Ayrıntılı Konu Bilgileri
Sayfa BaşlığıKonu: 1 Ocak'tan İtibaren Hayatınızda Başlayacak Yenilikler
Mesaj SayısıMesaj Sayısı: 0 cevap var
OkumaGösterim: 588
Google Özel Arama

Gönderen Konu: 1 Ocak'tan İtibaren Hayatınızda Başlayacak Yenilikler  (Okunma sayısı 588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  ђ๏Ŧєєz

 • Özel Üye
 • *
 • Avatar Yok

 • İleti: 6692
 • Nerden: eksi25 - Erzurum
 • Rep: +586/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • MSN Messenger - hofeez@sevdaligul.com
  • Profili Görüntüle E-Posta
 • Çevrimdışı


 
Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde 1 Ocak'tan itibaren vatandaşın bir dizi yenilikle karşılaşacak.

AB'ye uyum çerçevesinde trafiğe çevreci olmayan araçlar çıkamayacak, toplu taşıma araçlarında da arabesk müziği yasaklanacak. Taksicilerin eğitilmesi ise ileri bir tarihe ertelendi. Referans Gazetesi'nden Ceyda Çağlayan'ın haberine göre; Avrupa Birliği'ne (AB) uyum çerçevesinde 1 Ocak sabahı uyanır uyanmaz vatandaşın günlük hayatına girecek bir dizi yenilik kapıda bekliyor. Motorin piyasasının yüzde 83'ünü oluşturan "motorin 500" ve "motorin 2000" piyasadan çekilirken, toplu taşıma araçlarında her müzik yayını yasaklanıyor. Böylece, özellikle Müslüm Gürses, Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur gibi arabeskin önde gelen ve "baba" diye tabir edilen sanatçıları çalmakla özdeşleşen minibüs kültürü sona erecek.

Turizmde 10 puanlık KDV indirimi yürürlüğe girerken, AB çevre standardına uymayan yeni araç piyasaya sürülemeyecek. Televizyon reklam sürelerinin kısaltılması, taksi şoförlerinin insan hakları konusunda eğitilmesi gibi uygulamalar ise ileri tarihlere erteleniyor. 1 Ocak 2008 itibariyle bir çevre standardı olan "Euro-4" tip motoru olmayan araçlar trafiğe çıkamayacak. Uygulama 2009'da genişletilerek, daha önce tip onayı almış ve halen üretilmekte olan araçları kapsayacak. Euro-4'e geçiş yeni bir teknoloji gerektirdiğinden, araç başına 500 euro civarında ek bir maliyet yaratacak. Bu maliyet dolaylı olarak tüketiciye de yansıyacak.

1 Ocak'tan itibaren turizmde yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8'e çekilecek. Bu indirim kapsamına konaklama tesislerinin yanı sıra yemek hizmeti sunan mekânlar girecek. Yemek, içecek ve konaklama gibi tüm hizmetler için tek fiyatın belirlendiği "her şey dahil" ve "tam pansiyon" gibi sistemlerde alkollü içecekler de indirime konu olacak. Böylece, özellikle paket tatil fiyatları ucuzlayacak ve vatandaşlar daha uygun fiyata hizmet alabilecek.

Toplu taşıma araçlarında özellikle de arabesk tarzıyla özdeşleşen müzik yayınları da yasaklanıyor. Şoförler isterlerse kapalı devre yayınla, kulaklık takarak bireysel olarak müzik dinleyebilecek. AB uyum kapsamında çevre dostu akaryakıt kullanımı ve akaryakıt kalitesinin artırılması yönünde önemli bir uygulamay geçiliyor. Buna göre 1 Ocak'tan itibaren araçlarda motorin piyasasının yüzde 83'ünü oluşturan yüksek kükürtlü motorin kullanımı yasaklanıyor.

AB sürecinde yakıt kalitesinin yükseltilmesi hedefinin bir parçası olarak "motorin 500" ve "motorin 2000" dolaşımdan kalkıyor. Şu anda motorin kullananların yüzde 83'ü bu iki ürünü kullanıyor. Gürültü, görüntü ve egzos kirliliği yaratan kamyonlar eskisi kadar çevreyi kirletemeyecek. 1 Ocak'tan itibaren başlamak üzere 35 yaş üstündeki vasıtalar kademeli olarak trafikten men ediliyor. Uygulama ile 60 bine yakın otobüs, tanker ve çekicinin trafikten çekilme işleminin 2009'da tamamlanması planlanıyor.

Televizyonlardaki reklam süre ve periyotlarının AB'ye uyumlu hale getirilmesi uygulaması ise erteleniyor. Halen 1 saat içinde 21 dakikalık reklam yapılıyor. Bu sürede 7'şer dakikalık 3 periyottan oluşuyor. Ocak 2008'den itibaren geçerli olması planlanan yeni düzenlemeyle ise yüzde 20 kuralı getirilerek 1 saat içindeki toplam reklam süresinin 12 dakikaya indirilmesi öngörülüyordu. Yeni düzenleme için ek süre isteyen sektör temsilcileri, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile uygulamanın ertelenmesi için görüşmelerde bulunuyor. Yeni uygulamanın 2009'dan itibaren kademeli olarak hayata geçirilmesi öngörülüyor. Reçetesiz ilaç ve siyasi propaganda reklamları üzerindeki yasağın kaldırılması da ileri bir tarihe kaldı.

2008'de hayata geçirilmesi planlanan uygulamayla çöpleri AB'ye uyumlu şekilde toplayıp arıtmayan belediyelere ceza kapıdaydı ancak bu konudaki uyumun büyük şehirlerde yüzde 50, küçük beldelerde ise ancak yüzde 10 civarında belediyenin hayata geçirebilmesi, uygulamanın ertelenmesini beraberinde getirdi. Birçok belediyenin mali kaynak sorunu yaşaması ve zaten borç içinde olması nedeniyle, cezai yaptırımın fiili olarak uygulanması mümkün görünmüyor.

Çipli pasaporta 6 ay erteleme Getirilen yeni düzenlemeyle 1 Ocak'tan itibaren direksiyon başına oturan herkesin taksi şofö rlüğü yapamayacağı öngörülmüştü. Taksi şoförlerinin 13 günlük bir kursa katılarak insan hakları ve AB uyum sürecinin önemi gibi konularda eğitime tabi tutulması gerekiyordu. Ayrıca yük ve yolcu taşıyan her türlü sürücüye de mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmişti. Uygulama kapsamına okul ve personel servis araçları, yurtiçi ve uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı yapanlar da alınmış, belgesi olmayanlar sadece yük değil, ticari amaçlı insan ve personel de taşıyamayacaktı . Düzenlemyee göre ürettiği bir malı müşterisine götürmek isteyen üreticinin bile bu malı taşımak için belge alması gerekiyordu. Ama kısa süre önce Danıştay'ın iptal kararı vermesi, Ulaştırma Bakanlığı'nın ise kararı temyize götürmesi nedeniyle 1 Ocak'ta hayata geçirilmesi gereken uygulama ileri bir tarihe ertelendi. 1 Ocak'ta uygulanması hedeflenen çipli pasaport uygulaması da 2008 ortasına ertelendi. Sahte pasaport yapımını engellemek ve güvenlik gibi nedenlerle AB sürecinde hayata geçirilmesi gereken uygulama ile AB ülkelerinde kullanılan güvenlik katmanları olan ve barkodlardan okunan pasaportlar kullanılması öngörülüyordu. Her pasaporta bir çip yerleştirilecek ve barkod sistemine uygun hale getirilecek. Böylece kişilerin pasaport bilgileri bilgisayar ortamından denetlenebilecekti. Yeni pasaport uygulaması hayata geçirilseydi vatandaşların kayıt ve kontrol için uzun zaman sırada beklemesine de gerek kalmayacaktı.

%10 UCUZLUK

Hükümet, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren bazı ürünlerde KDV oranlarını yüzde 18'den 8'e indirecek. Bu nedenle yeni yılda sade, meyveli ve kolalı gazozun fiyatı ile lokanta, kebapçı, ayakta yemek yenen veya pakette yemek satan yerler, yemek şirketleri, pastane, kıraathane, kafeterya, lokanta ve çay bahçelerinde verilen hizmetin 31 Aralık 2007 tarihine göre yüzde 10 daha ucuz olması gerekli. Buna göre yine otel, motel, pansiyon ve tatil köyü benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetindeki KDV oranları da yüzde 18'den 8'e düşecek.

Bu noktada bilinçli bir tüketici olarak yapılması gereken 31 Aralık'ta marketten alınan kolanın ya da lokantada yenen yemeğin fiyatına dikkatli bakmak. Eğer, 1 Ocak günü aynı hizmeti yüzde 10 daha ucuza almıyorsanız bilin ki devletin 'almaktan vazgeçtiği yüzde 10'luk KDV', vergi düşüşünü fiyatına yansıtmayan bakkalın, marketin, lokantanın ya da otelin kasasına gidecek. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Vergi Uzmanı Sezgin Özcan, tüketicinin uyanık olması gerektiğini ifade ederek, "Geçmiş yıllarda dondurmada benzer bir KDV indirimi gündeme geldi. Dondurmacılar indirimin başlamasından bir hafta önce yüzde 10 zam yaptılar ve fiyat aynı kaldı. Burada da şirketler benzer bir şey yapabilirler" uyarısında bulundu.

Özcan, KDV oranı inen meyveli, sade gazoz ve kolalı içecekleri da takip etmenin zor olacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü ortada tek bir fiyat yok. Bugün bir markette satılan kola ile başka bir markette satılan kolanın fiyatı aynı olmayabiliyor. Mesela, marketler kendileri özel indirimler yapıyor. Ama tüketici düzenli olarak gittiği markette bugün fiyata bakıp 1 Ocak günü düşüp düşmediğini kontrol edebilir. Düşmüyorsa aradaki yüzde 10'luk fark birilerinin cebine gidiyor diye düşünmek yanlış olmaz."

Çay bahçesinde içtiğiniz çay da lokantada yediğiniz yemek de 1 Ocak'ta ucuzlamalı!
30 Mayıs 2007'de Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 1 Ocak 2008'den itibaren KDV'si yüzde 18'den 8'e inecek ürünler şunlar:

* Sade, kolalı ve meyveli gazozlar.

* Kır kahvesi, çay bahçesi, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek sunan yerler, lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler.

* Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti.

KDV oranının yüzde 18'den 8'e inmesi turizm sektörünün yıllardır beklediği bir düşüş. Sektör, 2007 mayısında KDV oranlarının 2008 başından itibaren düşeceğinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bu indirimi fiyatlarına yansıtmayacağ ını resmen açıkladı. Turizmciler, "Kârlılık çok düşmüştü, bu indirim ile nefes alacağız, kaliteyi yükselteceğiz" diyerek kendisini savunuyor. Ancak uzmanlara göre yüzde 10'luk KDV düşüşünün 'kalitede nasıl bir artış' sağladığını tespit etmek çok zor.


Sabah & Referans


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
536 Gösterim
Son İleti 15 Aralık 2008, 14:55:30
Gönderen: adada hayat
0 Yanıt
257 Gösterim
Son İleti 25 Ocak 2014, 15:55:35
Gönderen: b.a.f.
0 Yanıt
71 Gösterim
Son İleti 05 Ağustos 2017, 22:00:11
Gönderen: bunge
0 Yanıt
180 Gösterim
Son İleti 15 Aralık 2017, 00:50:03
Gönderen: altindagelektrik
0 Yanıt
117 Gösterim
Son İleti 14 Ocak 2018, 14:11:04
Gönderen: oldu4232

web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.