Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? (Gerçekten çok güzel genel kültür bilgilerini kapsıyor)
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 2 cevap var
OkumaGösterim: 1495
Google Özel Arama

Gönderen Konu: BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? (Gerçekten çok güzel genel kültür bilgilerini kapsıyor)  (Okunma sayısı 1495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  ђ๏Ŧєєz

 • Özel Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 6692
 • Nerden: eksi25 - Erzurum
 • Rep: +586/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • MSN Messenger - hofeez@sevdaligul.com
  • Profili Görüntüle E-Posta
 • Çevrimdışı


 
Bunları Biliyormusunuz ?RJ Reynolds'ın Winston-Salem kentindeki merkezi yıllarca 22 katlı taş bir binaydı. Bina 1929'da tamamlandığında mimari açıdan öylesine değer kazanmıştı ki bu tasarımı New York'a taşımaya ve daha büyük ölçekte uygulamaya karar verdiler. Sonuç mu? Empire State Building elbette!


Amerika da kadınların %25 i sigara içiyor. Hamile kadınlarda bu oran %20 ye düşüyor. Latin kökenli anne adaylarında sigara içme oranı %8


İskoçya da ismen tanınan yaklaşık 100 adet Scotch Whisky markası var. Pek çoğu ihraç edilmiyor, sadece iç piyasada ve özel kulüplerde satışa sunuluyor.


Şarabın 12 şişelik kasalara konmasının bir sebebi var. Bu sayı bir yetişkinin bir seferde taşıyabileceği en fazla ağırlık.


İngiliz hanımlar haftada en az bir kere şarap, viski ya da martini içiyor.


Mumm Cordon Rouge şampanyası ilk olarak Fransız Sarayı için kralların şampanyası olarak 1827 de üretilmeye başlanmış.


Şarabın içine bitki aroması karıştıran ilk kişi Hipotrat. Girit şarabına çiçek koyması belki de Martini ye ilk adım..


Royal Salute 21 Years Old 1953 yılında II. Elizabeth in tahta çıkma töreni için özel olarak yaratılmış.


Viski hakkında en eski resmi belge 1494 tarihli.


Bir İskoç viskisi piyasaya sürülmeden önce 3 yıl dinlenmek zorunda.


Türkiye de ilk yerli bira üretimi 1893 yılında Bomonti kardeşler tarafından gerçekleştirilmiş .


Ortaçağ da birçok papa ve kralın özel doktoru olarak görev yapmış ünlü tıp bilgini Arnald Von Villanova ayda bir iyice sarhoş olmayı önermiş ve sarhoşluk sonrası derin uykuda ter atan vücudun yeniden zindelik kazanacağını iddia etmişti..


Antik Yunan Uygarlığının büyük doktoru Galen, İmparator Marcus Aurelius un kolerasını şarap ve biber ile tedavi etmişti.


Votka ya vergi ilk olarak bin yıl önce, yani 10. yüzyılda konmuş.


Konyak çok hassas bir içki. O kadar ki, kokusu bozulmasın diye fıçıların dışına numara yazılırken boya kullanılmıyor, ancak tebeşirle yazılıyor.


Yazarların özellikle kahveye pek düşkün oldukları söylenir. Edebiyat eleştirmenlerinin dediğine göre ünlü yazar Honore de Balzac Comedie Humaine adlı eserini yazarken tam 50 bin fincan koyu kahve içmiş.


Piponun hakkını vererek içmek için en az yedi pipo gerek. Neden mi? Çünkü günboyu içilen bir piponun en az bir hafta dinlenmesi gerekiyor. Bu sürede tütünün suyunu emen pipo kuruyor.


Doğal renkli viskilerin ilki, 1923 yılında üretime başlayan Cutty Sark, Ünlü viski adını İskoçya da yapılan en hızlı yelkenliden alıyor.


Hititler ölen krallarını şarapla yıkarlarmış. İnanca göre kral, yıkandığı şarap ölçüsünde Tanrı ya yaklaşırmış.


Eğer votkanın bir 20. yüzyıl içkisi olduğunu zannediyorsanı z yanılıyorsunuz. Her ne kadar Ruslar, Polonyalılar ve İskandinavlar votkanın kendi icatları olduğunu iddia ediyorlarsa da votka ismi, Rusça da su anlamına gelen voda kelimesinden üretilmiş.


Bundan bin yıl önce bugünkü Etiyopya da Bunk adı verilen yeşil kahve çekirdeklerinden elde edilen bir içki içiliyordu.


Kuzey Yarıkürede şarap bölgeleri genellikle 30. ve 50. enlemler arasında yer alıyor.


Avustralyada asma bağları ilk kez, 1788 de ilk İngiliz göçmenlerinin gelişinden birkaç gün sonra, ekilmeye başlamış.


Armagnac bölgesi brandy üretimi ile ünlüdür. Bununla ilgili ilk yazılı belge 1411 yılına ait. Yani konyağın adının geçmesinden yaklaşık 200 yıl önce...


Biranın sanayi kolu olarak gelişmeye başlaması 1876 yılında Amerika da Bud Weiser markasıyla gerçekleşti.


Konyak ve Armagnac dahil bütün keskin kokulu içkiler aslında renksiz olarak damıtılıyor. Gördüğümüz renkleri dinlendirildikleri ahşap fıçılara borçlular.


Meyveli brandy fiyatlarının yüksek olması tesadüf değil. Bir örnek vermek gerekirse, beş kilo ağaç çileğinden sadece bir şişe brandy üretilebiliyor.


Martini uzmanları, çalkalanması halinde martininin bozulacağını, bu yüzden karıştırılması gerektiğini söylüyorlar. Hatta saflığını bozmamak için içine zeytin bile konmaması gerektiğini savunuyorlar.


Vermut özen isteyen bir içki... Vermut şişesi yarı dolu olarak bir hafta bile kalsa, bayat sayılıyor.


Efsanelere göre çay bitkisi 4700 sene önce tesadüfen keşfedilmiş. Çin İmparatoru için kaynatılan suya birkaç kuru yaprak düşünce dünya çayla tanışmış.


Pipo tarih boyunca dinsel ayinlerin ayrılmaz bir bölümüydü. Kızılderililer pipoyu Büyük Ruhun bir parçası olarak kabul ediyorlardı ve pipo içenin Büyük Ruh ile ilişki kurabileceğine inanıyorlardı.


Sigaranın ilaç olarak kabul edildiği dönemler olmuştu tarihte. 16. yüzyılda Fransanın Portekizdeki büyükelçisi Jean Nicot de Villemain, sigarayı ilaç gibi Kral II. François ve eşi Caterina de Mediciye sunmuş.


İlk sigara makinesi 1878 yılında yapıldı. Bu makine saatte 3 bin 600 sigara üretiyordu.


1637de Vali Wilhelm Kieft, Nieuw Amsterdam kentindeki dükkanların dörtte birinin bar olduğunu ortaya çıkardı. Bu kent daha sonra New York adını alan büyük şehirdi.


Sigara içen ilk ünlü Adam Casonavaydı.


Elizabeth dönemi İngilteresinde biraya ilginç isimler verilmişti. deli köpek, melek yemeği, ejderha sütü...


Amerikalıların bir senede içtiği sigaralar uc uca eklense, dünyayı 21 kez sarar.


1640da Papa Urbano VIIIin emriyle İspanya da papazların puro içmesi yasaklanmıştı.


Tütünlarda burundan çekilirmiş. Hatta Amerikan kızılderilileri bu işe uygun çatal uçlu bir pipo geliştirmişler. Bu piponun adı tubak olarak yerleşmiş.


Şarabın besleyici değerinin üzerinde duranlar pek de haksız sayılmazlar. 1 litre şarap ortalama 650 kalori sağlıyor. Bu da yaklaşık olarak 900 gram süt, 370 gram ekmek, 385 gram et ya da 5 yumurtanın verdiği kaloriye eşdeğer...


Votka ve domates suyu karışımı olan ve dünyanın dört bir köşesinde barmenlerin ustalıkla hazırladıkları, Bloody Mary kokteyli adını, 1553-1558 yılları arasında protestanlara zulüm eden İngiltere Kraliçesi I. Maryden alıyor.


Amerikada her 17 sigara içicisine karşı 4 pipo içicisi, 3 puro içicisi, 3 tütün çiğneyicisi ve 1 enfiye çekicisi var.


Yazar kasa ilk kez 1879 da Amerika da bir bar sahibi tarafından bulundu. James J. Ritty, dükkanında çalışanların kardan kaçırmalarına karşı bu aleti geliştirmişti.


19. yüzyıla kadar Sibiryada çay blokları para olarak kullanılırdı.


1850ye kadar bira şişelerde satılmazdı. O zamana dek bira almak isteyenler mahalledeki bara özellikle bira için yapılmış bir kova veya kavanozla gider, onu doldururlardı .


Robinson Crusoenun yazarı ünlü İngiliz romancısı Daniel Defoe, yazarlığa başlamadan önce hayatını kazanmak için bir süre şarap satıcılığı yapmış.


Sağlıklı insanın karaciğeri her gün bir litre şaraptaki alkolü hiç yorulmadan parçalayabilecek güce sahip.


Milattan önce 1250 yıllarında eski Mısırlılar öyle çok şarap içmeye başlamışlar ki, Ramses II önlem almak zorunda kalmış.


Amerikada her 17 sigara kullanana karşı, 4 pipo içer, 3 puro kullanan, 3 tütün çiğneyen ve 1 enfiye çeken var.


Uzmanlara göre votkayı yaşlandırmanın hiçbir anlamı yok. İyi bir votka için önemli olan süzme süreci...


ŞampanyayıDon Perginon un keşfettiğini biliyoruz. Mantarı tıpa olarak ilk kullananın da bu ünlü Benedikten papazı olduğunu biliyor muydunuz?


Eski Türk inançlarına göre Göktanrı şarabı takdis etmişti. Bağın, şarabın bulunduğu yere kötü ruhlar girmezdi.


Eski Romada kokteyl yapımında Shaker kullanılıyordu. Adı ise karıştırmaktan gelen Mixtarius idi.


Eski Mısır Firavun mezarlarında mumyaların yanına birer kase dolusu bira koyulurmuş.


Amerikada en çok içilen kokteyl Martini, ardından Whisky Sour, Bloody Mary, Manhattan, Collins türleri, Screwdriver, Old-fashioned ve cin-tonik geliyor.


1347de Avrupayı Kara Humma salgını kasıp kavurmuştu. Bu salgından kurtulmak için pek çok çareye başvurdu insanlar. En çok tutulan korunma yöntemlerinden biri, tütün içmekti. Hollandada salgın-karşıtı pipolar üretildi. Çıkan duman virüs taşıyan sinekleri uzak tutuyordu ve insanlar böylece korunuyorlardı . Diğer bir yöntem ise yeni yapılmış çeliği, şarapta soğuttuktan sonra, bu şarabı içmekti.


Courvoisier Şatosunda bulunan en eski tarihli Konyak 1825 ürünü.


Eski Romada içkiler içilmeden önce karla soğutuluyordu.


Ünlü yazar Charles Dickens zamanının gözde cin tutkunlarındandı . Mahzeninde cin depolardı.


Markalı ilk sigara İngiltere de 1859 da Tatlı Üçler adıyla üretildi.


Yapraklarında yoğun miktarda flüor ve tanen içeren çay, diş çürüklerine karşı en etkili bitki. XVI. Lui nin özel doktoru, kralın dişi ağrıdığında ona çay veriyordu.


Alttan itilerek açılan ilk sigara paketleri, 1952 Ağustosunda Güney Amerikadaki Rothmans tesislerinde üretildi. Jelatin ambalajlı ilk sigara paketlerinde ise, 1931 yılında Craven A firmasınca piyasaya sunuldu.


Kanuni Sultan Süleyman, halkın anlayacağı dilde, sosyal içerikli, tarih konularını işleyen ya da edebi değeri olan kitaplar yazdırıp, bunları kahvehanelerde okuturdu. Böylece, kahvehaneler kıraathane adını almıştı.


Ünlü klasik kokteyllerden Manhattanın ilk yazılı tarifi 1882 yılına ait. Bu ünlü kokteylin tarifini ilk kez, barmen Harry Johnson Barmenin El Kitabı adlı kitabında yazmış.


Coca-Cola dünyanın en çok taklit edilen markalarından biri. Coca-Cola avukatları 1916 yılında 153 taklit isim saptamışlar. O dönemlerdeki Coca-Cola avukatı Harold Hirsch 1926ya kadar ismi veya logoyu taklit ettiği gerekçesiyle 7 binden fazla firmanın ticari yaşamına mahkeme kararıyla son vermiş. Bu haftada ortalama bir firma demek.


Eski çağlarda Myndus, bugünkü Gümüşlük (Bodrum), içki tüketimiyle ünlüydü. Antik kaynaklarda kent Tuzlu İçen Sarhoşlar olarak tanınıyor. Çünkü, bu kentte şarap, deniz suyuyla karıştırılarak içiliyordu.


İlk pipo fabrikaları 1625de Büyük Britanya ve Hollanda da ilk imalathane ise, yine 15. yüzyılda İngilterede.


Kral 16. Louis konuklarına kulpsuz, yarım küre şeklindeki fincanlarla kahve ikram ettirirmiş. Söylentiye göre, bu fincanlar Kraliçe Marie Antoinettein göğüsleri örnek alınarak hazırlanmış.


Bazı bira markaları Amerikan pazarına girmekte isimleri yüzünden zorlanıyor. Bunlardan biri de Forbidden Fruit, yani Yasak Meyve. Biranın etiketinde Ademle Havvanın temsili resmi bulunuyor. Tutucu Amerikalılar ahlak değerlerine karşı bulduklarından, bu markayı reddetmişler. Bir başka marka da Guillotine, yani Giyotin. Amerikan gümrük memurları bu ismi elektrikli sandalyeyi çağrıştırıyor diye kabul etmemiş.


Tarihte ilk nargileler, Hindistanda narçil adı verilen bir cins büyük hindistancevizi oyularak hazırlanırdı.


Çok eskiden, Antikçağda, Vezüv Yanardağı nın patlamasıyla yok olan Pompei kentinin kalıntılarında 118 bara rastlandı.


Tarihçi Herodot, Pers Savaşlarını anlatırken, Perslerin bir konuyu iki ayrı zamanda düşündüklerini anlatır: Ayıkken ve iyi bir içki içtikten sonra.


İngilterede, eski Sakson soyluları önemli bir toplantı yapmadan önce ortada büyük bir taş kadehte bira dolaştırırlarmış.


Dünyanın en efsanevi kahvesi Jamaika Blue Mountain. Bu kahve tesadüf eseri ortaya çıkmış. 1730da İngilizler Jamaikada kahve plantasyonları kurmuş. Ovalardaki kahve bahçelerini su basınca da, kahveler yüksek dağ yamaçlarına ekilmek zorunda kalmış. Burada ekilen kahvenin tadı bir başka güzellikte olmuştu.


Kleopatra, Sezar için, Yukarı Nilin dördüncü çağlayanı yakınlarındaki Mereo bölgesinden gelen Mereotik şarabını seçmişti.


Şarap içerken yanında yenmeyecek bir çerez var. Yerfıstığı, Çünkü yerfıstığı şarabın aromasını bozuyor.


Eski zamanların favori oyunu, eldeki kadehlerden duvara asılmış kaplara fırlatılan şaraplarla yarışmak.


Kimyacılar, kahve kokusunda 500 kadar birbirinden farklı madde saptamışlar.


Zippo adı 1932de bulundu. 30lu yılların yeniliklerinden olan Zipper fermuarlarından esinlenerek konan bu ad Ticaret Ruhu anlamına geliyordu.


Şarap şişesinin altındaki bombenin amacı şişenin yapısını güçlendirmek ve şaraptaki tortuları toplamak.


Gemileri suya indirirken kullanılan şampanya, aslında insan kanını temsil ediyor. Eskiden Vikingler ve bazı güney denizi kabileleri gemileri suya indirirken insanları kurban ederlermiş. Bu kurbanların ruhlarının gemiyi koruyacağına inanılırmış. Zamanla kan şarapla yer değiştirilmiş, günümüzde ise şampanya bu işlevi görüyor.


Ülkemizde 1931de yapımına başlanan kanyağa konyak adı verilmek istenmişti. Fransızlar bunu dava konusu yapınca, durum Atatürk e bildirilmiş. Atatürk, bu içkiye, kanı yakar derecede özelliğe sahip olması nedeniyle, Kanyak (kan-yak) adını vermişti.


İlk fıçının tarihçesini biliyor muydunuz? Romalı tarihçi ihtiyar Plinynin kitaplarında, M.S. 1 yüzyılda da Alplerde yaşayan şarap yapımcılarının ürettikleri şarabı, tahta fıçılara nasıl doldurdukları nı anlatılır. Almanyada Ortaçağdan itibaren yekpare ahşap fıçılarının yapımına başlandı. O yıllarda yapılan fıçılardan birinin bir milyon galon alabilecek hacme sahip olduğu rivayet edilir.


Osmanlı Sarayında kahvenin önemli bir yeri vardı. Öyle ki sarayda kahveci başılık bir makam vardı.


En ünlü kokteyllerden Martiniyi ilk kez 1862de San Franciscoda Profesör lakaplı Jerry Thomas adlı barmen, Martinez adlı müşterisi için hazırladı.


1860larda Amerika Birleşik Devletlerinde Federal Hükümet viski üreten kuruluşları vergiye bağlama planını yürürlüğe soktu. 1866da Jack Daniel Distillery Amerikanın ilk kayıtlı damıtım tesisi olarak belgelendi.


Anadoluda günümüzden 4000 yıl önce kadınların, kendi işlerini kurarak ticari faaliyette bulundukları ve ticari hayatta etkin bir role sahip oldukları ortaya çıktı. Arkeolojik kazılarda bulunan çivi yazılı tabletlerden edinilen bilgilere göre, 100e yakın kadının ticari faaliyette bulundukları belirlendi. Bu kişilerin bir bölümünün bira ve şarap üretimi konusunda etkinlik gösterdiği belirtildi.


Ünlü viski Cutty Sarkın adını veren Cutty Sark gemisi 1887 yılında 69 günde Avustrulyadan İngiltereye gelmişti. Bu gemi döneminin en hızlı ve güvenilir yelkenlisi olarak tanınıyor.


Amerikanın ünlü içki yasağı döneminde, zenginler içki içebilmek için Havanaya giderken, usta barmenler de onları yalnız bırakmamış. Böylece Havana bir barlar cenneti olmuş. Barmenler burada
Cantineros Club diye bir dernek kurmuşlar. Ve söylenir ki, bir cantinero en az 100 kokteyli ezbere bilirmiş.

  PERİ

 • Bayan Administrator
 • *

 • İleti: 4321
 • Rep: +323/-1
 • Cinsiyet: Bayan
 • evli ve çocuklu
  • Profili Görüntüle www.sevdaligul.com
 • Çevrimdışı
"Amerika da kadınların %25 i sigara içiyor"

amerikayamı gitsem acaba Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  alemkız_tğç

 • Süper Üye
 • ***

 • İleti: 240
 • Nerden: sivas
 • Rep: +3/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • hAsreT rüzGarLarı
  • Profili Görüntüle
 • Çevrimdışı
O  KADARDA  DEİL  BENCE  DAHA  ÇOK  İÇEN  VARDIR
HaSreT rüzGarLarı çQk ERkEN esTi,,,AyRıLdıK seVgiLim dQymaDıM SaNa


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
1226 Gösterim
Son İleti 29 Haziran 2007, 22:58:39
Gönderen: ђ๏Ŧєєz
1 Yanıt
1034 Gösterim
Son İleti 31 Temmuz 2007, 10:57:11
Gönderen: PATRON
0 Yanıt
4499 Gösterim
Son İleti 09 Mart 2008, 00:26:08
Gönderen: ђ๏Ŧєєz
1 Yanıt
801 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2009, 02:13:47
Gönderen: PERİ
0 Yanıt
141 Gösterim
Son İleti 12 Haziran 2016, 18:09:29
Gönderen: haarp1009

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.