Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 7 cevap var
OkumaGösterim: 3341
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler  (Okunma sayısı 3341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı


 
Hadis No : 3281

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sayet ben bir insanin baska bir insana secde etmesini emredecek olsaydim, kadina, kocasina secde etmesini emrederdim."


Kaynak: Tirmizi, Rada' 10, (1159)


 

Hadis No : 3282

Ravi: Ümmü Seleme

Tanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hangi kadin, kocasi kendisinden razi olarak vefat ederse, cennete girer."


Kaynak: Tirmizi, Rada' 10, (1161)


 

Hadis No : 3283

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim kudret dinde olan Zat-i Zülcelal'e yemin ederim, bir erkek hanimini yataga davet ettiginde kadin imtina edip gelmezse, kocasi ondan razi oluncaya kadar semada olan (melekler) ona gadab ederler."


Kaynak: Buhari, Nikah 86, Bed'ü'l-Halk 6; Müslim, Nikah 120-122 (1436); Ebu Davud, Nikah 41, (2141)


 

Hadis No : 3284

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanim: Bir baska rivayette söyle denmistir: "Erkek, kadinini yatagina çagirir, kadinda gelmeye yanasmaz, erkek öfkelenmis olarak sabahlarsa, melekler sabaha kadar -bir rivayette yataga gelinceye kadar- kadina lanet okurlar."


Kaynak: Buhari, Nikah 86, Bed'ü'l-Halk 6; Müslim, Nikah 120-122 (1436); Ebu Davud, Nikah 41, (2141)


 

Hadis No : 3285

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanim: Bir baska rivayette: "Kadin küskünlükle kocasinin yatagindan ayri olarak sabahlarsa, melekler onu lanetler" denmistir.


Kaynak: Buhari, Nikah 86, Bed'ü'l-Halk 6; Müslim, Nikah 120-122 (1436); Ebu Davud, Nikah 41, (2141)


 

Hadis No : 3286

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanim: Ey Allah'in Resulü! dendi, "hangi kadin daha hayirlidir?" "Kocasi bakinca onu sürura garkeden, emredince itaat eden, nefis ve malinda, kocasinin hosuna gitmeyen seyle ona muhalefet etmeyen kadin!" diye cevap verdi.


Kaynak: Nesai, Nikah 14, (6, 68)


 

Hadis No : 3287

Ravi: Ömer

Tanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Erkege, hanimini ne sebeple dövdügü sorulmaz."


Kaynak: Ebu Davud, Nikah 43, (2147)


 

Hadis No : 3288

Ravi: Ebu Said

Tanim: Safvan Ibnu Muattal (ra)'in hanimi, yaninda Savfan da bulundugu bir anda Resulullah (sav)'a gelerek: "Ey Allah'in Resulü, namaz kildigim zaman kocam beni dövüyor, oruç tuttugum zaman da orucumu bozduruyor, günes doguncaya kadar da sabah namazini kilmiyor!" dedi. Resulullah (sav), haniminin bu söyledikleri hakkinda Safvan'a sordu. Safvan: "Ey Allah'in Resulü! "Namaz kildigim zaman dövüyor" sözüne gelince, o zaman (bir rekatte uzun) bir sure okuyor. Halbuki ben bunu yasakladim" dedi. Resulullah kadina: "Insanlara tek surenin okunmasi yeterlidir" buyurdu. Safvan devam etti: "Oruç tuttugum zaman bozduruyor" sözüne gelince, "Hanimim oruç tutup duruyor. Ben gencim, hep sabredemiyorum" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Bir kadin kocasinin izni olmadan (nafile) oruç tutamaz!" buyurdular. Safvan devamla: "Günes doguncaya kadar sabah namazi kilmadigim sözüne gelince, biz (gece çalisan) bir aileyiz, bunu herkes biliyor. (Sabaha yakin yatinca) günes doguncaya kadar uyanamiyoruz" diye açiklama yapti. Aleyhissalatu vesselam: "Ey Safvan, uyaninca namazini kil!" buyurdular.


Kaynak: Ebu Davud, Savm 74, (2459)


 

Hadis No : 3289

Ravi: Ebu'l-Verd Ibnu Sümame

Tanim: Hz. Ali (ra) Ibnu Agyed'e dedi ki: "Sana kendimden ve Resulullah (sav)'in kizi Fatima (ra)'dan -ki o, babasina, ailesinin en sevgili olani idi- bahsedeyim mi?" "Evet, bahsedin!" dedim. Bunun üzerine: "Fatima (ra) degirmen çevirirdi; elinde yaralar meydana gelirdi. Kirba ile su tasirdi. Bu da boynunda yaralar açti. Evi süpürüyordu. Üstü basi toz-toprak oldu. (Bu siralarda) Resulullah'a bir kisim köleler getirilmisti. Fatima'ya: "Babana kadar gidip bir köle istesen!" dedim. Gitti. Aleyhissalatu vesselamin yaninda bazilarinin konusmakta olduklarini gördü ve döndü. Ertesi gün Resulullah Fatima'ya gelerek: "Kizim ihtiyacin ne idi?" diye sordu. Fatima sükut edip cevap vermedi. Ben araya girip: "Ben anlatayim Ey Allah'in Resulü!" dedim ve açikladim: "Fatima'nin degirmen kullanmaktan elleri yara oldu, kirba ile su tasimaktan da omuzlari incindi. Köleler gelince ben kendisine, size ugramasini, sizden bir hizmetçi istemesini ve böylece biraz rahata kavusmasini söyledim. Bu açiklamam üzerine Resulullah: "Ey Fatima, Allah'tan kork, Allah'a olan farzlarini eda et, ailenin islerini yap. Yatagina girince otuzüç kere sübhanallah, otuzüç kere elhamdülillah, otuzdört kere Allahuekber de. Böylece hepsi yüz yapar. Bu senin için hizmetçiden daha hayirlidir." buyurdular. Fatima (ra): "Allah'dan ve Allah'in Resulünden raziyim" dedi. Resulullah ona hizmetçi vermedi.


Kaynak: Buhari, Fedailu'l-Ashab 9, Humus 6, Nafakat 6, 7, Da'avat 11; Müslim, 80, (2727); Tirmizi, Da'avat 2
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim

  ^^BLuE^^

 • Güzel Üye
 • ****

 • İleti: 313
 • Nerden: Aksaray
 • Rep: +32/-2
 • Cinsiyet: Bay
 • 68 AKSARAY 68
  • MSN Messenger - karanligin_prensi_86@hotmail.com
  • Profili Görüntüle www.maxfrm.com E-Posta
 • Çevrimdışı
Ynt: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2007, 21:07:36 »
emeğine sağlık
Resimdeki gözler benim kendi gözlerim...Lütfen Taklitlerinden sakınınız ve Başka gözlerle karıştırmayınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  PERİ

 • Bayan Administrator
 • *

 • İleti: 4321
 • Rep: +323/-1
 • Cinsiyet: Bayan
 • evli ve çocuklu
  • Profili Görüntüle www.sevdaligul.com
 • Çevrimdışı
Ynt: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2007, 02:28:08 »


emeğine sağlık arkadaşım ama ben bu hasidi ,bilen arkadaşların dikkatine sunmak isterim.bu hadisin açıklamsını yapcak arkadaşlar varsa sevinirim.

Tanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Erkege, hanimini ne sebeple dövdügü sorulmaz."


Kaynak: Ebu Davud, Nikah 43, (2147)


  çoban

 • Özel Üye
 • *

 • İleti: 1494
 • Rep: +89/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • AH MİNEL AŞKİ VE HALATİHİ AHRAKA KALBİ ...........
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
Ynt: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2007, 22:12:11 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


emeğine sağlık arkadaşım ama ben bu hasidi ,bilen arkadaşların dikkatine sunmak isterim.bu hadisin açıklamsını yapcak arkadaşlar varsa sevinirim.

Tanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Erkege, hanimini ne sebeple dövdügü sorulmaz."


Kaynak: Ebu Davud, Nikah 43, (2147)


1- ) Diyanet Vakfı Meali / Nisa 34
Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.


2- ) Süleyman Ateş Meali /Nisa 34
Allah insanları birbirinen üstün kıldığı ve mallarından harcayıp kadınların geçimini sağladıkları için erkekler, kadınlar üzerinde yöneticidirler..Bundan dolayı iyi kadınlar itaatkar olup, Allah’ın kendilerini korumasına karşılık Allah’ın verdiği başarı ile gizliyi korurlar, kocalarına asla ihanet etmezler.. Hırçınlık etmelerinden korktuğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarda onlara sokulmayın, onları dövün.. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhinde başka bir yol aramayın.. Allah yücedir büyüktür..

3- ) Ismail Hakkı Izmirli Meali / Nisa 34…
Allah’ın erkekleri kadınlara muraccah tutmasından, erkeklerin mallarını harcetmelerinden naşı erkekler kadınlar uzerinde aile reisidir.. Saliha olan kadınlar buyurultu kabul edenler Allah’ın koruması ile zevcelerinin gaybubetinde onları koruyanlardır. Onların serkeşliklerinden korkarsanız onlara nasihat edin, onları yataklarda yalnız bırakın, dövün, fakat size itaat ederlerse artık onlara yol aramayın. Çünkü Allah yücedir büyüktür.

4- ) Ahmed Davudoğlu Meali / Nisa 34
Erkekler kadınlar üzerine hakim dururlar. Çünkü bir kere Allah birini diğerine üstün yaratmıştır. Birde erkekler mallarından kadınlarına nafaka verirler. Onun için iyi kadınlar itaatkardırlar..Allah onları kocalarının himayesine vermekle muhafaza buyurduğu cihetle onlarda gaybı muhafaza ederler. Geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince, önce onlara nasihat verin, sonra onları yataklarında yalnız terk edin, yine dinlemezlerse dövün.. Ama size itaat ederlerse kendilerini incitmeye bahane aramayın.. Şüphesiz Allah çok yücedir çok büyüktür..

5- ) Ali Bulaç Meali / Nisa 34
Allah’ın bazısını bazısına üstün kılması ve onların kendi mallarından harcaması nedeni ile erkekler kadınlar üzerinde sorumlu gözeticidir. Saliha kadınlar, gönülden Allah’a itaat edenler, Allah nasıl koruduysa görünmeyeni koruyanlardır. Nusunuzdan korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarda yalnız bırakın.. Bu da yetmezse hafifce vurun. Size itaat ederlerse aleyhlerinde bir yol aramayın, doğrusu Allah yücedir büyüktür..

6- ) Prof.Sadrettin Gümüş-Prof.Yakup Çiçek-Prof.Muhsin Demirci Meali / Nisa 34
Allah’ın insanları birbirinden üstün kılmasından ötürü ve mallarından yaptıkları harcamalardan dolayı erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar.. İyi kadınlar itaat edenler ve Allah'’ın korunmasını emrettiğini kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır.. Itaatsizlik etmelerinden endişelendiğiniz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarda yalnız bırakın, nihayet baş kaldırmaları devam ederse onları dövün.. Eğer size itaat ederlerse artık aleyhlerine yol aramayın.. Şüphesiz Allah yücedir büyüktür..

7- ) Ayntabi Mehmed Efendi Meali / Nisa 34
Erkekler, kadınlar üzerine hakimdirler, ( Ailenin reisidirler ). Buna sebeb, Allah Teala’nın erkekleri, kadınlara üstün kılmasıdır. Onlar mallarından da infak etmektedirler. İyi kadınlar, Allah Teala’ya itaat ve aile haklarına riayet edenlerdir. Hakk celle ve a’la, onların haklarını nasıl koruduysa, onlar da gaybı ( Zevcelerinin haklarını, mallarını, namus ve iffetini ve aile sırlarını muhafaza ederler. Serkeşliklerinden endişe ettiğiniz kadınlara evvela nasihat edin. ( Sonra ) yataklarında yalnız bırakın. ( Yine dinlemezlerse yaralamamak şartı ile ) dövün ! Size itaat ederlerse incitmeye yol aramayın. Allahü Azimü’ş-şan ( zulme rıza göstermekten ) münezzeh ve büyüktür..

8- ) Elmalılı Hamdi Yazır. Meali ./ Nisa 34..
Erkekler kadın uzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini, cihad, imamet, miras gibi işlerde diğerinden üstün yaratmıştır.. Bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar.. İyi kadınlar itaatkar olanlar ve Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardir. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince, önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın, bunlarda fayda vermezse dövün.. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın.. Çünkü Allah çok yücedir çok büyüktür..
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  PERİ

 • Bayan Administrator
 • *

 • İleti: 4321
 • Rep: +323/-1
 • Cinsiyet: Bayan
 • evli ve çocuklu
  • Profili Görüntüle www.sevdaligul.com
 • Çevrimdışı
Ynt: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2007, 22:16:36 »
açıklamalar için sağaol çoban ama dövmek kelimesini cümlenin tamamının içinden çıkarıp kabul eden insanlar var.

erkeğin eşi üzerinde güç kullanmasını doğru bulmuyorum.Allah buna razı olur mu bilmiyorum.çünkü eşinden dayak yiyen bir kadın ancak Allaha sığınır.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Ynt: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2007, 22:23:06 »
Alıntı
1- ) Diyanet Vakfı Meali / Nisa 34
Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.


burdakı dovun kelımesının acıklaması arkadaşlar

14 - Mü’minler için en güzel örnek Hz. Muhammed Aleyhisselamdır. Bu âyet-i kerimeyi en iyi anlayan da şüphesiz ki odur. Kesin olarak biliyoruz ki o ömründe bir defa olsun elini kaldırıp bir kadına vurmamıştır. “Kadınlarını dövenleriniz iyileriniz değildir” buyuran da odur, “İçinizden biri, karısını köle döver gibi dövüp sonra da gece onunla yatabilir mi?” diyerek karı koca ilişkilerinin sevgiye dayanması gerektiğine dikkat çeken de odur. Bilindiği gibi Peygamber Efendimiz Veda Hutbesinde ancak çok can alıcı konulara temas etmiştir. Bu hutbesinde kadınların haklarının gözetilmesini ve bu konuda Allah’tan korkulmasını özellikle vurgulamıştır. Kadının, evlilik sorumluluklarını yerine getirmemek, kocanın haklarını ihlal etmek, onun şahsiyet ve vakarını zedeleyici tavırlar sergilemek veya iffet ve namusunu tehlikeye sürükleyebilecek durumlara meyletmek gibi olumsuz davranışlara girmesi halinde, aile yuvasının devamını sağlamaktan birinci derecede sorumlu olan kocanın, içine düştüğü mecburiyetten dolayı bazı tedbirlere başvurması tabiidir. Bu tedbirler, zaman, mekan ve sosyal şartlara göre farklılık gösterebilir. Âyette son seçenek olarak zikredilen darp meselesi de çok istisnai bir tedbirdir. Böyle bir tedbirin fayda getirmeyeceği, tam tersine zarar getireceği bilinen durumlarda, İslam bilginleri, kesinlikle bu seçeneğe başvurulmaması konusunda ittifak halindedirler

aynı dıyanatten arkadaşlar bu konularda dıkketlı olalım lutfen  (dini konularda )
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2007, 22:24:52 Gönderen: sevdaligul »
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Ynt: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2007, 22:28:56 »
arkadaşlar kaynaga bu adres tende baka bilirsiniz

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

orda acıklama var bu konuda
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim

  ђ๏Ŧєєz

 • Özel Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 6692
 • Nerden: eksi25 - Erzurum
 • Rep: +586/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • MSN Messenger - hofeez@sevdaligul.com
  • Profili Görüntüle E-Posta
 • Çevrimdışı
Ynt: Erkegin Hanimi üzerindeki haklari ile İlgili Hadısler
« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2007, 22:31:27 »
Allah razı olsun abicim. Rabbim hepimizi islamiyet'in emir ve yasaklarına uyan kullarından kılsın...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
819 Gösterim
Son İleti 15 Mayıs 2007, 00:51:59
Gönderen: ђ๏Ŧєєz
3 Yanıt
862 Gösterim
Son İleti 01 Mart 2008, 23:49:09
Gönderen: ђ๏Ŧєєz
0 Yanıt
826 Gösterim
Son İleti 03 Haziran 2008, 13:38:14
Gönderen: orkide
0 Yanıt
529 Gösterim
Son İleti 26 Haziran 2008, 14:37:36
Gönderen: orkide
1 Yanıt
1122 Gösterim
Son İleti 27 Şubat 2009, 13:58:25
Gönderen: senadeniz

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.