Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: Atatürk Hakkında Bazı İlginç Bilgiler
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 7210
Google Özel Arama

Gönderen Konu: Atatürk Hakkında Bazı İlginç Bilgiler  (Okunma sayısı 7210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  sevdaligul

 • Administrator
 • *

 • İleti: 13121
 • Nerden: Konya
 • Rep: +6511/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • GüLe SeVDaLı Bir GeNç
  • MSN Messenger - sevdaligul@gmail.com
  • Profili Görüntüle GüLe SeVDaLı BiR GeNçLiK
 • Çevrimdışı
Atatürk Hakkında Bazı İlginç Bilgiler
« : 06 Mayıs 2012, 10:56:48 »


 
Atatürk 10 Kasım'da Ölmemiş Ve Bunun Gibi Bir Sürü İlginç Bilgi
’ata, 10 Kasım’da Ölmedi!’
mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Yıl Şoförlüğünü Yapan Seyfettin Yağız, Yakın Tarihi Sarsacak Anılarla Ortaya Çıktı. ’atatürk İnönü’yi Hiç Sevmezdi’ Diyen Yağız, Yaşadıklarını, Gördüklerini Anlattı!


atatürk’ün Şoförü Seyfettin Yağız İle Dünden Bugüne Tercüman Gazetesi Muhabiri Nide Eryılmaz Konuştu:

uşaklığı Öğretemedim : Savarona Yatında Ürdün Kralı Abdullah’ın Üstüne Kahve Döken Benim. Kral, "yazık, Etrafınızda Terbiyeli Kimse Kalmamış" Deyince, Ata’nın Cevabı Şu Oldu: Ben Bu Milleti Her Şeye Alıştırdım Ama Uşaklığa Alıştıramadım.


atatürk 10 Kasım’da Ölmedi: Gazi Yatağa Düşünce İnönü’ye, "paşam Atatürk Çok Hasta Gel" Diye Dört Defa Haber Yolladım. Gelmedi. "geleyim De Beni Öldürsün Değil Mi" Dedi. Atatürk 10 Kasım’da Ölmedi. İnönü Gizledi. Şimdi Bana "tarihi Şaırtıyorsun" Derler. Ama Doğru.


ismet Paşa’yı Hiç Sevmezdi: Atatürk’ün En Çok Sevdiği İnsanlar Celal Bayar Ve Mareşal Fevzi Çakmak’tı. Hiç Sevmediği Kimse İse İsmet Paşa İdi. İnönü İle Aralarının Açılmasının Üç Sebebi Vardır. Biri İzmir Suikasti, İkincisi Serbest Fırka Olayı. Üçüncüsü Nuri Conker.


izmir Suikastı Ve Karabekir: Kazım Karabekir’in Suikasttan Haberi Yoktu. Ziya Hurşit Issız Bir Yerde Bombayı Atacaktı. Vali Kazım Paşa (dirik) İstihbarat Almış. "gelmeyin Paşam" Diye Telgraf Çekti. Bunun Üzerine Atatürk "sür Kocaoğlan" Dedi. Tam Gaz İzmir’e Girdik.


4 Bin Askerle Roma’ya Girerim: Mussolini Bizden İzmir’i İstiyordu. Rodos’a 40 Bin Asker Yığmıştı. İtalyan Sefiri Povli Çankaya’ya Geldi. Atatürk Sefire, "söyle O Koca Herife; O 40 Bin Askerle İzmir’i Alamaz Ama Ben 4 Bin Mehmetcikle Roma’ya Girerim" Diye Cevap Verdi.


kadının Üstü Aranmaz: 35 Yaşlarında Bir Kadın Geldi. Ben Üstünü Aramaya Kalkınca Atatürk Kızdı. "kadın Aranmaz" Dedi. Kadın Kulağına Bir Şey Söyleyip Gittikten Sonra İsmet Paşa’yı Çağırttı. "o Kambur Kemal’e Söyle (inönü’nün Abisi) Aklını Başını Toplasın. İzmir’e Gider Kamburunu Düzeltirim" Dedi.


atatürk’ün Şoförü Olduğu Belirtilen Ve Kendisiyle Yüzlerce Defa Röportaj Yapılan Seyfettin İle Birde Ben Konuştum. Konuşmamız Dede-torun Havası İçinde Geçti. Sanki Röportaj Yapmadık, Eskileri Birazdertleştik. Atatürk’ün Şoförü Seyfettin Bey Bugün 100 Yaşında. Anlattıkları Atatürk İle İlgili Gizli Kalmış Tüm Bilgileri Ortaya Seriyor. Atatürk’ün İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü İle Yaşamı Boyunca Aralarının Açık Olduğunu Ve Bunun Nedenlerini Açıklıyor. Bilinen Bir Çok Tarihi Gerçeklerin Küçük Farklılar Taşıdığını Anlatıyor. Ancak Bu Anlatım O Olayın Bilinen Seyrini Değiştiriyor. Seyfettin Bey Atatürk’ün 10 Kasım’dan Önce Öldüğünü Bunu İsmet İnönü’nün Sakladığını Öne Sürüyor. Atatürk’ün İtalyan Elçisine Verdiği Cevap İse Oldukça İlginç.

kimi Zaman, Atatürk Bir Şoför Amir İlişkisini De Geçerek Dost Masaları Kurduklarını Söyleyen Seyfettin Yağız ’ın En İlginç Anektodu İse "ben Bu Millete Uşaklık Yapmayı Öğretemedim" Sözüyle İlgili. İşte Seyfettin Beyin Anlatımıyla O Meşhur Olay. "ürdün Kralı Abdullah İle Sayonora Yatındayız. Kahveyi Götürmesi İçin Garson Aradık Bulamadık. Ben Kahveyi Götürmek İçin Atatürk’ten İzin Aldım. Kahveyi Götürürken Ayağım Takıldı. Kahveyle Beraber Kralın Üstün Düştüm. Bana Tek Kelime Birşey Demedi.
sonra Arapça, ’yazık! Atatürk’ün Etrafında Terbiyeli Kimse Kalmadı’ Demiş. Bunun Üzerine Atatürk, ’ben Türk Milletine Her Şeyi Alıştırdım Ama Uşaklığa Alıştıramadım’ Dedi."

4 Bin Askerle Roma’ya Girerim Elbette, Seyfettin Beyin Atatürk’ün Şoförü Olduğu Gerçeğini Kabul Edersek Bugünlerde 100 Yaşında.

o Nedenle Anlattığı Bir Çok Olayın Doğruluğu Tartışılır. Ancak Bu Yaştaki Bir Kişinin Bu Kadar Olayı Hatırlayabilmesi Oldukça İlginç. Ve Hayal Dünyasını Bu Kadar Çalıştırabilmesi İse İmkansız.

seyfettin Bey İtalyan Sefiri İle Atatürk Arasında İtalyanca Tercümanlık Da Yapmış. Konuşmaların Bir Kısmını Mükemmel Bir İtalyanca İle Anlattı. "mussoloni Bütün Dünyaya Meydan Okuyordu. Rodos Adasına 40 Bin Asker Yığmış. İzmir’i İstiyor Bizden. İtalyan Sefiri Povli Atatürk’ün Yanına Geldi. Atatürk Gece Adamıydı.

ben Onunla Sabaha Kadar Beraberdim. Bana ’sor Bakalım Niye Geldi?’ Dedi. O Da ’eğer 4 Ay İçinde İzmir’i Bize Vermezsen, Zorla Alacağız’ Diye Cevap Verdi. Atatürk, ’ben Yarın Cevap Vereceğim’ Dedi. Ben İtalyan Sefirine, ’yarın Sabah 9’da Gel. Atatürk Cevabını O Zaman Verecek’ Dedim.

ayakkabısını Giydiren Ben, Çorabını Giydiren Ben. Yemeğini Yapan Ben. İtalyan Sefiri Ertesi Gün Sabah 9’u Çeyrek Geçe Geldi. Atatürk İşaret Parmağını Kaldırarak İtalyan Sefirine ’söyle O Koca Herife, O 40 Bin Askerle İzmir’i Alamaz Ama Ben 4 Bin Mehmetcikle Roma’ya Girerim.’ Bir Gecede İskenderun’u Tak Diye Aldık. Bak Şimdi Kıbrıs’ı Alamıyoruz. “

anlattıklarıyla Beni Hayrete Düşüren Seyfettin Yağız’ın Bundan Sonra Okuyacağınız Anıları Dudak Uçuklatacak Cinsten. Bu Yüzden Noktasına Virgülüne Dokunmadan Tarihçilerin Bilgisine Sunuyorum.

izmir Suikastının İç Yüzü.....

"bunlar O Vakit Kazım Karabekir’in Evinde Toplanıyorlar. Başlarında Ziya Hurşit Var. Kazım Karabekir’in Atatürk’e Suikast Yapıldığından Haberi Yok. Onun İçin Evini Açıyor. İstiklal Mahkemesi Başkanı Ve Onun Yaveri Ali Kılıç, Hüsnü Bey, Avni Bey, Nüri Bey. Bunlar İtiraf Etti. Kazım Karabekir ’in Evinde Toplandık Dediler. Atatürk İle Kazım Karabekir ’i Düşman Etmek İçin. Atatürk Bunun Üzerine Karabekir’i Moda ’da Bir Eve Hapsetti. İdam Ettirmedi. Kazım Bey Orada Sürekli Kitap Yazdı." Paşam Paşam

"marif Vekili (milli Eğitim Bakanı) Necati Bey Vardı. Atatürk Onu Çok Severdi. Necati Bey Ölünce İsmet Paşa, Atatürk’e Danışmadan Adnan Kotan’ı Maarif Vekili Yaptı. Birgün Dolmabahçe Sarayı’ndayız. İri Yarı Şişman Bir Adam Elinde Tavuk, Oturuyor. Atatürk Dedi Ki, ’git Bak Bakalım Bu Adam Kim?’ Bende Adamın Yanına Gidip, ’beyefendi Siz Kimsiniz’ Diye Sordum. Beni Azarladı. Bak Dedim Beni Azarlama. O Zaman Onu Masaya Çağırdılar. Atatürk Ona, ’marif Vekili Olmak İçin Ne Lazım’ Diye Sordu. Adnan Bey De, ’efendim Talebeler Olmaz Ama.....’ Atatürk Ona İmza Attırdı. Onu Meclise Sokmadı. İsmet Paşa Geceleyin Geldiğinde Şövalye Kılıcıyla, ’paşam Paşam Ben Başvekil Olmak İstiyorum’ Dedi. Atatürk De Onu Halef Yaptı. Celal Bayar’ı Da Selef Yaptı.


paşam Atatürk Hasta "atatürk Hastalanıp Yatağa Düştüğünde İsmet Paşa ’ya Haber Verdim. ’paşam Atatürk Çok Hasta Gel.’ Gelmedi, ’geleyim De Beni Öldürsün Değil Mi?’ Dedi. Araları Maarif Vekili Adnan Kotan Yüzünden Bozuktu. Bir De Son Zamanlarda İsmet Paşa, Atatürk’e Karşı Tavır Aldı. Şapkasını Çıkarmamaya Başladı. Karşısında Ayak Ayak Üstüne Attı. 4 Defa Çağırdım Gelmedi.

bir De Serbet Fırka Vardı. Bu Olaydan Sonra Tamamen Araları Açıldı." Kadının Üstü Aranmaz "atatürk En Çok Kuru Fasulyeyi Ve Nohutu Severdi. Et Yemezdi. Sakız Leblebisiyle Rakı İçerdi. Yenice Sigarası İçerdi. Bana Da Kocaoğlan Derdi. Birgün ’kocaoğlan Ben Ölürsem Bu Memleket Felakete Gider. Bu Sağır (ismet Paşa’ya Sağır Derdi) Memleketi Yok Edecek’ Dedi. Birgün Karşılıklı Rakı İçiyoruz. Bir Kadın Geldi 35 Yaşlarında. Ben Üstünü Aramaya Kalktım Atatürk Kızdı, ’kadın Aranmaz’ Dedi. Kadın Atatürk’ün Kulağına Birşey Söyledi Ve Gitti. O Gittikten Sonra Atatürk, ’o Sağırı Bul, Hemen Yanıma Gelsin.’ İsmet Paşa Geldi. ’izmir’de Bir Kambur Kemal Varmış. (kambur Kemal De İsmet Paşa’nın Abisi.)söyle O Kambur Kemal’e Aklını Başına Toplasın. Gider O Kamburunu Düzeltirim’ Diye Konuştu Atatürk.î

taşı Toprağı Altın Memleket

"birine Kızdığı Vakit Katiyyen Yüzüne Vurmazdı. Birgün İngiltere Kralı Edward Geldi. Dolmabahçe Sarayı’ndan İçeri Girerken Ayağı Kaydı Düştü. Benden Mendil İstedi. Atatürk Bana, "söyle O Krala Burası Türkiye. Taşı Toprağı Altın Gibi Tertemizdir . Mendil İstemez" Dedi.

inönü’yü Sevmemesi İçin 3 Neden

"atatürk’ün En Çok Sevdiği İnsan Celal Bayar Ve Mareşal Fevzi Çakmak ’dı. Hiç Sevmediği Kimse İse İsmet Paşa İdi. İsmet Paşa İle Aralarının Bozuk Olmasının Sebebi, Üç Şeye Dayanıyor. Birincisi İzmir Suikastı, İkincisi Serbest Fırka. Üçüncüsü Nuri Conker.î İzmir Suikastını Düzenleyen Kimdi?


"kazım Karabekir ’in Suikastten Haberi Yoktu. Ziya Hurşit, Avni Bey, Nuri Bey, Sait Bey Ve Rüştü Bey. Biz İzmir’e Giderken Güzergah Belli. Isısız Bir Yerde Bombayı Atacaklar Ve Atatürk’ü Öldürecekler. Fakat İzmir Valisi Kazım Paşa Haber Alıyor Ve Atatürk’e Telgraf Çekiyor. Biz De Atatürk İle İzmir’e Doğru Hareket Ediyoruz. Telgraf Geldi ’paşam İzmir’e Gelmeyin.’ Bunun Üzerine Atatürk, ’sür Kocaoğlan İzmir’e’ Dedi. Tam Gaz İzmir’e Girdik.î Ata ’nın Ölümünü Gizledi "onu Çok Özlüyorum. O Olsaydı Ben Buralarda Olur Muydum? Atatürk 10 Kasım’da Ölmedi. Söylersem Tarihi Şaşırtıyorsun Diyorlar. Atatürk Öldükten Sonra Beni Dolmabahçe’ye Kapattılar. Dışarı Çıkmamı İstemediler."

tercüman Gazetesi

alıntı
Aklımdaki sensin
Fikrimdeki Sen
Sen tekderdimsin
Gülüm Benim


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
1394 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2007, 06:44:10
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
1138 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2007, 23:34:44
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
887 Gösterim
Son İleti 13 Ağustos 2007, 23:35:56
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
810 Gösterim
Son İleti 22 Aralık 2007, 11:29:22
Gönderen: sevdaligul
0 Yanıt
1144 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2008, 08:35:31
Gönderen: sevdaligul

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.