GüLe SeVDaLi BiR GeNçLiK

HOBİLERİMİZ VE EL SANATLARI => Hobiler => Yöresel El Sanatları => Konuyu başlatan: sevdaligul - 17 Aralık 2010, 19:44:47

Başlık: Amasra Yöresinin El Sanatları
Gönderen: sevdaligul - 17 Aralık 2010, 19:44:47
(http://www.amasra.net/images/foto/uskufa.jpg)

A) Giyim - Kuşam
Günümüzde geleneksel giysilerin özgün biçimlerine ancak düğünlerde ve benzeri etkinliklerde rastlanır. 200 yıllık Amasra Mahalli kıyafetlerinin geleneksel özellikleri, erkek giyiminde ve takılarda nispeten yaşanır.

Erkek Giyimi : Bol ağlı pantolon, yelek, yakasız mintan ve kuşaktan oluşur.

Bayan Giyimi :

Genç Kızlarda : Uskufa veye Kutnu Yelek, İpek Goynek, Şalvar, Tonbalık Kemer ile Tel Kırma veya çatku Yazma ve üstüne değerli mücevherlerden oluşan Taçla karakterize edilir.

Kadınlarda : Göynek, şalvar ve zaman zaman daha eski desenleri taşıyan yazmalardan oluşur.(http://www.amasra.net/images/foto/elislemesi.jpg)

B) El İşlemeleri

Amasra Halkının yerli zevkinin yaratıcı gücünü, 17.yy 'dan günümüze önemini oldukça yitirerek ulaşabilen el işlemelerinde bulmak mümkündür Eskiden yazma, yastık, çarşaf, bohça ve karyola eteği olarak işlenen el işlemeleri, desenlerine göre isimler alır, kenarları da Bartın işi kenarsuyu ile süslenirdi. Bugün de mihraplı, yıldız, bağ yaprağı, karanfil, lale, gül, kaymak tabağı, değirmen taşı, sarhoş sokağı, kilim ve halı deseni gibi karakteristik desenlerin Gergef adı verilen tezgahlarda veya kasnakta işlendiği yazma, şal, yatak ve sofra takımları, fantezi giyimler ve gece çantası işlemelerini görmek olasıdır.
Ülkemizde yalnızca Amasra'da üretilen ve Uluslararası alıcıları olan Telkırma yazmalarımız, az sayıda ama yüzyılların çok değerli desenlerini gümüş pırıltılı ışıklarla yansıtan nadir el sanatlarımızdandır
Başlık: Ynt: Amasra Yöresinin El Sanatları
Gönderen: tasarimix - 13 Mart 2014, 18:40:01
çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler :)