GüLe SeVDaLi BiR GeNçLiK

WEBMASTER SAHASI => Hazır Sistemler => Joomla => Konuyu başlatan: sevdaligul - 28 Ocak 2008, 21:00:58

Başlık: Localhosta Joomla Kurulumu
Gönderen: sevdaligul - 28 Ocak 2008, 21:00:58
(http://img361.imageshack.us/img361/3125/1wj4.jpg)

EasyPHP, adından anlaşıldığı gibi Apache, PHP ve MySQL üçlüsünü sisteminize ‘kolayca’ kuran ve yapılandıran küçücük bir yazılım. EasyPHP. exe yazılımına çift tıklamanız, Joomla!’ya giden yolda ilk adımı atmanız için yeterli.
4 Adımda Joomla! Kurulumu

(http://img361.imageshack.us/img361/9329/2gq1.jpg)

Uygunluk testi ve lisans sayfalarını geçtikten sonra, kurulumun ilk adımı olan veritabanı ayarlarına geçiyoruz. Sonraki adımda Joomla lisans sözleşmesiyle, bir sonraki adımdaysa veritabanı ayarları ekranıyla karşılaşacağız. Bu ekranda sunucu adı için “localhost”, MySQL kullanıcı adı olaraksa “root” olarak gireceğiz. Şifre kısmını boş bırakarak, MySQL veritabanı adı kısmında oluşturduğumuz veritabanının adını yazmamız gerekiyor. Bu ekranda diğer ayarlarda değişiklik yapmadan sonraki adıma geçiyoruz. Bu adımda sitemizin ismini yazmamız gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var; burada görünen isim, sitenizden üyelere gidecek e-postalarda görünecek olan isimdir.
(easyphp de database(veri tabanı oluşturmak ise şöyle :
easyphp yi çalıştırdık vesağ altda iconu var e harfi ona sağtıklayıp konfigirasyonlar Phpmyadmin e tıklıyoruz ve açılan sayfadan database adını yazıyoruz ve git e basıyoruz böylelikle veritabanı oluşturmuş olduk)


(http://img361.imageshack.us/img361/205/3mc4.jpg)

Kurulumun ikinci basamağında, hazırlamakta olduğunuz web sitesi ya da portalın adını girmeniz gerekiyor. Biz örneğimizde ‘İLK JOOMLA! SİTEM’ adını kullandık. Siz sitenizin içeriğini ön plana çıkartacak bir isim seçebilirsiniz. Bu ismi domain ile karıştırmayın.

(http://img361.imageshack.us/img361/3905/4lb6.jpg)Kurulumun üçüncü basamağına geldiğinizde URL, YOL ve ADMIN PAROLASI kısımlarının dolu olduğunu göreceksiniz. Bu sekmelerdeki yazılanları değiştirmeyin ve boş bırakılmış olan posta adresi kısmına bir adres yazın. Admin parolanızı daha sonra değiştirebilirsiniz.


(http://img361.imageshack.us/img361/5831/5qd9.jpg)

Ve mutlu son. Bu aşamamızı aslında kurulumun bir özeti olarak tanımlayabiliriz. Karşımıza gelen sayfada kurulumun tamamlandığı belirtilip, kullanıcı bilgilerimiz listelenecek. Bu bilgileri bir yere not alın ve hiç unutmayın.Sonrada joomlanın kurulu olduğu yani C:/programfiles/easyphp/www klasoru içindeki installation klasorunun adını değiştirin yada silin


Alıntı