Reklamlar

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - WOQUE

Sayfa: [1] 2
1
Elektrik tasarrufu yapmanın doğrudan ve dolaylı birçok yöntemi vardır. Elektrik tasarrufuna öncelikle oturduğunuz binadan başlamanız gerekmektedir. Binanızın ısı ve Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yapnın kaliteli olması elbette ki sizin daha az elektrik tüketmenizi ve bu sayede elektrik tasarrufu yapmanızı sağlar.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

A Sınıfı Enerji Kimlik Belgesine sahip binalar daha az elektrik tüketir.

Binanızın ısı ve elektrik yalıtımını bir kenara bırakırsak, günlük hayatınızda dikkat edeceğiniz küçük şeylerle de büyük elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız diye soranlar için bu küçük şeyleri elektrik tasarrufu için pratik öneriler isimli bir listede toparlamayı uygun bulduk.

Elektrik Tasarrufu İçin Pratik Öneriler

Listemizde yer alan önerileri yerine getirdikçe kısa sürede günlük hayatınızda bir rutine dönüştüklerini, uzun sürede ise alışkanlık haline geldiklerini fark edeceksiniz. İşte evlerinizde ve iş yerlerinizde, kısacası yaşam alanlarınızda büyük elektrik tasarrufu sağlayabileceğiniz küçük öneriler:

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanın

Elektrik faturanızın yüksekliğinden şikayet ediyorsanız, yapmanız gereken ilk şey kendi elektriğiniz üretmeye başlamak. Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde yaz-kış tüm yıl boyunca elektrik enerjisi üretebilirsiniz.

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretmek

Yazın tatil beldelerine gittiğinizde evlerin çatılarındaki güneş panelleri ve su tankları dikkatinizi çekmiştir. Aynı şeyi yapmaya siz neden başlamıyorsunuz? Tek yapmanız gereken evinizin çatısına bir güneş paneli sistemi kurdurmak.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evin çatısındaki kiremitler aynı zamanda güneş panelleri ve elektrik üretiyorlar. Hiç belli olmuyor, değil mi?

Dünyada bu teknoloji o kadar ilerledi ki, Tesla isimli meşhur Amerikan şirketi aynı zamanda güneş enerjisi panelleri olan kiremitler üretmeye başladı. Gelecekte evlerimizin çatılarına bu kiremitleri döşeyerek tüm elektrik enerjisi ihtiyacımızı güneşten karşılayabileceğiz.

Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretmek

Güneş enerjisi gibi rüzgar enerjisi de yenilenebilir bir enerji türü, yani sonsuz bir kaynak. Kurduracağınız ev tipi rüzgar türbinleri ile evinizin enerji ihtiyacını rüzgar enerjisinden sağlayabilir ve elektrik faturası ödemeyi bırakabilirsiniz.

Şarj Edilebilir Piller Kullanın

Kullandığınız elektronik cihazlardaki pilleri bir düşünün. Kumandalar, oyuncaklar ve saatler ve diğer şeyler. Pilleri bittiğinde ne yapıyorsunuz? Yenisini alarak harcayacağınız ücret yerine şarj edilebilir piller kullanmak ve pilleriniz bittiğinde şarj etmek çok daha ekonomik bir yöntem.

Su Isıtıcınıza Yalıtımı Yapın

Evinizdeki ısıtıcıları otomatik olarak belirli bir dereceye kadar ısıtırlar, bu ısıya geldiğinde cihaz kendisini kapatır. Elbette ki bu ısıya ne kadar hızlı ulaşırsa, o kadar az elektrik tüketir. Bu yüzden, ısıtıcınızın etrafınza yapacağınız ısı yalıtımı ile daha az elektrik tüketimi yapabilirsiniz.

Buzdolabı ve Fırın Kapaklarınızı Çok Sık Açmayın


Buzdolabı ve fırın kapaklarınızı her açtığınızda dışarıya sıcak / soğuk hava çıkışı olur. Fırınınız sıcaklığını, dolabınız / dondurucunuz ise soğukluğunu kaybeder ve yeniden soğumak ya da ısınmak için daha fazla elektriğe ihtiyaç duyar. Bu da doğrudan elektrik faturanıza, yani cebinize yansır.

Cam ve Seramik Pişirme Kapları Kullanın

Isıam ve seramik kaplarda pişireceğiniz yemekler metal kaplardan çok daha hızlı pişer. Çünkü metaller ısıyı daha hızlı iletirler, yani dışarıya daha fazla ısı verirler. Cam ve seramik kaplar ise ısıyı dışarıya vermediği için ısı tasarrufu sağlar; fırınınız daha az çalışır, elektrik faturanız kabarmaz.

A Enerji Sınıfı Kimlik Belgesine Sahip Cihazlar Kullanın

Yukarıda evinizin A Sınıfı Enerji Kimlik Belgesine sahip olması gerektiğinden bahsetmiştik. Eviniz gibi, elektronik cihazların da A’dan G’ye kadar giden Enerji Sınıfı Kimlik Belgeleri bulunuyor. A sınıfı cihazlar, daha çok çevre dostu oluyor ve daha çok enerji tasarrufu sağlıyor.

Kullanmıyorsan, Fişini Çek!

Uykudan önce televizyonunuzu ve uydunuzu kapatıyorsunuz, peki fişlerini çekiyor musunuz? Sabaha kadar yanan ışıklarının 30 günde elektrik faturasına nasıl yansıdığını hiç düşündünüz mü? Elektrik tasarrufu için düşünmenin ve harekete geçmenin zamanı; kullanmıyorsan, fişini çek!

Çıkarken Söndür!

Ev içerisinde sürekli hareket halindeyseniz, yani sürekli oda değiştiriyorsanız, çıkarken ışığı söndürmeyi unutmayın. Bu alışkanlığı hanenizin diğer fertlerine de kazandırmak elektrik faturanızda ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.

Çok Değilse, Elde Yıkayın! Ya da Bekleyin!


Az miktarda çamaşır ve bulaşık için makinelerinizi çalıştırmak yerine, bazen elde yıkmak size elektrik tasarrufu sağlayabilir. En sağlıklı yöntem ise, az sayıda çamaşır ve bulaşık yıkamamak, her çalıştırmada çamaşır ve bulaşık makinelerinin kapasitelerini tam anlamıyla kullanmak.

Elektrik Tasarrufu İçin Sizin Önerileriniz Neler?

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Peki sizler elektrik tasarrufu için ne yapıyorsunuz? Yorum olarak bırakın, hep beraber öğrenelim!

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

2
Instagram'da gezinirken Atatürk'ün sözlerinin özel bir şekilde paylaşıldığı, güzel bir Atatürk sayfasına rastladım.

Sizlerle de paylaşmak istiyorum, böyle sayfalara destek vermek gerekiyor düşüncesindeyim.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

3
Geyik ve Sohbet Yeri / İnternetten Kitap Okumak
« : 04 Ocak 2019, 04:22:08 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İnternetten Kitap Okuma – Bölüm 1: Ekitap Nedir? Ekitap Okumanın Avantajları Nelerdir?

İnternetten Kitap Okumak isteyen ancak bu konuda hiçbir bilgisi olmayan kitap kurtları için, ekitaplar, ekitap dosya formatları ve okuyucuları hakkında bilgi veren geniş bir rehber hazırlamak istedik. Rehberimizin ilk bölümünde, “ekitap nedir?” sorusuna cevap verdik ve ekitap okumanın basılı kitap okumayla karşılaştırıldığında öne çıkan avantajlarından bahsettik.

İnternetten Kitap Okuma – Bölüm 2: Ekitap Dosya Formatları Nelerdir?

İlk bölümdeki avantajlar ışığında internetten kitap okumaya karar verenler için, ikinci bölümde ilk olarak ekitap dosyalarının türlerinden yani uzantılarından bahsettik. PDF, epub ve mobi gibi dosya uzantılarının içeriğini ve farklılıklarını anlattık. Ekitap okurken hangi dosya türlerini öncelikli olarak tercih etmeniz gerektiği sorusuna cevap verdik.

İnternetten Kitap Okuma – Bölüm 3: Ekitap Okuma Programları

Ekitap dosya formatlarını ve farklılıklarını öğrendiniz. Peki bu formatları bilgisayarınızda, tabletinizde ve telefonunuzda hangi programlar ile açabilirsiniz? Size keyifli bir kitap okuma deneyimi sunacak, tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verebilen en işlevsel uygulamalar neler? Rehberimizin üçüncü bölümünde, Windows, Android ve IOS işletim sistemleri için en iyi ekitap okuyucu programlar yer alıyor.

İnternetten Kitap Okuma – Bölüm 4: Ekitap Okuyucu Cihazlar

Ekitaplar, yanımızdan hiç ayırmadığımız telefonlarımız başta olmak üzere hemen hemen her aygıttan üçüncü bölümde bahsettiğimiz ekitap okuyucu programlar aracılığıyla kolayca okunabiliyor. Bunun yanında bir de yalnızca ekitap okumak amacıyla üretilen tablet benzeri ekitap okuyucu cihazlar bulunuyor. Bu okuyucuların diğer cihazlara karşı ne gibi avantajları bulunuyor? Ekitap okumak için ekitap okuyucu cihaz almak gerekli mi, gerekliyse hangi cihazlar en iyileri? Rehberimizin dördüncü bölümünde bu soruların cevaplarını veriyoruz.

İnternetten Kitap Okuma – Bölüm 5: Ekitap Kaynakları

Tercih ettiğiniz herhangi bir cihazdan ekitap okumaya başladınız. Peki kitapları nereden temin edeceksiniz? İnternet dünyası uçsuz bucaksız bir deniz; hem ücretli hem de ücretsiz birçok ekitap kaynağını içerisinde barındırıyor. Rehberimizin son bölümünde internetten kitap indirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve doğru kaynakları nasıl bulabileceğinizi anlattık.

Umuyoruz ki hazırladığımız bu rehber internetten kitap okumaya başlamak isteyenler için aydınlatıcı bir kaynak olmuştur. Rehberimiz içerisinde cevabını bulamadığınız sorularınızı yorum bırakarak bizlere sorabilirsiniz. Bu sayede cevapları hem siz, hem de aynı şeyi merak eden başkaları görebilecektir. Rehberimize yukarıdaki görsele tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz. İyi okumalar!

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

4
Site Tanıtımı ve Hostingler / Aikido
« : 14 Mart 2012, 09:05:16 »
Aikido gerçeğin kendisini tanımlar.

Bize saldırmakta olan insanlarla bir araya gelip, sevgiyle barışmanın yoludur.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap popüler bir savaş sanatı ve aynı zamanda bir bilim dalıdır. Kökeni çok eski tarihlere dayanan asil bir savaş sanatı Aikido aynı zamanda illüzyon gösterisi gibi inanılmaz, bir balerin kadar zarif, kılıç kadar keskin, bir o kadar da sert döğüş teknikleri ile diğer dövüş savaş sanatlarından ayrılmaktadır.

Aikido, evrendeki güce uyum sağlamaktır. Aikido ruh ve beden gelişiminin estetikle birleşmesidir. Fiziksel ve ruhsal olgunlaşma yoludur. Aikido' da amaç tekniği, ruhu ve zekayı geliştirip; her üçünün koordinatlı olarak çalışmasını sağlamaktır. Zihinsel ve bedensel stratejimizi geliştirir, iş hayatı ve gündelik yaşamımızda olaylara değişik bakış açısından bakmamıza yardımcı olur, dengemiz güçlenir. Beklenmeyen bir durum karşısında daha çabuk, doğru ve doğal tepki verebilmemezi sağlar.

Aikido'nun temelinde karşınızdaki rakibin gücünü kullanmak yatar. Aikido teknikleri vücut formumuza uygun
küresel, dairesel ve akıcı bilimsel hareketlerden oluşmaktadır. Bugün salonumuzda 7'den 70'e bay bayan bir
çok sporcumuz, deneyimli - uzman antrenör eğitimci kadronun nezaretinde bu sporu doğru şekilde
öğrenmekteler. Çalışmalarımızda kendimize ve arkadaşımıza zarar vermeyiz. .

Aikido'nun turnuvası yada yarışması yoktur. Bunun iki önemli nedeni vardır ki; bu onu günümüzde uygulanan
şekli ile diğer savaş sanatlarından ayırır.

1-Yarışmanın oldugu yerlerde rekabet ve ego vardır. Rekabetin olduğu yerde ise huzur ve iç barış sağlanamaz.

2- Aikido'da insanın en büyük rakibi kendisidir. Kendisini aşamayan rakiplerinide aşamaz. .

Turnuvası olan diğer sporlara baktığımızda zaman kazanma hırsının ön plana çıktığı, yeni bir şeyler öğrenmenin de neredeyse unutulduğunu görürüz. Aikido ömür boyu süren bir gelişimdir. Siyah kuşak olduğumuzda, eğitimin tamamlandığı bir nokta değil, eğitimin yeni başladığı bir noktadır. Aikido şiddeti barışa çevirme sanatıdır. Eylemleri kontrol altına alarak bizi kendimizle barıştırır. Aikido manevi bir aydınlanma, zihinsel ve ruhsal bütünleşmedir. .

Kısacası Aikido kendi içinde sonsuz açıklamalar barındırır...

Peki ama Aikido gerçekte nedir şeklinde yine de arayışlarınız sürerse size şunu söylerim;

Sormayın, çalışın.

O size kendisini anlatır...

Aikido hakkında ayrıntılı bilgiye Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Uluslar Arası Aikido Akademi sitesinden ulaşabilirsiniz.

5
Site Tanıtımı ve Hostingler / Rüzgar Enerjisi Santralleri
« : 22 Şubat 2012, 10:05:31 »
Rüzgar enerjisi yenilenebilir enerjiler arasındaki en gelişmiş ve ticari açıdan en elverişli enerji türüdür. Tamamıyla doğa ile uyumlu olup hem çevreye zarar vermeyen hem de tükenme ihtimali olmayan bir enerji kaynağıdır.

Ülkemizde rüzgar enerjisiyle ilgili çalışmaların başlangıç tarihi çok eskilere dayanmamaktadır. Bu konudaki çalışmaları ilk başlatan kurum 1980'li yılların ortalarında Elektrik İşleri Etüt İdaresi olmuştur. Başlangıç çalışmaları rüzgar potansiyelini tespit amacıyla gerçekleştirilen etüt faaliyetlerinden ibarettir. Hatta bu yıllarda rüzgar enerjisini konu alan herhangi bir kanuni düzenleme bulunmamaktaydı.

1995 yılından başlayarak bazı küçük uygulamalar Yap - İşlet - Devret modeliyle gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de İlk rüzgar santrali Demirer holding'in Çeşmede kurduğu santraldir.

İzmir Çeşme germian'da (1.5MW), Alaçatı'da (7.2MW); Çanakkale Bozcaada'da 10.2MW); İstanbul Hadımköy'de (1.2MW) gerçekleşen rüzgar santralleri bu şekilde ortaya çıkmıştır.
Türkiye'de rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının konu edildiği ilk kanun 2001 yılında Elektrik Piyasası Kanunu'dur.

Türkiye Rüzgar potansiyeli yüksek ülkeler arasında sayılıyor. Örneğin Avrupa parlamentosunun belirlediği rüzgar endeksinde Danimarka 100, İngiltere 2800 ve Türkiye 2000 birim üzerinden ölçeklendirilmiştir.

Türkiye'de Faaliyette olan Rüzgar Santralleri
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından değerlendirilen 39 adet Rüzgar Çiftliği projesi bulunmaktadır.  Bu projelerin  toplam kapasitesi 1370 ila 1440 MW ’dır. Bu 39 projenin, 215 MW ’lık kapasiteye sahip 8 tanesinin yatırımcılarla yapılan görüşmeleri sonuçlandırılmıştır.

Rüzgar Enerjisi Atlası

Türkiye Rüzgar Enerjisi hakkındaki önemli çalışmalardan biri de Rüzgar enerjisi atlasıdır. EİE,DMİ ile işbirliği yaparak rüzgar enerji kaynağının değerlendirilmesine ve planlamalarına referans oluşturmak, rüzgar enerji dönüşüm sistemlerine uygun olan yerleri belirlemek amacıyla Türkiye'nin Rüzgar Atlasını hazırlamıştır. Rüzgar Enerjisi Atlası rüzgar enerjisi çalışması yapacak firmalara kılavuz niteliğinde olacaktır. Atlas rüzgar ölçüm verileri, arazi pürüzlülük bilgileri, yakın çevresel engel bilgileri ve harita bilgileri (topografya) açısından özenle hazırlanmıştır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Rüzgâr Enerjisi Santralleri, rüzgâr türbinleri vasıtasıyla güç üretimi yapan santrallerdir ve Türkiye’de en önemlileri Marmara ve Ege bölgesinde yer almaktadır.

Çanakkale Rüzgâr Enerjisi Santrali
Bozcaada Rüzgâr Enerjisi Santrali
Bandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali
Çeşme Rüzgar Enerjisi Santrali

Bozcaada Rüzgâr Enerjisi Santrali (Bores), Demirer Holding A.Ş. tarafından yap-işlet-devret modeline göre yapımına başlanmış. 1996’da rüzgâr ölçüm direği dikilerek, 1998’de gerekli fizibilite çalışmalarına başlanıp, 3 ayda bitirilmiş ve Haziran 2000’de faaliyete alınmış. 13 milyon dolara mal olan santralin 17 adet türbinden oluşmakta ve yılda 35 milyon kw/h elektrik üretmektedir. 10,2 mw kurulu gücü ile 30.000 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir. Yaz aylarında nüfusu 10.000 lere varan adanın elektrik ihtiyacını karşıladığı gibi, arta kalan enerji Çanakkale’nin %5 elektrik enerjisini karşılıyor.

Türkiye’nin üçüncü rüzgâr enerji santrali, aynı enerjiyi üretecek olan kömür santraline göre 17 adet türbinden 400 bin ağaçlık ormana eş değer oksijen enerjisi sağlamaktadır. Santrallerin yılda işletme bakım sarf malzemesi ise 4 teneke gres yağı, yani 80 kg. Santraller 35 yıl sorunsuz çalışabiliyor. Ömrü 70 yıl, parça değişimlerinde ömürleri daha uzayabiliyor. Adanın görünümünü bozmamak için limana kadar havai hat yerine dokuz kilometrelik yer altı kablosu döşelidir…

Bandırma ilçesinin 10 km. doğusunda yer alan Bandırma Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımı, Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş. bünyesindeki BARES Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir. Bandırma RES’te üretilecek yıllık 120 Milyon kWh enerji, yaklaşık 100.000 nüfuslu bir yerleşim biriminin tüm elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Pratik örnek olarak Bandırma’nın (sanayi hariç) tüm konutların tükettiği elektriği, Bandırma Rüzgar Enerjisi Santralinden karşılanabilecektir.

Bandırma Rüzgar Santrali, 4628 sayılı yasaya göre kurulan ilk özel sektör Rüzgar Enerji Santrali’dir.  Ürettiği enerjinin tümü serbest piyasaya satılmaktadır. Bu açıdan Devlete hiç bir ilave yük getirmemektedir. Ayrıca projenin yıllık ortalama 80.000 ton CO2 ve sera gazı emisyonu azalımı sağlayacağı TÜV- Almanya tarafından karbon sertifikası ile belgelendirilmiştir. Söz konusu sertifika ile yurtdışındaki Karbon Pazarlarına satılmaktadır. Çevreye katkısı nedeniyle bu belge ile yılda yaklaşık 300.000Є, çevreye katkı bedeli alınacaktır. Ayrıca Türkiye’de bugüne kadar kurulan en büyük Rüzgar Santrali olma özelliğini ile de bir ilktir.

Rüzgar Enerjisi konusunda ayrıntılı bilgiye Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sitesinden ulaşabilirsiniz.

6
Site Tanıtımı ve Hostingler / Rüzgar Enerjisi Sistemleri
« : 21 Şubat 2012, 13:25:54 »
Güneş / Rüzgar Enerjisi Sistemleri Kullanım Yerleri

Bahçe aydınlatması, çiftlikler, dağ evleri, villalar, ev aydınlatması, kat kaloriferi, elektronik cihazlar, bahçe sulama pompaları, hidroforlar, yatlar, karavanlar, deniz fenerleri, GSM santralleri, haberleşme sistemleri, radyo-televizyon istasyonları, Turizm ve sanayi tesislerinde.

50 yıl önce Güneş enerjisinden elektrik elde edilmeye başlanmış ve günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ile yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Güneşten elektrik elde etmenin temel parçaları güneş hücreleridir, bu hücrelerin küçüklerinin hesap makinelerinde kullanıldığını biliriz.Güneş pilleri bir evin elektrik ihtiyacını veya telekominikasyon ve tarım alanları gibi birçok alanlarda kullanılan cihazların elektrik ihtiyacını karşılaya bilmektedir.

12-24 edet güneş paneli bir evin elektrik ihtiyacını karşılar.Güneş panelleri güneşin etkisine göre değişken voltajlarda doğru akım üretir. Bu elektrik enerjisini şebeke enerjisi gibi kullanabilmemiz için Güneş pili regülatörü akü gurubu ve invertörden oluşan komple bir sisteme ihtiyaç vardır.Güneş pili regülatörü Güneş pillerinden gelen değişken enerjiyi regüle eder ve aküleri şarj eder.Akü gurubu Güneş enerjisinin olmadığı gece saatlerinde enerji ihtiyacını karşılar. Inverter de doğru akım 220V 50Hz şehir şebeke elektriğine çevirerek kullanılmaya hazır hale getirir.

Sistemin maliyeti başlangıçta yüksek olmakla beraber hiçbir bakım ve ilave gerektirmediğinden zamanla kendisini amorti edip sıfır maliyetle elektrik enerjisi elde etmeye devam eder. Güneş sistemi tamamen çevre dostudur. Zehirli gazlar çıkarmaz e gürültü kirliliği yapmaz.

Güneş / Rüzgar Enerjisi Sistemi Çalışma Şekli

Sistem GÜNEŞ PANELİ vasıtası ile GÜNEŞ IŞINLARINI kullanarak ve RÜZGAR TÜRBİNİ vasıtası ile RÜZGA GÜCÜNÜ kullanarak DC üretir. Bu DC enerji ile sürekli AKÜ GURUBU şarj edilir ve Elektrik enerjisi depolanır.Depolanan bu enerji, İNVERTÖR vasıtası ile 220 VAC enerjiye çevrilerek elektrik ihtiyacı olduğunda kullanılır.Sistem ile aydınlatma bahçe sulaması televizyon bilgisayar ve buz dolabı gibi cihazlar beslenerek kesintisiz ve bedava elektrik elde edilir.

Güneş / Rüzgar Enerjisi Sistemi Faydaları

-Kesintisiz bedava enerji sağlar
-Uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmez
-Sistem kendini 5yıl da amorti eder.
-Elektrik kesintilerinde zorunlu enerji ihtiyacını sağlar
-Düzenli ve temiz enerji üretir.Sessiz ve çevre dostudur
-Bahçe aydınlatması ihtiyaçlarınız için ideal çözümdür.
-Apartman merdiven aydınlatmasında ve merkezi ısıtma güvenliğinizi ve konforunuzu arttırır.

Rüzgar enerjisi sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

7
Rüzgar Enerjisi Nedir? Rüzgar Enerjisi Nasıl Üretilir?

Yüzyıllardır dünyanın bir çok ülkesinde rüzgar enerjisinden rüzgar milleri yardımıyla su pompalama ve tane öğütme işlemlerinde yararlanılmıştır Rüzgar millerinin bugünkü modern karşılıkları elektrik üretmek için rüzgar enerjisini kullanan rüzgar türbünleridir Rüzgar türbünleri de rüzgâr milleri gibi enerjinin çoğunu yakalamak için bir kule üzerine monte edilir 30 m ya da daha fazla yükseklikteki kuleler, daha hızlı ve daha az türbülanslı rüzgâr sağlar Türbünler rüzgar enerjisini dönen kanatları ile yakalar Ekseriya bir rotor için bir şaft üzerine iki yada üç kanat monte edilir Bir kanat bir uçak kanadı gibi davranır Rüzgar estiği zaman aşağıdaki kanatın alt ucunda düşük basınçlı bir hava paketi oluşur Sonra düşük basınçlı hava paketi üst kanatı kendine doğru çeker, böylece rotorun dönmesi gerçekleşir Buna kaldırma denilir Kaldırma kuvveti, türbin kanatlarına önden çarpan rüzgâr

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kuvvetinden daha fazladır Buna sürüklenme denir Kaldırma ve sürüklenme birlikte rotorun bir pervane gibi dönmesine sebep olur Dönen şaft elektrik üretmek için bir jeneratörü döndürür Rüzgar türbünleri tek başına uygulamalar olarak kullanılır, ya da bir güç noktasına bağlıdır, veya bir fotovoltaik sistemle beraberdir Rüzgar enerjisinin kaynak kullanım ölçeği için, çok sayıda rüzgar türbünü bir rüzgar çiftliğini oluşturmak amacıyla birbirine yakın olarak inşa edilir.Rüzgar enerjisi; rüzgardaki enerjiyi elektrik üretimi, bataryaların şarj edilmesi, su pompalanması ya da tane öğütülmesi gibi pratik amaçlar için kullanır Rüzgar çiftliklerinde büyük, modern rüzgar türbünleri birlikte işletilerek elektrik üretilir.

Rüzgar enerjisi; rüzgardaki enerjiyi elektrik üretimi, bataryaların şarj edilmesi, su pompalanması ya da tane öğütülmesi, gibi pratik amaçlar için kullanır Rüzgar çiftliklerinde büyük, modern rüzgar türbünleri birlikte işletilerek kullanılacak elektrik üretilir Küçük türbünler uzaktaki kasabaların elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanılır Rüzgar türbünleri başlıca iki sınıfa ayrılır Yatay eksenli türbünler ve dikey eksenli türbünler Çoğu kırsal alanda olmak üzere eski biçimli rüzgar millerini hala görebiliriz Rüzgar türbünleri dünyada çok sayıda uygulamalar için kullanılır Tek bir evin elektriğini üretmek için küçük rüzgar türbünleri kullanılırken, güç gridine elektrik temin etmek için büyük çiftliklerde çok sayıda türbün kullanılır Son 20 yılda rüzgar enerjisi araştırmalarındaki ilerlemeler rüzgarın maliyetinin dramatik şekilde düşmesine yardım etmiştir Araştırmalar araştırma laboratuarlarında, üniversitelerde ve kullanıcı organizasyonları tarafından yürütülmüştür Rüzgar enerjisinin yakıt kaynağı rüzgardır Rüzgar kaynağının iyi anlaşılması bir rüzgar projesi için programının planlanmasında hayati bir adımdır Bir rüzgar enerji projesinin performansını tahmin etmek için o yerdeki rüzgarın detaylı bilgisi gereklidir Rüzgar enerjisi bir yeşil güç teknolojisi olarak düşünülür Çünkü çevreye etkisi en az durumdadır Rüzgar enerji santralleri kirlilik ya da sera gazı üretmezler Rüzgardan üretilen enerjinin maliyeti 20 yılda %85 düşmüştür Rüzgar enerji ekonomisini geliştirmek için halen birçok ülkede üretim teşvik kredisi kullanılmakdatır

Rüzgâr Enerjisi nasıl bir yerden gelir?

Tüm yenilenebilir enerji türleri (gelgit enerjisi ve jeotermal hariç) ve fosil yakıt enerjisi dahi sonuç olarak güneşten kaynaklanır Güneş yeryüzüne saatte 100000000000000 kW enerji gönderir Başka deyişle yeryüzü, 10 üzeri 18 watt kadar güç kazanır. Güneşten gelen enerjinin %1-2'si rüzgâr enerjisine dönüşür Bu, yeryüzündeki tüm bitkilerin biyolojik kütleye dönüştürdüğü enerjinin 50 - 100 katıdır.

Rüzgar Enerjisi hakkında daha fazla bilgiye Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sitesinden ulaşabilirsiniz.

8
Site Tanıtımı ve Hostingler / Rüzgar Enerjisi Maliyeti
« : 25 Ocak 2012, 12:57:26 »
Çağımızın yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap üretiminin diğer enerji türlerine göre kolay, maliyetsiz ve doğal olması sebebiyle birçok uzman tarafından geleceğin enerjisi olarak kabul edilmektedir. Rüzgar Türbinleri aracılığıyla elde edilen rüzgar enerjisi, Dünya'daki popülerliğinin ardından son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

1992 yılında kurulan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, ülkemizde rüzgar enerjisi çalışmalarını yürüten kurumdur. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap düşük olması sebebiyle birçok projeye onay veren ve her geçen gün yeni projeler geliştiren bu kurum, ülkemizde rüzgar enerjisinin yaygınlaşması için çok büyük çabalar göstermektedir. Üniversitelerde ve liselerde de öğrencileri rüzgar enerjisi konusunda bilinçlendiren bu kurum, son yılların en etkin kurumlarından bir tanesidir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap konusunda özellikle 2011 yılında birçok projenin lisansını onaylayan ve Türkiye'de rüzgar enerjisi alanında çalışmaların öncesi olan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, 2012 yılında da bu alanda çalışmalarına devam etmek, birçok yeni başarıya imza atmak istemektedir.

9
Site Tanıtımı ve Hostingler / Rüzgar Enerjisi Fiyatları
« : 20 Ocak 2012, 08:44:07 »
Bilim adamları tarafından çağımızın en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olarak gösterilen ve bu sebeple son yıllarda önemi hızla artan rüzgar enerjisi, temel olarak hidroelektrik santrallerinden elektrik üretilmesi işlemiyle aynıdır. Rüzgar türbinleri vasıtasıyla elde edilmekte olan rüzgar enerjisinin fiyatları, rüzgar enerjisi maliyetinin diğer enerji kaynaklarına oranla oldukça düşük olması sebebiyle azdır. Yine de birçok kritere göre değişiklik gösterebilen Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap en doğru uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda verilebilmektedir.

Rüzgar enerjisi sitemleri kurulumundan önce, sistemin kurulacağı bölge rüzgar enerjisi fiyatlarını ciddi anlamda etkilemektedir. Fiyatları düşürmek adına Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sistemlerinin bulunduğu bölgeler Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından özenle seçilmekte, sistemler genel olarak rüzgardan daha fazla fayda sağlanılabilecek sahil şeritlerimize kurulmaktadır. Özellikle Ege Bölgesi'nde, Bozcada gibi birçok bölgede rüzgar enerji sistemleri yaygın olarak bulunmaktadır.

Rüzgar enerjisinin maliyeti, fiyatları, sistemleri, üretimi ve diğer birçok konuda bilgi almak isterseniz, sizleri bu konuda bilinçlendirmek amacıyla oluşturduğumzu Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Rüzgar Enerjisi sitemize bekliyoruz. Sitemiz üzerinde rüzgar enerjisi ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

10
Site Tanıtımı ve Hostingler / Rüzgar Enerjisi
« : 15 Ocak 2012, 00:46:58 »
Çevre dostu olması sebebiyle, çağımızın yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap üretimi temel olarak hidroelektrik santrallerinde elektrik üretilmesi mantığına dayanmaktadır. Rüzgarın sonsuza kadar eseceğini düşünürsek, sonsuz bir enerji kaynağı olarak da kabul edebileceğimiz rüzgar enerjisi, son yıllarda önemi uzmanlar tarafından iyice vurgulanmış çok değerli bir enerji çeşididir.

Rüzgarın şiddetine, yönüne, sürekliliğine ve daha birçok kritere göre özenle seçilen noktalara yerleştirilen Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap vasıtasıyla elde edilen rüzgar enerjisi, maliyetinin faydasına göre oldukça düşük olması sebebiyle son yıllarda ülkemizde de oldukça etkili bir şekilde üretilmektedir.

Ülkemizde rüzgar enerjisi ilgili tüm çalışmalar, bakanlar kurulu kararı ile 1992 yılında kurulan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından yürütülmektedir. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği'nin resmi şubesi olan TÜREB, özellikle 2011 yılında rüzgar enerjisi alanında çok ciddi projelere imza atmış, önemli bir kurumumuzdur. Rüzgar Enerjisi ve Türkiye'de rüzgar enerjisi konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sayfa: [1] 2
web hosting Domain Web
İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sevdaligul.com forum sitemizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sevdaligul.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler sevdaligul@gmail.com  adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sevdaligul.com  yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.