Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Çoçuklarımızı Nasıl Terbiye Edelim?
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 721
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Çoçuklarımızı Nasıl Terbiye Edelim?  (Okunma sayısı 721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Çoçuklarımızı Nasıl Terbiye Edelim?
« : 10 Haziran 2007, 22:21:26 »


 
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


 Yüce Rabbimizin biz insanlara sunduğu en önemli nimetlerden biri de hiç şüphesiz çocuklarımızdır. Çocuk-larımızı iyi yetiştirmek, onları eğitmek en önemli görevle-rimiz arasındadır. Çocuk, Allah'ın insanoğluna bir lütfu ve nimeti olduğu için şükrü gerektirir. Çocuk sahibi ol-manın şükrü de, onları hayata iyi hazırlamak, eğitmek ve iyi terbiye etmektir. Çocukları eğitmek ve iyi terbiye et-mek; onlara öncelikle yaratılış gayesini öğretmek, hayat kaynağımız olan kitap ve sünneti tanıtmak, sevdirmek, bu üstün değerlere saygılı bir insan olarak yaşamalarını temin etmektir.
Hiç şüphesiz hayat, insan merkezlidir. Toplumu oluşturan insanların eğitimli ve terbiyeli olması, o toplu-mun huzur ve mutluluğu için son derece önemlidir. Bir toplumu meydana getiren en önemli unsurun çocuklar olduğunu dikkate alırsak, çocukları eğitilmiş ve iyi yetiş-miş bir toplum, hem geçmişiyle iyi bağlantı kurar, hem de huzurlu ve mutlu bir gelecek ortaya koyar. Bir başka açı-dan çocuk; gözümüzün aydınlığı, evimizin neşesi ve dün-ya hayatının süsü/ziyneti ve meyvesidir. Aynı zamanda geleceğimizin teminatıdır. Yüce Rabbimiz, Kehf suresi 46. ayette, çocukları “dünya hayatının süsü” olarak tarif etmiştir. O halde Yüce Allah'ın bize süs olarak sunduğu çocuk nimetini iyi değerlendirmeli, onları iyi yetiştirmeli ve her iki hayatın mutluluğunu onlara telkin etmeliyiz.
Yüce Rabbimiz, Tahrim suresinde; “Ey iman eden-ler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyun; onun yakıtı, insanlar ve taş-lardır...” buyurması üzerine, Hz. Ömer (r.a.) : Pey-gamberimize yönelerek: “Ey Allah'ın Rasülü! Kendimizi Allah ve Rasülünün emirlerine itaat ederek yasak-larından kaçınarak koruyabiliriz. Fakat eşlerimizi ve ço-cuklarımızı cehennem ateşinden nasıl koruyabiliriz?” di-ye sorması üzerine Rasül-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz ce-vaben; “Allah'ın size emrettiklerini, siz de onlara bildirir-siniz. Allah'ın size yasakladıklarını siz de onlara öğretir-siniz. Bu tutumunuz onları koruma olur.” buyurmuşlar-dır. Çocuklara Allah'ın emirleri öğretilirken hiç şüphesiz çok dikkatli davranılması gerekir..
Gözümüzün aydınlığı, evimizin neşesi ve dünya haya-tının meyvesi olan çocuklarımızı nasıl terbiye etmeliyiz? sorusuna en kestirme cevap: “Onların gönüllerine, gö-nül dünyalarına girmekle; orada Allah, Peygamber sev-gisini yerleştirmekle; zamanında onlara ibadetleri sevdir-mekle ve alıştırmakla..”şeklindedir. Peygamber sallalla-hü aleyhi ve sellem Efendimiz'in “Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamaz.” hadis-i şerifini de hiç unutmayalım. Ve yine şunu unut-mayalım ki, Allah Teâlâ, bizleri çocuklarımız sebebiyle de imtihan etmekte ve bunlarla ilgili olarak da bizleri he-saba çekecektir.
Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:
“Çocuklarınızın ve mallarınızın, sizin için bir imtihan olduğunu ve büyük mükâfatın, kesin-likle Allah katında bulunduğunu bilin.”(1)
Çocuklarımızı terbiye ederken, onların çevre ile il-gili ilişkilerini de mutlaka sıkı sıkıya kontrol ve takip etmeliyiz. Yetim; sadece ana-babası ölmüş olan değil, kendisiyle ilgilenilmeyen, eğitimi ihmal edilen çocuk da yetim gibidir. Bu sebeple, geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı ihmal etmeyelim. Onların gelecek-lerini tehlikeye sokacak her türlü zararlı ilişkilerden ve alışkanlıklardan koruyalım. Canımızın bir parçası olan çocuklarımızın, bizim en değerli varlıklarımız ol-duklarını unutmayalım. Bugünün çocukları, yarını-mızın büyükleri ve geleceğimizin de mirasçılarıdır. Dolayısıyla, onların bedenen, zihnen ve ruhen olgun-laşması için, onlar için gerekli her türlü ortamı hazırla-mak, anne-babalar olmak bizim en aslî görevimizdir.
Şunu da son olarak hatırlatmak gerekir ki, çocuk-larımıza vereceğimiz eğitimin başında bizim örnek hareket ve davranışlarımızdır. Bunun için önce ken-dimizi eğitmeli ve örnek hareketlerimizle her zaman onlara rehberlik etmeliyiz.

1- 8 Enfal, 28
 

M.Ali Karahasanoğlu 

alıntı
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
1414 Gösterim
Son İleti 26 Aralık 2008, 15:25:12
Gönderen: yasemin_
1 Yanıt
945 Gösterim
Son İleti 20 Kasım 2008, 01:12:22
Gönderen: orkide
0 Yanıt
319 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2013, 11:59:25
Gönderen: yasamgizem
0 Yanıt
355 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2014, 20:07:16
Gönderen: halukgta
0 Yanıt
166 Gösterim
Son İleti 04 Eylül 2014, 10:50:48
Gönderen: ultiox

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.