GüLe SeVDaLi BiR GeNçLiK

SAĞLIK VE EĞİTİM KÖŞESİ => Saglık ve Yaşam Merkezi => Gençlik Yaşam ve Sağlığı Köşesi => Konuyu başlatan: sevdaligul - 04 Temmuz 2007, 06:50:52

Başlık: Karpuz Kansere iyi Geliyor
Gönderen: sevdaligul - 04 Temmuz 2007, 06:50:52
Beslenme ve diyet uzmanlarının yaz diyetlerinde yer verdiği karpuz, doktorlar tarafından çeşitli kanser türlerine karşı etkili maddeler içermesiyle nedeniyle tavsiye ediliyor.

(http://image.haber7.com/haber/65562.jpg)

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Erkan Erdal, bol miktarda C vitamini barındıran karpuzun aynı zamanda antioksidan özelliği olduğunu ve çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan betakaroten içerdiğini kaydetti.

Karpuzda bulunan yüksek miktarda potasyumun ise kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu ifade eden Erdal, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğu için karpuzun bağırsak hareketlerini de düzenlediğine dikkati çekerek, bağırsak kanserini önlemede de karpuzun rol oynadığını söyledi.

ÇEKİRDEKLERİ DE YARARLI

Karpuz çekirdeklerinin de içinde bulunan ''cucurbocitrin'' adlı maddenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ifade eden Erdal, çekirdeklerin içinde yer alan bu maddenin böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olduğunu kaydetti. Erdal, karpuzu yaz aylarında hazırladıkları diyet programlarına mutlaka dahil ettiklerini belirterek, ''Yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi düşük olduğundan, yaz aylarında yapılan diyetlerde karpuzun özel bir yeri var'' diye konuştu.

Kalorisinin düşük olmasına karşın, karpuzun ''sınırsız'' tüketilmesinin de söz konusu olmadığını belirten ve diyet yapanları tüketecekleri karpuzun miktarının ölçülü olması konusunda uyaran Erdal, orta büyüklükte bir karpuzun 8'de bir diliminde yaklaşık 45 kalori olduğunu ifade ederek, bu miktarın bir porsiyon için yeterli olduğunu kaydetti.


Başlık: Karpuz Kansere iyi Geliyor
Gönderen: PERİ - 24 Temmuz 2007, 01:10:53
her nimetin sağlığa faydası var.her geçen zamanda farklı bir hastalık türüyor ama  Allah bunlara karşı bizlere sayısız nimetler sunmuş çok şükür
Başlık: Karpuz Kansere iyi Geliyor
Gönderen: sevdaligul - 22 Ekim 2007, 17:52:46
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
her nimetin sağlığa faydası var.her geçen zamanda farklı bir hastalık türüyor ama  Allah bunlara karşı bizlere sayısız nimetler sunmuş çok şükür

evet arkadaşım hastalıkların çoguna dogada çözüm var