik ödeme talimatlarına kaymasını sağladı. Bankalar, vadesiz mevduat müşterilerinin otomatik ödeme talimatlarını kendi bünyelerine çekebilmek için, yıllık hacmi 250 milyon doları bulan hesap işletim ücretlerinden bile vaz geçmeye başladı. Başta Akbank, Oyakbank, İş ve Garanti olmak üzere bazı bankalar artık, otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinden yıllık 20 YTL ile 114 YTL arasında değişen hesap işletim ücretlerini almıyor.

25 mevduat bankasının faaliyet gösterdiği Türkiye'de rekabetin otomatik ödeme talimatlarına kayması, mevduat sahiplerine yaradı. Bunda da su, telefon, elektrik, doğalgaz gibi hizmetleri sağlayan kurum ve kuruluşların düzenlediği faturalarının tahsilatından elde edilen gelirin hesap işletim ücretlerinden daha avantajlı olması etkili oldu.

HESAP BLOKE EDİLİYOR:

Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı Güven'in yaptığı araştırmaya göre, İSKİ, ASKİ, İGDAŞ, Telekom, Turkcell gibi müşterilerin otomatik ödeme talimatı verdiği kurum ve kuruluşların sayısı 30'u buluyor. Bankalar bu kurumlarla yaptıkları anlamşalar sonucunda hem müşterilerinin vadesiz hesaplarında para bulundurmasını sağlıyor. Hem de müşterilerin hesabından otomatik olarak çekilerek kurumların hesabına aktarılılan fatura bedellerini bloke etme yoluna gidiyor. Bu hesaplarda bloke edilen fatura bedellerini fon alımlarında kullanan bankalar, otomatik ödeme talimatı uygulamasını cazip hale getirmek için müşterilerine bazı masrafları yansıtmama gibi avantajlar sunuyor. Bunların başında da hesap işletim ücretlerinden vazgeçme geliyor.

Oyakbank'ın 3 otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinin mevduat hesaplarına aylık 2.5 YTL olan hesap işletim bedelini yansıtmıyor. Akbank'da 38 YTL ile 48 YTL arasında değişen yıllık hesap işletim bedelini, 2 otomatik ödeme talimatı verilen hesaplara uygulamıyor. İş Bankası, hesap işletim bedelini yansıtmamak için tek bir otomatik ödeme talimatını yeterli bulurken, Garanti Bankası ise iki talimat verilme şartı arıyor.

Bankaların hesap işletim ücretinden muaf tuttuğu müşterileri otomatik ödeme talimatı verenlerle de sınırlı kalmıyor. Akbank, Garanti ve İş Bankası, kendilerinden kredi kartı alan üniversite öğrenci hesaplarına da herhangi bir ücret yansıtmıyor. Bu üç bankanın yanısıra Denizbank, Tekfenbank ve TEB de, maaş hesaplarına hesap işletim ücreti uygulamıyor. Ziraat ve Halk Bankası ise emekli maaşlarının yattığı hesaplardan hesap işletim ücreti almıyor. Bank Europa aylık bakiyesi ortalama 10 bin YTL olan premier müşterilerine hesap işletim ücretinde indirim yapıyor.

114 YTL'YE KADAR ÇIKIYOR:

5411 Sayılı Bankacılık Yasası'nın 144'üncü maddesi uyarınca mevduat hesaplarına yansıtılan hesap işletim bedelleri, bankadan bankaya yıllık, 20 YTL ile 114 YTL arasında değişiyor. Aylık 9.5 YTL'lik bedelle en fazla hesap işletim ücreti alan banka, Anadolubank olurken, 20 YTL'yle Tekfen de en az hesap işletim ücreti uygulayan banka oluyor. Yasaya göre bankaların, müşterilerinin hesabından çekecekleri hesap işletim ücreti konusunda herhangi bir kısıtlamaya gidilemiyor. Rekabet koşulları içerisinde isteyen banka, istediği kadar bedel talep edebiliyor.

Hangi bankanın hesap işletim ücreti ne

AKBANK: Vadesiz YTL hesaplarından yılda iki kez 19 YTL, Çatı hesabından ise 24 YTL işletim ücreti alıyor. Ancak bu bedeli, en az iki adet açık otomatik fatura talimatı olan hesaplara yansıtmıyor. Akbank'taki maaş, bebek, neo ve kampüs kartın bağlı bulunduğu öğrenci hesaplarına da hesap işletim bedeli yansıtılmıyor.

FİNANSBANK: Her ay için 3 YTL olmak üzere 3 ayda bir aktif olan müşterilerinin hesabından 9 YTL çekiyor.

YAPI KREDİ: Yapı Kredi Bankası'nda müşterilere hesap işletim ücreti aylık 2.40 YTL olarak yansıtılıyor. Banka, bu bedeli, yılda 2 kez tahsil ediliyor. Yabancı para hesaplarında alınan ücret ise aylık 2 YTL oluyor.

GARANTİ: Bireysel Bankacılık müşterilerinden yılda 2 defa olmak üzere, vadesiz YTL Hesaplarından 23 YTL, Döviz Tevdiat Hesaplarından da 4 Euro karşılığı döviz olarak tahsil ediliyor. Banka, iki veya daha fazla otomatik fatura ödemesi bulunan müşterilerinin faturalarının bağlı olduğu ana hesaplardan hesap işletim ücreti almıyor.

FORTİS: Fortis, vadesiz mevduat hesaplarından 2 YTL, döviz hesaplarından ise her ay 1 dolar veya 1 euro hesap işletim ücreti kesiyor. Ancak, hesapta o ay hareket olmadıysa, herhangi bir tahsilat yapmıyor.

İŞ BANKASI: Banka yılda iki kez YTL hesaplardan 20 YTL vadesiz ticari YTL hesaplardan 35 YTL hesap işletim ücreti alıyor. Ancak, bu ücret bir veya daha fazla Otomatik Fatura Ödemesi bulunan müşteri hesaplarına yansıtılmıyor.

HSBC: Aylık hesap işletim ücreti olarak sadece YTL hesaplara 3,25 YTL uyguluyor. Bakiyeleri yüksek olan premier grubu müşterilerine ise bu ücretten muaf tutuluyor.

CİTİBANK: Aylık ortalama toplam bakiyesi 50 bin doların altındaki müşterilerden her ay 2 dolar veya YTL karşılığı hesap işletim ücreti olarak yansıtılıyor.

OYAKBANK: Bireysel müşteriler için aylık 2.5 YTL hesap işletim ücreti olarak tahsil ediliyor. Ticari müşteriler için ise ücret aylık 3 YTL'ye çıkıyor. Banka en az üç aktif otomatik ödeme talimatı bulunan müşteri hesaplarından bu ücreti almıyor.

BANK EUROPA: Hesap işletim ücreti aylık 5 YTL olarak alınıyor. Ancak, aylık ortalama bakiyenin 10 bin YTL veya üstünde olması durumunda, hesap, işletim ücreti bu kez aylık 3 YTL oluyor.

ASYA FİNANS: Hesap işletim ücretini yılda bir kez tahsil ediyor. Bireysel müşteri hesaplarından 15 YTL kurumsal müşterilerinden ise 30 YTL ücret alıyor.

ŞEKERBANK: Tüm müşteri hesaplarından aylık 2 YTL alıyor.

VAKIFLAR: Bireysel müşterilerden aylık 1.25 YTL hesap işletim ücreti alıyor. Ticari hesaplardan aldığı aylık ücret ise 6 YTL oluyor.

TEKFENBANK: YTL hesaplarda yıllık 20 YTL, yabancı para hesaplarından ise 20 dolar veya 20 euro çekiliyor. Maaş ve emekli maaş hesabı olanlar hesap işletim ücretinden muaf tutuluyor.

ANADOLUBANK: Bireysel müşterilerinden aylık 9.5 YTL alıyor. Yabancı para hesaplarına ise herhangi bir işletim ücreti yansıtılmıyor.

TEKSTİL BANK: 36 YTL hesap işletim ücreti alıyor.

TEB: Hesap işletim ücreti olarak vadesiz mevduat hesaplarından 3 ayda bir 7.5 YTL, döviz hesaplarından ise 3 dolar alıyor.

MNG: Bireysel müşterilerinin hesabından yıllık 25 YTL hesap işletim ücreti kesintisi yapıyor. DÖviz hesaplarından ise herhangi bir ücret almıyor.

DENiZBANK: Vadesiz ve yabancı paya hesaplarından her ay 2 YTL hesap işletim ücreti kesiyor. Ancak, maaş ödemesi, özel okul ödemesi, ve kredi kullanılan hesaplar bu uygulamanın dışında kalıyor.

  iğneci

 • Sevdalı Üye
 • *****

 • İleti: 1803
 • Nerden: Gezgin
 • Rep: +312/-2
 • Cinsiyet: Bay
  • MSN Messenger - atlantik42@hotmail.de
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
HANGİ BANKA NE KADAR SOYUYOR?
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2007, 21:14:09 »
   

Hofeez Arkadasim,cogu bankalarda özellestirilip yabancilara satildigina göre gitti gene bizim paralar desene.Vay garib halkim vay...
‘TOMURCUK DERDINDE OLMAYAN AGAC ODUNDUR’

AMPULLE KARARAN TEK ÜLKEYiZ. KAHROLUYORUM.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
1081 Gösterim
Son İleti 14 Temmuz 2008, 18:31:05
Gönderen: MAT_ROCK23
3 Yanıt
851 Gösterim
Son İleti 29 Eylül 2008, 11:20:21
Gönderen: Felex
0 Yanıt
552 Gösterim
Son İleti 26 Ocak 2011, 23:16:13
Gönderen: nullsix
0 Yanıt
623 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2011, 22:18:09
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
262 Gösterim
Son İleti 04 Ekim 2012, 15:19:35
Gönderen: smartmelo

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.