GüLe SeVDaLi BiR GeNçLiK

TV KEYFİ VE GÜNCEL OLAYLAR => Haber ve Yaşam Merkezi => Güncel Haberler ve Olaylar => Konuyu başlatan: orkide - 09 Aralık 2007, 01:34:03

Başlık: HAYVAN MÜZIK DINLERSE ETI DAHA LEZZETLI OLUR
Gönderen: orkide - 09 Aralık 2007, 01:34:03
Klasik müzik dinletilerek sakinleştirilen büyük ve küçükbaş hayvanların et ve süt kalitelerinin arttığının bilimsel olarak ispatlandığı açıklandı.

KORKULARI GEÇİRİLECEK

İlçe'de '153 Alo Kurbanım Kaçtı' hattına gerek kalmaması için her her türlü önlemi alan Bayrampaşa Belediyesi, alıcılar ve satıcıların yanı sıra hayvanların rahat etmesi için de bazı tedbirler aldı. Daha önce Amerika ve Hollanda gibi ülkelerde alınan tedbirleri ilk kez Türkiye'de uygulayan belediye, kurbanlıklara 'Mozart' dinletecek. Böylece kurbanlıkların korkularını atarak sakinleşmeleri sağlanacak.

HAYVAN MÜZİK DİNLERSE ETİ DAHA LEZZETLİ OLUR

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı, klasik müzik dinletilerek sakinleşmesi sağlayan büyük ve küçükbaş hayvanların et ve süt kalitelerinin arttığının bilimsel olarak ispatlandığını söyledi. Hollanda ve Amerika gibi ülkelerde hayvanların müzikle sakinleştirildiğini ifade eden Nazlı, “Sakinleşerek stresten arınan hayvanların hormonal dengeleri düzelir. Sters yaşamayan hayvandan kesim esnasında daha çok kan akacağı için et kalitesi de artar. Yani eti daha lezetli olur” dedi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların satın aldıkları kurbanlıkları taşırken, arabaya bindirip veya indirirken hoş davranmalarının önemine değinen Nazlı, önce dövülüp horlanan bir hayvana müzik dinletmenin hiç bir faydası olmayacağını ifade etti.

BEETHOVEN DA İNEĞİN SÜTÜNÜ ARTTIRIYOR

Ziraat Fakültesi Sığırcılık İşletmesinde yürütülen bilimsel araştırmada, klasik müziğin inekler üzerinde birçok olumlu etkisi tespit edildi. Düzenli olarak klasik müzik dinletilen ineklerin daha kolay sağım yaptırdıkları ve süt veriminde de artış olduğu gözlemlendi. Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Tüzemen'in yöneticiliğinde, Araştırma Görevlisi Jale Metin, doktora tez çalışmasında klasik müziğin inekler üzerindeki etkilerini araştırıldı. Bilimsel çalışmayı yürüten Araştırma Görevlisi Jale Metin, birbirinden farklı toplam 200 ineğe Beethoven, Mozart ve Venassa'nın 4 parçasının dönüşümlü olarak sabah ve akşam sağımlarında dinlettiklerini belirtti. Metin, klasik müzik dinleyen ineklerin sağım kapısına gelerek beklediklerini ve süt veriminde de artış olduğunu gözlemlediklerini söyledi.
Başlık: HAYVAN MÜZIK DINLERSE ETI DAHA LEZZETLI OLUR
Gönderen: PERİ - 09 Aralık 2007, 01:47:52
çobanların, hayvanları otlatırken kaval çalmaları boşuna değilmiş demek ki.
Başlık: HAYVAN MÜZIK DINLERSE ETI DAHA LEZZETLI OLUR
Gönderen: iğneci - 09 Aralık 2007, 20:04:29

    Kurbanliklara Mozart müzigi dinletince;Kurbanlarin etleri helal olurmu acaba? :sev10: ::)
Başlık: HAYVAN MÜZIK DINLERSE ETI DAHA LEZZETLI OLUR
Gönderen: Avicenna - 09 Aralık 2007, 23:19:42
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

   Kurbanliklara Mozart müzigi dinletince;Kurbanlarin etleri helal olurmu acaba? :sev10: ::)

Mozart Mehter Marslarini gercek müzik saydigi icin bence helal olur  ;)  :sev10:
Başlık: HAYVAN MÜZIK DINLERSE ETI DAHA LEZZETLI OLUR
Gönderen: sevdaligul - 18 Aralık 2008, 20:20:25
damardan dınlerderse  eti nasıl olur arkadaşlar

arabesk dinlerde  :sev10:
Başlık: HAYVAN MÜZIK DINLERSE ETI DAHA LEZZETLI OLUR
Gönderen: ђ๏Ŧєєz - 19 Aralık 2008, 00:31:33
Damardan dinlerse bence eti daha sıkı ve kaliteli olur; çünkü "damar" sebebiyle kalp daha çok kan pompalar vücuda. :sev10:

Ne kadar basit bir yorum oldu, değil mi? :sev17: