GüLe SeVDaLi BiR GeNçLiK

GENEL KÜLTÜR VE TARİH => Tarih Köşesi => Türk Tarihi => Konuyu başlatan: Avicenna - 06 Ocak 2008, 22:36:56

Başlık: 122 bin Müslüman’ı katletmişler!
Gönderen: Avicenna - 06 Ocak 2008, 22:36:56

122 bin Müslüman’ı katletmişler !


Techir döneminde Ermeni komitelerinin 122 bin Müslüman’ı katlettiğini açıkladı.06 Ocak 2008 12:11 Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, "Tehcir denilen dönemden önce Ermeni komiteleri tarafından 122 bin insan katledildi" dedi. Halaçoğlu, Sarıkamış'ta 93 yıl önce şehit olan askerler anısına düzenlenen etkinlikler kapsamında, Toprak Otel'de "Birinci Dünya Savaşı ve Sarıkamış" konulu konferans verdi.

Birinci Dünya savaşı'nda milyonlarca insanın hayatını kaybettiğini belirten Halaçoğlu, Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nden 4 sene içinde revire giden asker sayısının 3 milyon 57 bin olduğunu, bunların salgın hastalıklardan dolayı hastaneye gittiklerini belirtti. Halaçoğlu, şunları söyledi:

"Bundan sonra Kafkasya'da yıkım oldu. 2.5 milyon insan göç etmek zorunda kaldı. Daha sonraki yıllarda Ermeniler'in tehcir edildiğini söyleyenlerin, 1.5 milyon Ermeni'nin nereye gittiğini soranların, aslında 2.5 milyon insanın Kafkasya'dan nasıl sökülüp atıldığını sormamaları enteresandır.

1914'te Erivan'ın yüzde 80'i Müslüman nüfustu. Buradan ve Tiflis'ten sürülenlerin sayısı 1 milyon 300 bini buldu. Bunların sadece 701 bini Anadolu'ya geldi. Geri kalanlar yollarda kırıldı."

BATI TÜRKLER'İN KATLEDİLMESİNE NEDEN SESSİZ

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda nüfusunun 13 milyon olduğunu ifade eden Halaçoğlu, bu nüfusun 5.5 milyonunu Kafkasya ve Balkanlar'dan gelenlerin oluşturduğunu belirtti.

Bunun dünya tarihindeki en büyük nüfus değişimi olduğunu, ancak dünyanın buna sessiz kaldığını ifade eden Halaçoğlu, Birinci Dünya Savaşı'nda dört cephede mücadele eden Osmanlı'ya karşı Ermeniler'in silahlı mücadele başlattığını kaydetti.

Kars, Iğdır, Bitlis, Muş, Van ve Erzurum'da Ermeni komitelerince insanların katledildiğini anlatan Halaçoğlu, "Kars'ın Subatan ve Derecik ilçelerinde toplu mezarlar açıldı. Iğdır'da tam 21 köyde Ermeniler tarafından katliam yapıldı" dedi.

Tehcirden sonra ise katledilen insan sayısının 410 bin olduğunu aktaran Halaçoğlu, "Öldürülen Müslümanlara ne ad verilecek? Bunu batı dünyası ve sözde soykırım iddialarını kabul eden parlamentoların düşünmesi gerekir" diye konuştu.


ALINTIDIR